Šéf Saxo Bank pre Česko, Slovensko a Maďarsko varuje pred náhlymi prepadmi trhu a radí mať peniaze uložené čo najlikvidnejšie, „teda nie napríklad v podielových fondoch”. Budúcnosť investovania vidí okrem iného v social tradingu, kde sa ľudia budú môcť učiť od úspešnejších traderov.

Ako pristupovať k investovaniu v čase neistoty v USA a Európe v kombinácii s dlhým obdobím nízkych úrokov?

V prvej časti roka bude záležať hlavne na tom, či príde alebo nepríde inflácia. Podľa toho potom zareaguje trh. Zatiaľ vidíme len náznaky rastu cien, ktoré sú spôsobené najmä cenami ropy. Tá sa oproti vlaňajšku zdvojnásobila, no tento efekt asi do šiestich mesiacov vymizne. Ak aj potom budú pokračovať inflačné tlaky, bude to určite len pozitívne. Určí to tiež vzťah k dlhopisom, akciám aj komoditám.

Druhá zásadná vec pre kapitálové trhy bude posilňovanie alebo oslabovanie dolára. Alternatívne meny ako euro či švajčiarsky frank veľa možností na investovanie nedávajú. Dolár je tak jedna z mála mien, ktorá nesie pozitívny výnos a preto bude jej kurz zaujímavý pre peňažné fondy alebo aj pre vysoko konzervatívnych správcov. Z minulosti vieme, že keď Fed začal dvíhať úrokové sadzby a teda dolár by mal začať posilňovať, v skutočnosti tomu bolo vždy naopak. Prvé náznaky vidíme už teraz. Koncom minulého roka Fed prvýkrát zvýšil sadzby a dolár sa oslabil. A tento rok sľubuje centrálna banka ešte ďalšie tri zvýšenia.

Dolár bude ovplyvnený najmä Donaldom Trumpom. Jeho zvolenie trhy vnímali pozitívne. Avšak akékoľvek jeho reálne kroky prinesú ovocie až o pol roka či rok. Otázne teda je, či sa trhy nechajú tak dlho chlácholiť Trumpovými twittmi, alebo príde bod zlomu a investori si povedia, že očakávania sú privysoké. V tom momente by sa dolár aj akcie veľmi prudko prepadli.

Ako hodnotíte Trumpov začiatok?

Prvoplánovo znie jeho nástup do úradu zaujímavo. Ak niekto hovorí, že bude chrániť záujmy Američanov, pre investorov sa môže USA javiť ako zaujímavý ostrov výnosov. Európu totiž čaká kopa politickej neistoty. Ázia má zas v skriniach hromadu kostier a modlime sa, aby si udržala schopnosť pracovať so štatistikou tak ako doteraz. A je tu samozrejme brexit s otázkami, či ho parlament schváli a či a kedy sa spustí. Z tohto hľadiska sa preto bude Amerika javiť ako bezpečný prístav.

Investičné pravidlo však hovorí „buy the rumor, sell the fact". Teraz sme vo fáze, keď sa nakupuje „rumor", očakávania. Otázkou je, kedy prídu dáta, ktoré prístup Donalda Trumpa buď potvrdia alebo vyvrátia. Jeho populizmus je momentálne žiaduci a dáva trhu nádej. Na druhej strane sa nedá čakať, že zvyšok sveta sa bude s nadšením prizerať, ako si USA chránia vlastný trh a uvaľujú clo na dovoz. Producenti automobilov alebo softvéru v Amerike napríklad musia počítať s tým, že ich postihne odvetné clo. Taký Apple by sa tým stal v Číne, ktorá je jedným z jeho najdôležitejších trhov, neschopným konkurovať.

Americké autá môžu dať prácu domácim, ale nebudú ich mať kam vyviezť, čo bude znamenať ďalšie škrty v zamestnanosti. Zvyšok sveta tak môže USA veľmi rýchlo posunúť do izolácie. Ak to D. Trump poženie do extrému a bude robiť biznis „cez mŕtvoly“, tak sa mu to môže vypomstiť. Už napríklad podpísal rozhodnutia o spustení neekologických projektov, napríklad ropovodov, ktoré Obama neschválil. Stačí informácia o kontaminácii a verejnosť sa otočí proti nemu.

