Na Slovensku to bolo donedávna takto – o dieťa sa po narodení stará zásadne matka a otec pracuje. Rodičia však už prelomili tradičné ponímanie starostlivosti o bábätko. Čoraz viac otcov nastupuje na materskú po tom, čo si ju vyčerpá matka. Nerobia to preto, aby špekulovali, ale aby pomohli rodine ako-tak finančne prežiť v tomto období.

Kto môže ísť na materskú

Materské je poistná dávka, ktorú Sociálna poisťovňa poskytuje v zásade ženám – matkám. Zákon však počíta s možnosťou, aby na materskú dovolenku išiel aj otec dieťaťa. Podmienkou je, aby prevzal dieťa do svojej starostlivosti. Otec môže nastúpiť na materskú dovolenku najskôr po uplynutí 6 týždňov od pôrodu a najneskôr v čase, keď má dieťa dva a pol roka. Musí, samozrejme, spĺňať podmienky nároku. Tie sú rovnaké ako pri matke.

Na materskú má nárok otec dieťaťa, ak je nemocensky poistený, to znamená počas dvoch rokov pred materskou si musel v poisťovni platiť nemocenské najmenej 270 dní. Splnenie tejto podmienky sa u otca zisťuje ku dňu prevzatia dieťaťa do starostlivosti. Na materskú môže odísť, pokiaľ dieťa nedosiahne 3 roky.

Popri materskej dovolenke nemôže mať príjem zo zamestnania, na základe ktorého nastúpil na materskú dovolenku. Ide o zamestnanie, z ktorého sa mu počíta výška materského. Ak je však otec živnostník alebo SZČO, môže byť na materskej dovolenke a súčasne ďalej podnikať. Nárok mu nezanikne. Výhoda je, že ako SZČO nie je povinný platiť žiadne poistné do Sociálnej poisťovne v období, keď poberá materské.

Sociálna poisťovňa tiež preveruje, či nemá nedoplatky na nemocenskom vyššie ako 5 eur, ak je otec živnostník alebo iná samostatne zárobkovo činná osoba.

Poisťovňa si tiež zisťuje, či matka nedostáva materské alebo rodičovský príspevok, a to ani na ďalšie dieťa. Nie je možné, aby poberali dávku materské súčasne otec aj matka, a to ani vtedy, ak by išlo o dve deti v rozdielnom veku. Ak matka poberá materské, je vylúčené, aby v tom čase poberal materské otec, alebo opačne. V tomto prípade vyžaduje poisťovňa potvrdenie od úradu práce alebo rozhodnutie o tom, že matke bol odňatý rodičovský príspevok. Ten sa od 1. mája 2017 vypláca vo výške 213,20 eura mesačne. 

Príklad: Máme dvojročné dieťa a manželka je tehotná. Môžem si uplatniť materskú na môjho dvojročného syna, keď sa nám narodí ďalšie dieťa?

Pokiaľ by ste išli pri dvojročnom dieťati na materskú a matka by mala ísť na ďalšiu materskú pri novonarodenom dieťati, tak vám vyplácanie materského Sociálna poisťovňa zastaví alebo vám neumožní nastúp na materskú v čase, keď matka poberá materské pri novorodencovi.

Matka však zaevidovaná na úrade práce môže byť.
Treba myslieť tiež na to, že za matku v čase, keď materské dostáva otec, štát dôchodkové poistenie a ani zdravotné poistenie neodvádza. Ak sa matka vráti do práce, poistenie začne za ňu platiť jej zamestnávateľ. Ak sa do práce nevráti, bude si musieť platiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ. Matka sa však môže prihlásiť do evidencie nezamestnaných na úrade práce. V takomto prípade bude za ňu platiť zdravotné štát.

Čo je dôležité: Podľa ustanovenia § 49 ods. 2 písm. d), zákona o sociálnom poistení môže materské poberať otec dieťaťa vtedy, ak sa na tom s matkou dieťaťa dohodnú. Musí uplynúť najmenej 6 týždňov od pôrodu dieťaťa. Ďalšou podmienkou je, že matka nesmie poberať materské ani rodičovský príspevok.

Ako si to vybaviť

Ako to môže vyzerať v reáli? Ak pred narodením dieťaťa obidvaja rodičia pracovali a boli poistení 270 dní, najskôr si vyčerpá materskú matka (34 týždňov) a potom si ju začne čerpať otec (28 týždňov).

