Výber investičných produktov napriek jasným trendom na finančných trhoch nemusí byť pre každého a vždy jednoduchý. Dobré je sa preto poradiť s odborníkmi z HABERL Wealth Management. 

Investovanie v čase krízy

Investiční analytici zo spoločnosti HABERL radia, do čoho sa v súčasnosti oplatí investovať najviac. Medzi top päť oblastí radia zdravotníctvo a farmaceutické firmy, technológie a s nimi súvisiacu digitalizáciu, reality, zlato a ochranu životného prostredia a klímy (ESG). Dôležité pritom je si uvedomiť, že aby investícia mala zmysel, musí poraziť infláciu.

Zdravotnícky sektor a farmaceutické firmy merané ETF fondom XLV vzrástli o 11,03 percenta aj napriek turbulentným trhovým podmienkam. Technologický sektor meraný fondom XLK v prvom kvartáli tohto roka vzrástol až o 40,56 percenta.

Realitný sektor meraný ETF fondom IYR si v prvom kvartáli stihol pripísať už 7,08 percenta. Zlato merané ETF fondom GLD kleslo o 12,10 percenta. ESG firmy, teda firmy s environmentálnym, sociálnym a podnikovým riadením, ktoré dbajú o životné prostredie a vystupujú zodpovedne voči zamestnancom aj obchodným partnerom, vzrástli počas prvých troch mesiacov tohto roka o 5,73 percenta.

Zaujímavé môže byť aj investovanie do leteckých spoločností či do akcií cestovného ruchu, ktoré koronakríza výrazne ovplyvnila. Príkladom sú Delta Air Lines, Carnival Corporation & plc či American Airlines Group Inc.

Stratégia je kľúčová

Vo svete investícií na finančných trhoch je najpodstatnejším faktorom vhodne zvolená investičná stratégia, ktorej by sa investor mal držať aj v čase neistoty na finančných trhoch. Správne zvolená investičná stratégia a využitie investičných príležitostí môžu skutočne zabezpečiť lepšiu budúcnosť.

Precízne zvolenú investičnú stratégiu je potrebné dodržiavať aj v turbulentných časoch. Investor by za žiadnych okolností nemal panikáriť, práve naopak, mal by si zachovať chladnú hlavu.
 

Precízne zvolenú investičnú stratégiu je potrebné dodržiavať aj v turbulentných časoch. Investor by za žiadnych okolností nemal panikáriť, práve naopak, mal by si zachovať chladnú hlavu, no najmä by mal mať investície dôkladne rozložené do rôznych aktív. Na výber sú akcie, dlhopisy, fondy či zlato.

Predtým, ako sa rozhodne, do ktorých investičných produktov chce vložiť peniaze, je potrebné, aby si vytýčil jasný cieľ a časový horizont, počas ktorého bude investíciu realizovať. Možností na investovanie je dnes pomerne veľa. Na výber je riadené portfólio, ETF fondy či otvorené podielové fondy aj konzervatívne aktíva akými sú dlhopisy alebo zlato.

Správny moment nepríde

Čakanie na ten „správny moment“ je pri investovaní viac či menej nezmysel. Ak vychádzame z reálnych dát za uplynulé roky, potvrdia, že čakanie je pre investora tou horšou možnosťou. Znižuje totiž šancu na úspech. Ak bude investor v čase vysokej volatility časovať trh na základe denných či týždenných zmien na trhu, z praktického hľadiska jeho šanca uspieť klesá.

Ak má investor k dispozícii voľné peniaze, ktoré môže investovať hoci aj hneď, nemá význam čakať.
 

Preto, ak má investor k dispozícii voľné peniaze, ktoré môže investovať hoci aj hneď, nemá význam čakať. Už vôbec nie na to, kedy sa kríza skončí. Tí, ktorí už finančné prostriedky zainvestovali, musia krízu prečkať.

Najdôležitejšie je investície v tomto období nepredávať, pretože prepady na trhoch, ktoré zapríčinili napríklad rôzne politické alebo geopolitické faktory či pandémia covidu-19, sa dejú pravidelne. Nie je sa preto čoho obávať. Skúsení investori to už vedia a za poklesom vidia svoje vyššie zisky v budúcnosti.

Martin Krištoff, finančný analytik spoločnosti HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s.
Zdroj: MATEJ KALINA
Martin Krištoff, finančný analytik spoločnosti HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s.

Chaos a (korona)kríza

Asi nikto na svetových trhoch nepredpokladal, že príchod covidu-19 by mohol spôsobiť chaos a krízu, ktorá zavládla na celom svete. Analytici HABERL Wealth Management ale tvrdia, že rok 2020 bol na druhej strane skvelou školou investičných lekcií.

Trend smerom k digitalizácii napredoval už pred koronakrízou, no počas tohto obdobia sa niekoľkonásobne zvýšil. Segment e-commerce zažil zlaté časy a zatvorenie kamenných obchodov zrejme zasadilo poslednú ranu mnohým podnikateľom.

Zlatú dobu zažili najmä digitálne a softwarové spoločnosti. V sektore zdravotníctva najviac profitovali spoločnosti, ktoré sa podieľali na výrobe vakcín proti covidu-19 a výrobe testov. Nárast zaznamenali aj kuriérske spoločnosti.

Na druhej strane trhu sa ocitli letecké a ropné spoločnosti. Veľký úpadok zaznamenali aj firmy v oblasti cestovného ruchu, ktoré zasiahli cestovné obmedzenia a prišli o zisky. Veľké straty sa týkajú aj bánk, ktoré utrpeli obrovské straty spôsobené hospodárskym poklesom.

