Komoditné trhy sa v uplynulom týždni rozhodne neniesli v atmosfére vianočnej pohody. Prvý deň týždňa bol síce pokojný, ale už v nasledujúcom zažil trh so zlatom a striebrom za tri hodiny šok. Niekto totiž v priebehu pár minút umiestnil na trh 780 ton „papierového zlata“, čo predstavuje 32 percent celoročnej produkcie fyzického kovu a cena klesla o viac ako 30 dolárov. Potom nasledoval pokojný deň, no vo štvrtok došlo opäť ku korekcii ceny. Zlato sa dostalo pod 1 650 USD za troyskú uncu a striebro padlo pod 30 dolárov za uncu.
Niektorí analytici označujú za vinníka tejto situácie hedžové fondy. Nedávne oznámenie Fedu o tom, že bude znižovať hodnotu dolára, podľa nich spôsobilo, že niektoré hedžové fondy uzatvárali pozície voči EUR/USD so stratou, a tak museli predávať zlato. Faktom však ostáva, že ekonomická situácia v USA sa nijako nevyriešila. Dlhy ostávajú dlhmi, monetizácia dlhov ostáva monetizáciou. Dá sa preto predpokladať, že za pádom cien sú i koncentrované krátke pozície (stávka na pokles ceny) v rukách niekoľkých veľkých bánk na americkej burze COMEX. Práve koncentrácia pozícií im umožňuje posúvať cenu smerom, ktorý si želajú...
Krvavý kúpeľ
Podobný scenár sa odohrával aj v prípade zlata a situácia nápadne pripomína vlaňajšok. Vtedy sa v poslednom mesiaci cena zlata prepadala až o 17 percent. V tomto roku zatiaľ len o 11 percent, pričom klesla až na 1 635,7 USD/unca, čiže na najnižšiu hodnotu od druhej polovice augusta. Ešte krvavejšia je situácia so striebrom, ktoré má za sebou najstratovejšie obdobie za posledný rok. Šesť po sebe nasledujúcich stratových obchodných seáns si zaknihovalo až 12-percentný pokles a zahnalo cenu až na 29,59 USD/unca, čo je najnižšia úroveň na posledné štyri mesiace.
V porovnaní s predchádzajúcimi dňami bol záver týždňa úplne pokojný, keď sa dokonca zlato aj striebro kovy posilnili. Zlato sa dostalo nad 1 650 USD/unca, ale striebro ostalo štyri centy pod 30 USD. Nepomohli ani informácie o nákupoch centrálnych bánk a raste objemu zlata v trezoroch ETF na rekordných 2 631,8 tony. Brazílska centrálna banka napríklad zvýšila v novembri svoje zlaté rezervy o 14,7 milióna na 67,2 milióna ton. Za posledné štyri mesiace zdvojnásobila držbu tohto drahého kovu. Zlato nakupovali v novembri aj Rusko a Bielorusko. Svetová rada pre zlato (World Gold Council) očakáva, že centrálne banky nakúpili (a ešte možno na poslednú chvíľu aj nakúpia) v tomto roku 450 až 500 ton zlata. Takto sa snažia diverzifikovať devízové rezervy mimo americký dolár a euro.
Zlato uzavrelo týždeň nakoniec na úrovni 1 656 USD, čo bolo o 39,2 USD menej ako týždeň predtým. Cena striebra sa znížila o 2,35 USD a uzavrela na 29,96 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 55,31, čiže za gram zlata sa dá kúpiť 55,31 gramu striebra, týždeň predtým to bolo 52,5 g. Cena striebra teda poklesla výrazne viac ako zlata.
Padá aj pšenica
V sektore obilnín a olejnín bola v uplynulom týždni najslabšia pšenica. Jej cena klesla na najnižšiu úroveň od začiatku júla a v závere týždňa sa obchodovala za 792 centov za bušel (bušel pšenice = 27,216 kg). Dôvodom je menší záujem o americkú pšenicu. Export z USA od 1. júna do 13. decembra dosiahol úroveň 492 miliónov bušlov, čo je o 13 percent menej oproti rovnakému obdobiu vlaňajška. Cenu tlačia nadol aj informácie o zväčšení zimnou pšenicou osiatej plochy v Nemecku o sedem percent.
Ceny potravín sa vyvíjali oboma smermi. Káva Arabika pokračovala v znehodnocovaní pod tlakom informácií o vysokej juhoamerickej produkcii a rýchlo rastúcich zásobách. Brazílska vláda zvýšila odhad tohtoročnej produkcie na 3,4 milióna ton z predchádzajúcich 3,03 mil. ton. V skladoch burzy ICE je o 65 percent viac kávy oproti začiatku roka. Kolumbia by v budúcom roku mala podľa odhadu tamojšej farmárskej asociácie dopestovať 600-tisíc ton kávy. V tomto roku vyprodukuje približne 480-tisíc ton.
Pomarančový koncentrát opäť zdražel a dosiahol sedemmesačné maximum. Je to dôsledok nedávnej úpravy odhadu floridskej produkcie nadol. Cena marcového kontraktu na Intercontinental Exchange dosiahla 142,6 centa za libru (0,4536 kg). Od začiatku mesiaca zdražela táto komodita už o 15 percent.
Úspešný komoditný rok
Uplynulý rok sa podľa analytikov niesol v znamení zvýšeného záujmu investorov o komoditné trhy. Množstvo finančných prostriedkov investovaných do komoditných fondov sa v tomto roku zvýšilo o 21,6 miliárd USD, čo prestavuje medziročný nárast až o 92 percent. Hedžové fondy vsádzali na ďalší rast cien komodít o 51 percent viac prostriedkov ako rok predtým. Vyššie ceny v nasledujúcich mesiacoch očakávajú aj banka Goldman Sachs či Morgan Stanley. Odôvodňujú to vyšším dopytom na rozvíjajúcich sa trhoch. Goldman Sachs napríklad predpokladá v nasledujúcich mesiacoch rast cien komodít o sedem percent.
Banka Citigroup vníma situáciu skôr pesimisticky. Je presvedčená, že komoditný supercyklus rastu cien sa končí, lebo rast čínskej ekonomiky bude slabší a ponuka už dobehla zvyšujúci sa dopyt. Barclays a Rabobank International odhadujú, že v roku 2013 prekoná ponuka dopyt v prípade desiatich z 15 komodít. Prieskum agentúry Bloomberg medzi 131 obchodníkmi, investormi a analytikmi ukázal, že v priemere očakávajú v budúcom roku rast cien drahých kovov o štvrtinu, obilnín a olejnín o 18 percent a priemyselných kovov o 16 percent.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto - SITA / AP