V tomto prípade ide o patovú situáciu a potrebné odpovede  treba hľadať vo viacerých právnych normách a kódexoch. 

Zastupovanie v bežných veciach

Každý z manželov je oprávnený zastupovať druhého manžela v bežných veciach. Pri bežných záležitostiach sa nevyžaduje, aby mal manžel splnomocnenie druhého manžela. Vyplýva to z citácie ustanovenia § 20 zákona č. 36/2005 Z. z o rodine v platnom znení

Zákon upravuje zastúpenie jedného manžela druhým manželom v bežných veciach, pričom ide o zastúpenie manžela, ktorý koná pri obstarávaní bežných vecí vo svojom mene. Manželka takto môže zastúpiť manžela priamo na základe zákona v niektorých jednoduchých právnych úkonoch, ako napríklad pri prevzatí štandardnej pošty, pri komunikácii a rokovaniach, pri ktorých sa nevyžaduje písomné plnomocenstvo.

Obmedzenie spôsobilosti na právne úkony

Konanie v niektorých statusových veciach fyzických osôb je zakomponované do ustanovení §§ 220 až 277 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok, ktorý nadobudol účinnosť dňom 1. júla 2016. Legislatívne zmeny, ktoré so sebou priniesol nový kódex sa premietli do  vypustenia inštitútu pozbavenia spôsobilosti na právne úkony. 

Návrh na začatie konania o obmedzenie spôsobilosti na právne úkony môže podať blízka osoba, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, poskytovateľ sociálnych služieb alebo ten, kto má na veci právny záujem. Nová právna úprava explicitne uvádza osobitné náležitosti návrhu na začatie konania. 

Návrh musí obsahovať opísanie skutočností odôvodňujúcich zásah do spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony a zdôvodnenie, že iné menej obmedzujúce opatrenia nie sú možné alebo opísanie skutočností odôvodňujúcich zmenu obmedzenia spôsobilosti na právne úkony. Súd uloží navrhovateľovi, ktorým je blízka osoba, lehotu na predloženie lekárskej správy o zdravotnom stave osoby, o ktorej spôsobilosti sa bude konať.   Ak navrhovateľ správu v určenej lehote nepredloží, súd konanie zastaví. 

Na konanie o ustanovení opatrovníka je podľa § 273 citovaného zákona miestne príslušný súd, v ktorého obvode má fyzická osoba bydlisko, ak takýto súd nie je, súd, v ktorého obvode má fyzická osoba majetok. Opatrovník je povinný vykonávať svoje práva a povinnosti riadne a dbať na pokyny súdu, pričom súd bude dohliadať na spôsob výkonu funkcie opatrovníka.

Generálna plná moc

Ak manžel medzičasom precitne z kómy, riešením je tzv. generálna plná moc. Plnomocenstvo možno podpísať v nemocnici pri lôžku pacienta za nevyhnutnej prítomnosti zástupcu z matričného úradu alebo notárskeho úradu. Plnomocenstvo je potrebné formulovať ako všeobecné – tzv. generálna plná moc podľa § 31 až § 33b Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb. v znení neskorších predpisov. 

Plnú moc možno formulovať tak, že manžel (splnomocniteľ) splnomocní manželku (splnomocnenca) na zastupovanie v plnom rozsahu práv a povinností pri všetkých právnych úkonoch a vo všetkých právnych veciach, najmä na zastupovanie splnomocniteľa vo vzťahu k tretím osobám, orgánom štátnej samosprávy a územnej samosprávy, na uzatváranie všetkých typov zmlúv vrátane kúpnych zmlúv o prevode nehnuteľností, na zastupovanie splnomocniteľa ako účastníka konania v súdnom konaní, správnom konaní a v iných typoch konania, na zastupovanie splnomocniteľa ako daňového subjektu v daňovom konaní, na zastupovanie splnomocniteľa v styku so zdravotnou poisťovňou a Sociálnou poisťovňou, na zastupovanie splnomocniteľa pred Slovenskou poštou, a.s., na prijímanie a preberanie poštových zásielok vrátane doporučených zásielok a poštových zásielok určených na doručenku a do vlastných rúk adresáta. 

Mandát plnej moci ďalej umožňuje zastupovanie splnomocniteľa pred bankou vrátane dispozície s finančnými prostriedkami na bankovom účte a uzatvárania a rušenia bankových účtov, na zastupovanie vo vzťahu k mobilným operátorom, na uzatváranie, zmenu a skončenie zmlúv týkajúcich sa mobilných čísiel registrovaných na splnomocniteľa, na uzatváranie a rušenie zmlúv týkajúcich sa internetového pripojenia. 

Takto koncipované plnomocenstvo je generálna plná moc, ktorá sa vzťahuje aj na prípady, kedy je potrebné osobitné (špeciálne) plnomocenstvo. Odporúčam, aby podpis splnomocniteľa bol úradne overený a aby plnomocenstvo bolo vyhotovené vo viacerých exemplároch. Splnomocnenec tak eliminuje v praxi konfliktné situácie, kedy adresát nebude rešpektovať plnú moc a bude spochybňovať autentickosť podpisu splnomocniteľa. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Patová právna situácia živnostníka v kóme
Patová právna situácia živnostníka v kóme
Patová právna situácia živnostníka v kóme
Patová právna situácia živnostníka v kóme