Veľké protesty tam vidieť už teraz...

Áno, to predstavuje veľké riziko. Navyše sa Trump obklopil seberovnými, bohatými elitami, čo bude masy dráždiť. Obaja Bushovia, Bill Clinton, ako aj Barack Obama boli prezidentmi strednej triedy. D. Trump toto kyvadlo vychýlil do extrému a treba počítať s tým, že v reakcii na to sa nakloní zas naopak a príde vláda výrazne ľudová, nespojená s veľkým biznisom.

Ak by stúpla cena ropy a rozbehla by sa ťažba bridlicovej ropy, Američanom by to pomohlo s pracovnými miestami. Stali by sa znova čistým exportérom ropy, čo by držalo ceny pri zemi. Technológie navyše s každým rokom skracujú svoju návratnosť, čím by sa obmedzil vplyv arabského sveta a Ruska. D. Trump by tak mohol oslabiť pozíciu politických nepriateľov.

Aký je vplyv OPECu na cenu ropy?

OPEC už na ropu nemá veľký vplyv. Momentálne by sa ich situácia dala zhrnúť skratkou KDD – každý deň dobrý alebo každý dolár dobrý. Keď je cena nad 50 dolármi, je to pozitívne a treba to využiť. Dopyt síce má rásť o milión až 1,5 milióna barelov ročne, ale to dokáže vykryť aj bridlicová ropa. Predstavte si ale hypotetickú situáciu, že by na Aljaške došlo k masívnej kontaminácii spodných vôd kvôli ťažbe, tak celý tento vplyv okamžite padá, stalo by sa to isté, čo s jadrom po Fukušime.

Bridlica by ako nebezpečná technológia zmizla a cena ropy by letela nahor, pokojne nad 150 dolárov. Práve ropa spôsobuje infláciu. To, čo centrálne banky za niekoľko rokov tlačenia peňazí nedokázali, by sa mohlo podariť rope. Prenieslo sa to do produkcie a služieb, aj keď s istým časovým odstupom. Ďalšie faktory, ktoré by posilnili infláciu, ale nevidím.

Aký bude vplyv európskych udalostí: brexitu, nemeckých a francúzskych volieb...

Nemali by sme zabúdať ani na voľby v Taliansku a Holandsku, hoci tá posledne zmienená krajina nie je až tak významná a v Taliansku sme na politické turbulencie už dlhodobo zvyknutí. Na Apeninskom polostrove však bude dôležité, ako by prípadné predčasné voľby ovplyvnili bankový sektor. Ak tu nedôjde medzi vládou a EÚ ku konsenzu, tak tamojší bankový trh bude veľmi volatilný.

Vo Francúzsku je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že sa bude voliť na protest. Prezident Francois Hollande je veľmi nepopulárny a kombinácia slabej francúzskej ekonomiky a imigrantskej krízy si bude vyžadovať zmenu. Bude to podobne ako s D. Trumpom a bojovať sa bude o to, koho nevoliť, než o to koho voliť. Aj Nemecko bude veľkým otáznikom. Rozohrá sa tam veľká mocenská hra, pretože ak si krajina neudrží súčasný smer a zmení sa na nepredvídateľnú zostavu, trh bude niekoľko mesiacov len zisťovať, čo sa vlastne deje a peniaze sa z ekonomiky stiahnu.

Taliansko a Španielsko by postupne spadli do obrovských problémov. Nová Európa by už totiž nemusela mať chuť pomáhať slabším a dotovať ich. Táto zmena by bola veľmi populistická a mala by teda veľkú šancou na úspech. Keď toto všetko vezmeme do úvahy, jednou z najbezpečnejších investícií bude volatilita a s tou sa dá veľmi dobre obchodovať.

