Budúci rok sa stovky miliónov ľudí nechajú zaočkovať vakcínami od troch farmaceutických spoločnosti – AstraZeneca, Pfizer a Moderna. V prípade úspechu prudko vrastie aj hodnota akcií spomínaných firiem.

Keďže väčšina vakcín sa musí skladovať pri teplote mínus 70 stupňov Celzia, v roku 2021 narastie dopyt po výkonných mraziacich boxoch. Už počas tohto roka vzrástli o viac než 300 percent akcie juhokórejských výrobcov mrazničiek Daihan Scientific a IlShin Biobase. V prípade masívneho očkovania sa dá s prudkým rastom ich hodnoty počítať aj v roku 2021.

„Pri distribúcii vakcíny budú navyše využité veľké doručovacie spoločnosti – atraktívne preto môžu byť trebárs akcie FedExu. Navyše pri doprave vakcíny na veľké vzdialenosti sa zapoja letecké spoločnosti,“ priblížil analýzu finančných trhov ekonóm Next Finance Jiří Cihlář. Tie vďaka tomu môžu aspoň čiastočne dohnať tohtoročné straty, ktoré im spôsobili obmedzenia zabraňujúce šíreniu vírusu ochorenia Covid-19.

V tomto roku napríklad akcie leteckej spoločnosti Lufthansa klesli o viac ako 40 percent, nov budúcom môže prísť, naopak, k slušnému rastu. Okrem nárastu prepravy vakcín totiž pravdepodobne začnú viac cestovať aj zaočkovaní ľudia.

„Naďalej by sa malo dariť spoločnostiam z oblasti farmácie. Z čiastkových oblastí by sa na súčasnej situácii mohli zviezť lekárenské reťazce, ktoré budú využité pri distribúcii vakcíny,“ dodal J. Cihlář s tým, že stále pritom ide o akciové stávky a nie istotu. Veľkou neznámou totiž ostáva ochota ľudí dať sa očkovať a ťažkosti môže spôsobiť aj nezvládnutie náročnej logistiky či prípadná vážna mutácia koronavírusu.

Priemerná denná spotreba ropy v budúcom roku stúpne o 5,8 milióna barelov. Napriek tomu bude dopyt stále nižší ako pred vypuknutím pandémie.
Zdroj: Eli Hartman
Priemerná denná spotreba ropy v budúcom roku stúpne o 5,8 milióna barelov. Napriek tomu bude dopyt stále nižší ako pred vypuknutím pandémie.

Až na ropu ceny komodít stúpnu

Z viacerých dôvodov špekulanti v budúcom roku pravdepodobne slušne zarobia na investovaní do komodít. „Záujem o komodity ženie nahor transformácia hospodárstva smerom k zelenej ekonomike, čo zvyšuje dopyt po priemyselných kovoch vrátane striebra. Ďalším faktorom je oživenie dopravy, ktoré zvyšuje dopyt po palivách. Ceny poľnohospodárskych komodít zas tlačí nahor nie práve vydarená úroda v tomto roku,“ priblížil v stanovisku pre média komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Záujem o komodity výrazne rástol aj v predchádzajúcich rokoch. Lenže v časoch pred pandémiou zvýšený dopyt pokrývali nové investície do ťažby. Po prepuknutí koronavírusu sa do rozširovania produkcie firmy veľmi nehrnuli a v prípade rýchleho ekonomického oživenia spôsobí menšia ponuka zvyšovanie cien. „Na budúci rok preto môžeme čakať napríklad rast cien medi, platiny a sóje,“ uviedol O. Hansen.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa