Banky, poisťovne aj obchodníci s cennými papiermi zaznamenávajú už niekoľko dní zvýšený počet telefonátov a návštev od klientov. Tí zneistení informáciami o dianí na svetových burzách sa buď snažia zistiť, ako sa trhové turbulencie dotkli ich investícií, alebo si hneď chcú vybrať peniaze predajom podielových fondov či priamo akcií.
Podľa štatistík správcovských spoločností za prvý augustový týždeň ľudia z podielových fondov viac odchádzali ako do nich vstupovali, preto nakoniec skončili v mínuse takmer 22,3 milióna eur. Novšie údaje ešte známe nie sú. Aj keď na týždňovej báze ide v porovnaní s historickými dátami o relatívne vyčnievajúci výsledok, pri zohľadnení celkového majetku vo fondoch je takýto údaj zanedbateľný. K polroku mali Slováci vo fondoch zainvestovaných vyše 4,5 miliardy eur.
Zvýšený výskyt otázok od majiteľov investičných životných poistiek hlási aj jedna z väčších poradenských spoločností Fincentrum. V tomto type poistky časť peňazí smeruje aj do podielových fondov, väčšinou nadviazaných na vývoj akcií. „Určite ale nejde o významný podiel našich klientov. Hovoriť už o desatine z nich je prehnané,“ hodnotí šéf spoločnosti Milan Repka.
Práve situácia, keď sa investor pridá k hromadným výpredajom, znamená najväčšiu hrozbu. „Týmto spôsobom by klient na jednej strane zrealizoval stratu, na druhej strane by sa pripravil o možnosť ťažiť z potenciálneho rastu akciových trhov, ktorý z historického hľadiska spravidla nasledoval po obdobiach panických výpredajov,“ hodnotí senior produktový manažér Tatra Asset Managementu Martin Smrek.
Návrat sa dostaví čoskoro
Rast trhov tesne po rýchlych prepadoch aspoň sčasti zmaže straty. Čiže ak už odísť z fondu (redemovať), tak vyčkať aspoň niekoľko týždňov, najlepšie mesiacov.
Po prudkom prepade finančných trhov na jeseň 2008, následne aj akciové podielové fondy ponúkané na Slovensku dosiahli za ďalších dvanásť mesiacov dvojciferné rasty. No na pôvodnú predkrízovú úroveň sa dostali až na konci vlaňajška.
Ďalšou relatívne často sa opakujúcou chybou je, že zneistení klienti so stratou vyberú peniaze z fondov previazaných na akcie a vložia ich do najkonzervatívnejších peňažných a dlhopisových fondov. „Takéto riešenia však nemajú potenciál porážať v dlhodobom horizonte infláciu,“ upozorňuje M. Smrek. Hodnota úspor tak reálne ešte viac klesá. Pre tento rok ministerstvo financií odhaduje infláciu na 4,1 percenta. Podľa jeho prognóz sa bude okolo úrovne 3,5 percenta hýbať až do roku 2014.
Vo všeobecnosti dosahujú peňažné fondy zhodnotenie porovnateľné s priemerným úročením termínovaných vkladov viazaných na jeden rok. Aktuálne sa hýbu okolo dvoch percent. No v porovnaní s vkladmi ponúkajú fondy väčšiu voľnosť v prístupe k peniazom.
Do akcií?
Je po nedávnom prepade akcií opäť čas na ich nákup? Kto sa rád inšpiruje investičnou legendou Warrenom Buffettom, bude o tom uvažovať. Ten sa totiž podľa magazínu Fortune chystá „na nákupy“. Viacerí uznávaní investori avizujú, že po aktuálnom prepade trhov je mnoho akcií kvalitných firiem podhodnotených. Preto aj oni súhlasia, že je vhodný čas na ich nákup.
Vedúci obchodnej divízie obchodníka s cennými papiermi Fio Martin Vrablec odporúča, rozdeliť si investíciu na tri až štyri časovo oddelené nákupy. „Investor tým docieli rozumné spriemerovanie nákupnej ceny.“
Pravidelné „vstupy“ sa odporúčajú aj pre rizikovejšie akciové a zmiešané fondy. Podľa prepočtov na základe historických údajov prinášajú práve v období častých a významnejších pohybov cien akcií väčší výnos oproti jednorázovej investícii.
Čo hovorí teória a radia odborníci
- kto už má zainvestované v akciách a na ne nadviazaných nástrojoch, nemal by v panike predávať
- ak už je nútený predať, treba počkať pár týždňov či mesiacov, kým trhy zmažú aspoň časť strát
- kto chce investovať, niektoré akcie môžu byť na to v súčasnosti pre nízke ceny vhodné
- odporúča sa investovať s určitým časovým odstupom viacero čiastok, spriemerujú sa tak výkyvy cien
- pri investovaní cez obchodníkov s cennými papiermi sa na ochranu proti prepadom využíva príkaz stop loss na úrovniach dlhodobých priemerných cien, po upokojení trhov je na zváženie vstúpiť do nových pozícií, ale viacerými časovo oddelenými nákupmi
- tiež vo volatilnejšom období sa uzatvorením pozícií pred víkendom dá ochrániť pre tým, že po prípadne negatívnych správach cena v úvode nového týždňa výrazne poklesne
- v období kríz sa lepšie darí takzvaným defenzívnym akciám (vydávajú ich firmy zo sektorov, ktoré nie sú príliš citlivé na hospodársky cyklus, napríklad potravinárstvo, rýchle občerstvenie, výrobky do domácností, energetika, farmácia)
- investovať do nich je možné priamo ich nákupom, ale aj cez ETFs či klasické podielové fondy
- častý je v tomto období tiež presun do zlata a na neho naviazaných nástrojov, avšak po oživení ekonomiky hrozí pokles jeho ceny, ktorá rastie nepretržite už niekoľko rokov
PRAMEŇ: Fio, TREND
Ilustračné foto na titulke - Milan Illík