Jozef má tri deti a v tomto čase mu Sociálna poisťovňa posudzuje už druhú žiadosť o materskú.

„S vybavovaním neboli žiadne problémy. Pracovníci v Sociálnej poisťovni ma zorientovali a poradili mi, aké potvrdenia musíme doniesť. Teraz máme tretie dieťa a ja sa chystám už na svoju druhú materskú dovolenku,“ opísal Jozef svoju situáciu.

Zúradovanie jeho prvej žiadosti trvalo krátko. Keďže pracoval v zamestnaní na kratší pracovný pomer, musel ho skončiť. Okrem toho mal ešte príjem na základe autorskej zmluvy. Jeho žena sa už do práce nevrátila, zaevidovala sa na úrade práce a do poisťovne doniesla potvrdenie o tom, že nedostáva rodičovský príspevok. Štát teda za ňu platil zdravotné odvody. Okrem toho Sociálnej poisťovni predložili dohodu, v ktorej sa dohodli na dni, od ktorého prebral starostlivosť o dieťa otec.

Zákon nevyžaduje písomnú formu dohody a stačí aj neformálna dohoda matky a otca. Deň prevzatia dieťaťa do starostlivosti potom Jozef uviedol v tlačive Žiadosť o materské. Keďže o materské žiadal otec, tlačivo mu nemohol vystaviť ošetrujúci lekár (gynekológ), ale dostal ho od pobočky Sociálnej poisťovne podľa miesta svojho bydliska.

Môže sa stať, že otec pracoval a okrem toho podnikal a poistné si platil aj ako živnostník. Môže si uplatniť materské z viacerých poistení a Sociálnej poisťovni musí podať dve žiadosti o materské.

Otec môže nastúpiť na materskú dovolenku najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu.

Koľko dostanú od poisťovne

Obidvaja rodičia budú dostávať materské vo výške 75 percent zo svojho príjmu, keďže od 1. mája sa zvýšilo percento náhrady. Jeho výšku vypočíta Sociálna poisťovňa. Denný vymeriavací základ na určenie jeho výšky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých otec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor. V roku 2017 platí maximum 58,0603 eura. Materské sa môže vypočítať maximálne z príjmu vo výške dvojnásobku priemernej mzdy v roku 2015 (883 eur). Najvyššie materské teda otec dostane v tomto roku pri príjme 1 766 eur.

Výhodné je ísť na materskú aj otcovi, ktorý je SZČO a platil si len minimálne odvody. Ak by išiel na materskú v roku 2017, dostal by 309 eur, keďže v roku 2015 odvádzal odvody z minima 412 eur. Okrem toho, na materskej by neplatil odvody ako SZČO do Sociálnej poisťovne a zdravotné by odvádzal zo skutočného vymeriavacieho základu, ktorý je nízky.

Dávka sa počíta za dni a poisťovňa ju zaokrúhli na desať eurocentov nahor. Maximálna suma materského je od 1. mája 2017 vo výške 1 350 eura v 31-dňovom mesiaci a 1 306,40 eura v 30-dňovom mesiaci.

Pri rozhodovaní o termíne nástupu na materskú by mal otec zvážiť aj to, že sa mu vyplatí na ňu ísť až v ďalšom roku po tom, čo mu zvýšili plat. Zvýši si takto vymeriavací základ, z ktorého sa mu bude vypočítavať.

Ak by otec zmenil v roku 2017 zamestnanie a zvýšili by mu plat, vyplatí sa mu ísť na materskú až po troch mesiacoch od prechodu do iného zamestnania. Ak splní podmienku, že bude pracovať u nového zamestnávateľa najmenej 90 dní, materské sa mu vypočíta z nového platu. Ak by túto podmienku nesplnil, dávku mu poisťovňa vypočíta zo zárobku v predchádzajúcom roku u bývalého zamestnávateľa.

Okrem matky má nárok na materskú:

  • otec dieťaťa, ak matka zomrela,
  • otec dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku nemôže alebo nesmie o dieťa starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav trvajúci najmenej 1 mesiac a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
  • manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku nemôže alebo nesmie o dieťa starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav trvajúci najmenej 1 mesiac a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
  • otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí obdobia, počas ktorého má matka nárok na materské (nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím 6 týždňov odo dňa pôrodu),
  • manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela,
  • fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.