Päť rád, ako skoncovať s prokrastináciou

Prokrastinacia Zdroj: Petr Ludwig

„Prokrastinácia je jednou hlavných prekážok, ktorá nám bráni prežiť náš život zmysluplne a naplno,“ hovorí autor bestselleru Konec Prokrastinace Petr Ludwig zo spoločnosti GrowJob Institute. „Doba, v ktorej žijeme, prokrastinácii čoraz viac nahráva. Naučiť sa s ňou bojovať je preto jednou z najdôležitejších schopností dnešného človeka.“

Niektorým ľuďom síce určitý spôsob prokrastinácie pomáha, no priznajme si - mnohí z nás namiesto plnenia úloh alebo učenia sa nevyužívajú čas efektívne a sedia na sociálnych sieťach alebo pozerajú seriály. TREND.sk prináša päť rád P. Ludwiga, ako s prokrastináciou bojovať.

1. Reštartovacie prechádzky

Naša vôľa, teda aj schopnosť prehovoriť sa do robenia nepríjemných úloh, je vyčerpateľná. Výskumy ale ukazujú, že obnovenie zásobníkov vôle je možné opakovane počas dňa. Čím častejšie si človek vôľu obnoví, tým má svoje správanie viac pod vedomou kontrolou – prokrastinuje menej. K obnove stačí päťminútová prechádzka. Skúste tento týždeň urobiť jednu prechádzku denne, hneď ucítite ľahkú úľavu.

2. Tréning vôle ako svalov

Výskumy tiež ukazujú, že vôľu je možné nielen obnovovať, ale že je možné tiež dlhodobo zväčšovať veľkosť jej zásobníka. Tréning vôle prebieha rovnako ako tréning svalov. Ako na to? Učením návykov. Po malých krokoch a dlhodobo. Vyberte si na tento týždeň jednu aktivitu, na ktorej si budete vôľu trénovať. Dajte si napríklad každé ráno desať klikov. Urobte z aktivity návyk tým, že ju zopakujete dvadsať dní po sebe. Tým, ako sa postupne z aktivity stáva návyk, posilňuje aj vaša vôľa.

3. Prvé z rána

Ráno je vaša vôľa najsilnejšia. Urobte časť z tej najdôležitejšej, ale najnepríjemnejšej úlohy. Postavte sa jej čelom ešte skôr, než si zapnete maily a než začnete robiť iné veci, ktoré vás budú od úlohy rozptyľovať. Skúste tak urobiť jeden deň v týždni.

4. Rozdelenie úloh

Najviac odkladáme rozsiahle, ťažko uchopiteľné činnosti. Ak takú úlohu máte, vždy ju môžete rozdeliť na niekoľko menších. Menšia úloha vytvára menšiu averziu a vďaka tomu máte výrazne väčšiu šancu na to, že ju začnete robiť. Keby som si dal úlohu „napísať kapitolu“, nikdy by som svoju knihu nedopísal. Namiesto toho som si radšej dal „napísať dva odseky“. Malé kúsky sú príjemnejšie a znásobujú efektivitu. Skúste zobrať jednu úlohu, ktorú dlho odkladáte a skúste ju rozdeliť na tri menšie. Dnes skúste urobiť len prvú z nich.

5. Naučte sa začať

Nie nadarmo sa hovorí: „Kto začal, pol diela vykonal.“ Japonskí samuraji používajú na začiatok niečoho nepríjemného metódu piatich úderov srdca. Začnite na veci pracovať do troch sekúnd od doby, keď sa rozhodnete, že ju chcete robiť. Ak tak neurobíte, váš mozog nájde výhovorku, prečo ju odložiť. Viete, že najviac prokrastinujú inteligentní a kreatívni ľudia? Ich mozog vie vytvárať veľmi prepracované závery, a to aj sám pred sebou. Skúste byť tento týždeň ako samuraji. 3-2-1-TERAZ.