Súčasná situácia na investičnom trhu spôsobila to, že ľudia začali vo všeobecnosti viac investovať, aby boli lepšie pripravení v prípade, ak sa bude opakovať podobný scenár, aký sme zažívali od marca 2020.

Kríza ako každá iná?

Koronakríza podobne ako finančná kríza v roku 2008 mala veľký vplyv na všetky triedy aktív. V niečom sa predsa len líšia. Cena ropy sa prepadla dvakrát rýchlejšie ako počas krízy pred viac ako 12 rokmi, pričom prepady ovplyvnili aj rokovania medzi Saudskou Arábiou a Ruskom o znížení produkcie. V roku 2008 sa prepad cien ropy začal ešte pred samotnou krízou a ropa potom stratila viac ako 70 percent hodnoty (z viac ako 147 dolárov za barel klesla približne na 36 dolárov za barel).

Akciový trh bol pred kolapsom už asi 12 mesiacov pred obdobím veľkej hospodárskej krízy, bol 20 percent pod svojimi historickými maximami. Súčasná kríza sa ale začala pár dní po historicky najvyšších úrovniach akciových trhov.

Ak sa pozrieme do histórie, potvrdí, že každý prepad na akciových trhoch je len dočasný.
 

Americký dolár posilnil v roku 2008 aj v roku 2002 počas niekoľkých dní, čo zodpovedá tomu, že je vnímaný ako bezpečný prístav. Pri koronakríze však nastala zmena v období, keď sa vírus rozšíril do USA a v dôsledku rýchleho šírenia nákazy americký dolár globálne oslabil.

Všetky finančné krízy ovplyvňujú akciové trhy. Straty počas nich môžu predstavovať aj niekoľko desiatok percent. No ak sa pozrieme do histórie, potvrdí, že každý prepad na akciových trhoch je len dočasný.

Skúsení investori nepanikária

Skúsení investori vedia, že keď ich investícia stráca pre krízu na hodnote, netreba podliehať panike a už vôbec nie predávať svoje podiely. Pri poklese akciových trhov nakupujú a, naopak, počas rastu akciových trhov svoje podiely držia alebo odpredávajú.

Z krátkodobého hľadiska znamená pokles na finančných trhoch počas krízy výrazné straty, no z dlhodobého hľadiska je faktor krízy zanedbateľný, pretože trhy z historického hľadiska vždy rastú. Poklesy na finančných trhoch preto netreba brať negatívne, naopak treba v nich z pohľadu investora vidieť zaujímavé investičné príležitosti.

Noví „pandemickí“ investori

Koronakríza priniesla aj zmenu v myslení ľudí vo finančnej oblasti. Mnoho ľudí si viac, než kedykoľvek predtým uvedomilo, že je potrené myslieť viac na finančnú rezervu. Keď človek stratí prácu, a teda aj príjem zo dňa na deň, prípadne jeho príjem ostane do značnej miery obmedzený, dostáva sa do nepríjemnej situácie. Aj preto odborníci predpokladajú, že ľudia sa budú viac zaujímať o svoju finančnú budúcnosť a zábezpeku.

Koronakríza priniesla aj zmenu v myslení ľudí vo finančnej oblasti. Mnoho ľudí si viac, než kedykoľvek predtým uvedomilo, že je potrené myslieť viac na finančnú rezervu.
 

Okrem toho akékoľvek ušetrené peniaze sa absolútne neoplatí držať na bežnom či sporiacom účte. Dôvodom sú historicky najnižšie úroky. Už vôbec sa neoplatí mať peniaze uložené doma v hotovosti, pretože ich hodnotu v tejto podobe znižuje inflácia.

Miera inflácie sa v roku 2020 oproti roku 2019 zvýšila o 1,9 percenta. Z údajov Štatistického úradu vyplýva, že to, za čo človek pred dvomi rokmi zaplatil 100 eur, o rok už bolo drahšie o jedno euro deväťdesiat centov.

Na prvý pohľad to nie je veľký rozdiel. Inflácia sa ale každý rok zvyšuje a takéto straty sa veľmi rýchlo nazbierajú. V praxi to znamená, že o tri roky prídu slovenskí sporitelia pri súčasnom tempe rastu cenovej hladiny približne o päť percent svojich peňazí. A to je vysoké plytvanie finančným kapitálom.

Slováci sa prebúdzajú

Slovensko patrí medzi krajiny s nízkym podielom investorov. Ukazuje sa ale, že investovaniu na finančných trhoch sú otvorené až dve tretiny Slovákov. Tvrdí to aj prieskum spoločnosti STEM/MARK.

Znamená to, že ľudia postupne začínajú myslieť na zadné vrátka a viac investujú. Dôvodom je, že chcú byť lepšie pripravení a zabezpečení. Počet tých, ktorí sa k investovaniu dnes stavajú odmietavo, postupne klesá a rastie počet tých, ktorí už investujú alebo o tom do budúcna uvažujú.

Ľudia postupne začínajú myslieť na zadné vrátka a viac investujú.
 

Napríklad prieskum spoločnosti DATAMAR a MNFORCE, ktorý sa týkal bratislavských domácností, ukázal, že 59 percent z nich sa o investovanie zaujíma, 22 percent ho v budúcnosti nevylučuje, hoci dnes mu ešte nevenuje veľkú pozornosť a len 19 percent má k investovaniu odmietavý postoj.

Martin Krištoff, finančný analytik spoločnosti HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s.
Zdroj: MATEJ KALINA
Martin Krištoff, finančný analytik HABERL Wealth Management
Už piaty rok pôsobí ako finančný analytik. Vo svete finančných trhov začínal už popri štúdiu na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Pracoval ako analytik na oddelení dealingu v investičných spoločnostiach. V súčasnosti sa prioritne venuje portfólio manažmentu a makroekonomickému dianiu na finančných trhoch.