Analytik J&T Banky Stanislav Pánis bude panelistom konferencie Investičné TRENDY 2024, kde bude rozprávať o svojom výhľade na ekonomiku aj finančné trhy. Ešte pred konferenciou odpovedal na niekoľko otázok TRENDU.
Akú pravdepodobnosť dávaš tvrdému pristátiu americkej ekonomiky? Prečo?
Pomerne nízku, nie viac ako 20- percentnú. V základnom scenári očakávame nejakú formu jemného zosadnutia, keď inflačné tlaky ustupujú, Fed začal s cyklom uvoľňovania menovej politiky a nebude chcieť byť „behind the cuirve“, fiškálna politika je naďalej značne expanzívna s veľkými rozpočtovými deficitmi, spotreba domácností je napriek určitému zvoľňovania robustná, trh práce sa ochladzuje len pozvoľne a je v podstate pri plnej zamestnanosti. Navyše, ceny rezidenčných nehnuteľností a akciové trhy sú na historických maximách čo pridáva na wealth efekte a bude držať spotrebu, najväčšiu časť HDP. Finančné podmienky sú mimoriadne uvoľnené a ekonomické subjekty nie sú vysoko zadlžené a bez problémov zvládajú splácať dlhy. Iste, predstihové indikátory naznačujú určité zvoľnenie tempa ekonomického rastu, no nie kolaps.
Je to tentoraz s deinverziou amerických štátnych dlhopisov iné a recesia nepríde?
Prichádzajúce makrodáta vskutku naznačujú pomerne dobrú odolnosť americkej ekonomiky a kým v minulosti odinvertovanie výnosovej krivky znamenalo istotu recesie, tentorkát to tak nevyzerá podobne ako napríklad v prípade Sahmovej pravidla ohľadne nezamestnanosti. Teda odinvertovanie výnosovej krivky by mohlo aktuálne vyslať falošný signál recesie. Mnoho predstihových dát počas tohto cyklu vysielalo signály recesie a to preto, že tento cyklus nie je štandardný, odštartoval počas kovidu s masívnymi „helikoptérovými peniazmi“, následne prišiel energetický ponukový šok a prudké zvyšovanie úrokových sadzieb, čo následne vysielalo veľa šumu.
- Stanislav Pánis
Analytik J&T BANKY. Po štúdiu v odbore financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pracoval od roku 2006 v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T BANKE pôsobí od roku 2011.
Sú aktuálne čínske stimuly game-changerom vo vývoji domácich aktív a ekonomiky?
Obrovský rozsah stimulov čínskych tvorcov politík je označovaný ako „whatever it takes“ moment, jednoducho vláda a v podstate jej podriadená centrálna banka urobia všetko čo bude potrebné, aby dosiahli zlepšenie sa ekonomického rastu zastavili deflačné tlaky, sčasti aj za cenu mornálneho hazardu a riziku pádu do „welfarizmu“ (ktorý podporuje neaktivitu), keď na druhej strane stoja politické riziká pri rastúcej nespokojnosti s riadením štátu, ktoré zaostáva za svojimi cieľmi.
Hoci tieto stimuly nemusia byť úplne efektívne a mať dlhotrvajúci efekt, niet pochýb, že dokážu v najbližšom čase značne podporiť ekonomický rast a pomôcť dosiahnuť cieľový rast okolo piatich percent pri predpoklade zlepšenia sa spotrebiteľského sentimentu a dopytovej časti ekonomiky.
Reakcia akciového trhu na rázne opatrenia politbyra bola až nečakane pozitívna a optimistická. Čínsky akciový trh priam kolmo narástol a dostal sa až do technicky prekúpeného teritória, keď sa posunul na najvyššie úrovne od leta 2023. VB V priebehu piatich obchodných dní od oznámenia stimulov narástol o vyše 23 percent. Prispela k tomu skutočnosť, že trh bol poriadne prepredaný, keď investori systematicky znižovali expozíciu voči Číne pri raste protritrhových regulácii a špekulácie na pokles (shorty) na čínske akcie boli donedávna jedným z top obchodov.
Otázne je, či ostatný odraz čínskych akcií nie je prestrelený a neminie sa mu para ako počas rely z februára. To by mohlo výrazne demoralizovať zvyšky investorov a podkopať ich dôveru v čínsky akciový trh a jeho regulátorov. Preto si myslíme, že existuje dobrá šanca, že vedenie štátu bude nútené ďalej rozširovať stimuly, najmä na strane dopytu. Sotva si bude môcť dovoliť, aby sa akciový odraz opäť rasť vyprchal.
Sú akcie momentálne drahé a treba preferovať iné aktíva?
Americké akcie sú bezo sporu bohato nacenené nad dlhodobými priemermi, čo však neznamená, že nebudú ďalej rásť. Pri jemnom zosadávaní americkej ekonomiky a uvoľňovaní menovej politiky v kombinácii s čínskymi stimulmi nebudem prekvapení ak sa začne väčšia rotácia z amerických akcií do ostatných lacnejších regiónov ako je emerging markets, najmä ak bude slabnúť dolár.
Juraj Karpiš: Nové rekordy zlata sú vysvedčením zlých peňazí
O výnosovej krivke a inverzii budeme viac hovoriť na konferencii Investičné TRENDY 2024