Kto chce zarobiť na vysokých úrokoch, ktoré banky v súčasnosti ponúkajú, mal by sa poponáhľať. Je iba otázkou času a miery, ako banky zareagujú na 149345>utorkové zníženie základnej úrokovej sadzby Národnou bankou Slovenska.
Základná úroková miera predstavuje úrok, za ktorý si banky môžu voľné peniaze uložiť v NBS. Úroky z vkladov bývajú zvyčajne nižšie ako základná úroková sadzba, úroky z úverov zase vyššie. Banke sa totiž neoplatí požičiavať peniaze klientom za menej, ako by dostala, keby svoje peniaze uložila v NBS.
- NEPREHLIADNITE:
- 149454>V. Vaňo: Od čoho závisia úroky z vkladov a úverov
„Banky veľmi rýchlo znížia úroky na krátkodobé termínované vklady. Vklady s dlhou splatnosťou, jeden až dva roky, ale podľa mňa ponechajú na súčasných úrovniach do konca roka, respektíve úroky na nich znížia výrazne menej ako bol pokles sadzieb NBS,“ predpokladá riaditeľ spoločnosti Symsite Research Vladimír Dohnal.
Hlavný analytik TREND Analyses Ján Kovalčík naopak neočakáva rýchlu reakciu bánk, aj keď pripúšťa možnosť zníženia úrokov pri vkladoch s najkratšou viazanosťou. Keďže medzibankový trh je v súčasnosti ochromený neochotou bánk navzájom si požičiavať, sú motivované získavať čo najviac peňazí z vkladových produktov. Preto si myslí, že ešte nejaký čas budú držať vysoké úroky aj za cenu toho, že prídu o časť ziskov.
V súčasnosti 147898>banky ponúkajú až 5-percentné úroky na ročných termínovaných účtoch. Vysoké úroky sú výsledkom faktu, že neistota na trhu bankám takmer znemožňuje dopĺňať si chýbajúce zdroje z medzibankového trhu. To vedie k silnejšiemu konkurenčnému boju bánk o primárne vklady klientov.
Ak k znižovaniu úrokov z vkladov banky pristúpia až o niekoľko týždňov, úvery zlacnia najskôr o niekoľko mesiacov. Vyššie úroky znamenajú pre banky vyššie zisky, preto je pre nich výhodnejšie so znižovaním úrokov otáľať. V súčasnosti k vysokým úrokom prispieva aj neistota na realitnom trhu.
Dohnal tvrdí, že vysoký rast HDP na Slovensku budúci rok, nízka inflácia a pokles sadzieb NBS dávajú priestor na zníženie úrokov pri hypotékach o jeden až dva percentuálne body. „Na druhej strane je nedostatok likvidity v eurozóne, ktorá tlačí cenu peňazí nahor,“ povedal V. Dohnal.
J. Kovalčík si naopak nemyslí, že by úročenie hypoúverov mohlo budúci rok spadnúť tak výrazne. ,,Budúcoročné zlacnenie úverov na bývanie by mohlo byť výraznejšie ako ich tohtoročné zdražovanie. Také lacné, ako boli pred pár rokmi, však hypoúvery už určite nebudú,“ zdôrazňuje. Napriek tomu sa podľa neho oplatí s kúpou nehnuteľnosti počkať. Zlacnieť by totiž malo nielen financovanie ale aj samotné nehnuteľnosti. ,,Pri súčasných cenách sú väčšinou nepredajné, a tak po strmom raste cien prichádza ich pád a hľadanie úrovne, pri ktorej sa opäť začnú kupovať,“ dodáva.
Foto - Flickr.com