Pavel Drahotský: Jednou z najbezpečnejších investícií tento rok bude volatilita

Ako očakávate, že sa toto všetko odrazí na akciových trhoch?

Ja som presvedčený o tom, že už od novembra môžeme hovoriť o nafukovaní bubliny. Rast totiž nemá fundament a ak sa veľmi rýchlo nejaký nepotvrdí, príde korekcia. A trh bude potom čakať, či sa očakávania naplnia. Ak aj USA hneď postavia múr s Mexikom, tak z toho trhy nič mať nebudú a firmy skôr stratia. Nebudú mať totiž pracovníkov na pracovné miesta, ktoré Američania už robiť nechcú. Priznám sa, že D. Trumpovi vôbec nezávidím. Sľúbil totiž príliš veľa a nebude to vedieť splniť. Výhodou je len to, že najbližšie dva roky bude mať podporu kongresu.

Kam teda podľa vás investovať, ak sa rozprávame o malých investoroch?

Časť peňazí je treba nechať ako rezervu na účtoch, aj keď tam nič nezarábajú. Veľké riziko je v dlhopisoch, tie sú zatiaľ síce ocenené dobre, no akonáhle porastú úrokové sadzby, ich ceny začnú padať. Akcie rastú už osem rokov za sebou, čo nie je prirodzené. Posledné roky boli vykúpené tlačením peňazí v Európe, USA aj Japonsku. Ak to doteraz fungovalo, je to fajn, len si treba ustrážiť možnosť zlikvidnenia.

Pre investora je dôležité vedieť vždy okamžite, najviac do hodiny, uzavrieť pozície, aby ho zásadná zmena na trhu neuvrhla do straty. Trhy teraz reagujú v rozsahu niekoľkých hodín, čo nám ukázala napríklad situácia v Číne. Ak neviete okamžite realizovať zisky, ktoré ste osem rokov budovali, tak máte vážny problém.

O akých produktoch sa bavíme?

Veľmi populárne podielové fondy sú síce fajn, ale nedokážu byť okamžite likvidné. Ak sa teraz rozhodnete ukončiť ich, zrušia sa so zajtrajšou zatváracou cenou, a to už môže byť neskoro. Naša platforma dokáže uzavrieť pozície okamžite, teda v čase, keď je otvorená burza. Podielové fondy sú zaujímavé pre banky a sprostredkovateľov, lebo generujú poplatky. Vo svojej dobe plnili významnú úlohu, ale teraz je to ako ísť trabantom z Bratislavy do Košíc. Dá sa to, ale je to strašne nepohodlné.

Ak mi teraz niekto chce predať fond s nejakou témou, mal by som sa pýtať, či sa to isté nedá realizovať aj lacnejšie. Napríklad cez ETF. Poplatky sú tam v desatinách percent, vstupné aj správcovské. Ak máte vyvážený fond so sedempercentným výnosom, ale tri percentá zaplatíte na poplatkoch, tak aj ETF s piatimi percentami vám zarobí viac. Navyše 70 percent správcov nedokáže byť výkonnejší ako benchmark, pričom ETF kopírujú benchmark automaticky a pasívne.

Ako sa trh prispôsobuje ETF, ale aj robo-advisorom, ktorý automatizujú správu aktív?

Porovnávací softvér dokáže veľmi dobre dať vedľa seba a porovnať jednotlivé ponuky. Viete, čo chcete a hľadáte tú najlepšiu cenu. Preto rastú nákupy darčekov cez internet každým rokom o desiatky percent.

S investičnými produktmi je to to isté. Človek sa musí len rozhodnúť, koľko chce platiť. Či to teda budú napríklad tri percentá z investície ročne, alebo pri ETF, ktoré sú naviazané na indexy, len zlomok z toho. My na našej platforme máme 30-tisíc rôznych investičných možností, takže možností, z čoho si vybrať, je veľa. 

Ako sa v takom množstve možností vôbec dá zorientovať?

Veľmi jednoducho, niekto vám povie, že dobre zarobil na filipínskych akciách, stačí dať do vyhľadávania Filipíny a vyhodí vám všetko, čo sa nejako viaže na Filipíny. S podrobným popisom obsahu, s grafmi, aby ste napríklad videli, ako je inštrument likvidný. To, ako sa s inštrumentom obchoduje, napríklad pri podielovom fonde nevidíte.

Potom je tam forex, kde sa stále obchoduje dvoma smermi. Podielový fond je zo svojej podstaty long-only, zarába, len keď aktíva rastú. Nemôže vypredať klesajúce aktíva a držať hotovosť, lebo mu to nedovoľuje štatút, to veľa investorov nevie. Ďalšia možnosť pre tých, čo nemajú čas neustále sledovať trh, sú opcie. Dávajú vám právo, ale nie povinnosť, uplatniť možnosť nákupu či predaja aktív. Za zlomok ceny si viete kúpiť právo na kúpu či predaj akcií. Výhodou je to, že vaša maximálna strata je od začiatku obmedzená cenou opcie.

Pri podielovom fonde takú možnosť nemáte, musíte si dávať pozor, ako vám klesá výnos a či ste ochotný tú stratu znášať. Ak rozumne vyberiete opcie, viete byť na tom dlhodobo ziskový. Nejde totiž o stávku, stávka je o náhode, ale opcie majú fundament, podkladové aktívum.

Pavel Drahotský: Jednou z najbezpečnejších investícií tento rok bude volatilita

Pomôžu technológie ľudí finančne dovzdelať, aby si napríklad uvedomovali tieto nedostatky?

Ľudia majú radi, že ak sa niečo nepodarí, majú to na koho zvaliť. No čím je človek zrelší, dokáže preberať zodpovednosť za svoje rozhodnutia stále viac na sebe. Znamená to, že si radšej prerobím peniaze sám, než na to mať niekoho iného. Potom som totiž aj sám zodpovedný za zisky.

Podľa mňa je budúcnosť v social tradingu, aspoň tak tomu hovorím ja. Rozdiel je v tom, že správca fondu vždy riadi cudzie peniaze, nemá motiváciu, okrem poplatku, aby zarábali. Trendom poslednej doby, my sme to spustili v máji, je umožniť klientom, aby sa riadili úspešnými obchodníkmi. Vidíte reálnych užívateľov, ich históriu, koľko stratili či získali. Umožňujeme tak klientom, aby ich nasledovali.

Ak klient dá súhlas, bude môcť nechať svoje úspory kopírovať stratégiu úspešnejšieho obchodníka. Nie s oneskorením, ale okamžite. Môžeme to nazvať aj opisovanie, sledujete konanie niekoho, kto je na trhu oveľa dlhšie a snažíte sa pochopiť jeho rozmýšľanie. Naučíte sa niečo o trhu, začnete hľadať fakty a môžete sa potom osamostatniť a nemusíte mu platiť success fee. Ak je to o vašich a jeho peniazoch, tak sa to učíte omnoho rýchlejšie. Popritom si nájdete ľudí, s ktorými ste na podobnej vlne. Niektorí sú viac na technickú analýzu, aj tú je dobré sa naučiť. Iní na fundamenty. Social trading je podľa mňa trend budúcnosti.

Aké sú štartovacie poplatky?

Na otvorenie účtu je to desaťtisíc dolárov. Môže sa to zdať veľa, ale poplatky na obchodovanie na burze sú povedzme sedem-osem dolárov za transakciu. Pri desaťtisíc dolároch už tvoria len zlomok investovanej čiastky, ale ak by ste vložili len stovku, tak je to osem percent investície. Nemali by ste všetko staviť na jednu kartu, takže tých desaťtisíc je také vhodné minimum. V malých čiastkach obchodovanie nedáva zmysel.

Pavel Drahotský je už tretí rok riaditeľom Saxo Bank pre Česko, Slovensko a Maďarsko. Osem rokov pracoval pre Citibank, naposledy ako viceprezident a riaditeľ divízie investičných produktov.