Tento týždeň pokles pokračuje, pričom ako príčinu uvádzajú analytici stúpajúci počet vrtných zariadení v Spojených štátoch, čo poukazuje na rast produkcie. Napriek poklesu sa ceny komodity držia blízko viac ako trojročného maxima, už druhý mesiac po sebe.

Motorom predchádzajúceho rastu cien ropy sú najmä obavy v súvislosti s vyhliadkami na obnovenie sankcií USA proti Iránu, pričom veľkí producenti, členovia aj nečlenovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dodržiavajú svoju dohodu o obmedzení ťažby. Brzdou je fakt, že aj minulý týždeň celkový počet prieskumných vrtov pre ťažbu ropy a zemného plynu v USA vzrástol o osem na 1 021.

Barel WTI s dodávkou v júni sa ráno predával po 67,88 dolára za barel. To je o 22 centov menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.

Cena sa blíži k rovnováhe

Ceny ropy sa dostali na najvyššiu úroveň od roku 2014. Investičná spoločnosť Pictet Investments vo svojej najnovšej analýze uvádza, že v súčasnosti sa ropa WTI nachádza 6 až 9 dolárov nad „dlhodobou fundamentálnou rovnovážnou cenou“.

Podľa Picket Investmens zohrávajú v danej situácii rozhodujúcu úlohu tri skupiny faktorov. Prvý z nich súvisí s geopolitickým vývojom a najmä s novými sankciami uvalenými USA na Rusko a útokom západných vojenských síl na Sýriu. Zvyšujúce sa obavy z ďalšej destabilizácie Blízkeho východu a ohrozené dodávky ropy z Iránu v prípade, že rokovania o jadrových dohodách budú neúspešné, držia obchodníkov v strehu.

Na ropný trh dolieha aj celková nálada na finančných trhoch – posledný rast cien ropy kopíroval posilnenie akciových trhov. V neposlednom rade zohráva významnú úlohu disciplína jednotlivých členov OPEC a ich ochota dodržiavať dohodnuté objemy ťažby. Tá je podľa Pictetu stále vysoká, najmä pokiaľ ide o Rusko, a rast cien ropy podporujú aj problémy s (ne)ťažbou vo Venezuele.

Spoločnosť Pictet Investments tvrdí, že prémia nad rovnovážnou cenou by na ropnom trhu mohla ešte nejaký čas pretrvávať, a to najmä v prípade, že OPEC a Rusko predĺžia obdobie zníženej ťažby. Na druhej strane však americká ťažba smeruje k zvýšeniu objemov o ďalší milión barelov denne, čím by mohla vykompenzovať pokles ponuky zo strany OPEC a Ruska. To aj napriek tomu, že dôjde k ďalšiemu rastu dopytu.

Británia alternatívne

Minulý týždeň sa Spojenému kráľovstvu Veľkej Británie a Severného Írska podarilo dosiahnuť ďalší „bezuhoľný“ rekord, keď viac ako dva dni (55 hodín) nevyrobili energetici ani jeden MWh elektrickej energie v uhoľných elektrárňach.

Vzhľadom na rastúci podiel obnoviteľných zdrojov, ale aj kvôli novým HVDC pripojeniam s kontinentálnou Európou môže britským uhoľným elektrárňam v bežnej prevádzke odzvoniť. Pomyselný jeden deň bez uhlia pritom Spojené kráľovstvo zaznamenalo len pred rokom.

V tom istom čase spoločnosť General Electric (GE) uzavrela dohodu o testovaní svojej najväčšej veternej turbíny vo Veľkej Británii. Ide o päťročný kontrakt a testovať sa bude turbína Haliade-X s výkonom 12 MW. Toto rozhodnutie zvýrazňuje úlohu krajiny na poli vývoja a testovania technológií z oblasti veternej energetiky. Informoval o tom spravodajský portál Reuters.

Americký konglomerát GE sa chystá testovať najväčšiu veternú turbínu na svete na severovýchode Anglicka v meste Blyth. Obrie veterné turbíny, ktorých lopatky budú merať 107 metrov, budú dosahovať výšku 260 metrov. S výkonom 12 MW by jedna turbína mala v bežných oblastiach Severného mora ročne vyrobiť až 67 GWh elektrickej energie. Najväčšia súčasná veterná turbína MHI Vestas s výkonom 9 MW, funguje vo veternom parku spoločnosti Vattenfall pri pobreží Aberdeenu v Škótsku.

Na ostrovoch padol bezuhoľný rekord. Idú testovať najväčšiu turbínu na svete

Zdroj: SITA / AP

Pokles vinárskej produkcie

Podľa medzinárodnej vinárskej organizácie OIV so sídlom v Paríži bola vlani celosvetová produkcie vína kvôli nepriaznivému počasiu najslabšia od roku 1957. Medziročný pokles produkcie dosiahol 8,6 percenta a celkovo výroba vína dosiahla 250 miliónov hektolitrov. V roku 1957 sa vo svete vyrobilo 173,8 milióna hektolitrov vína. Všetkých špičkových producentov vína v EÚ minulý rok zasiahlo nepriaznivé počasie. To viedlo k celkovému poklesu produkcie EÚ o 14,6 percenta na 141 miliónov hektolitrov.

Podľa údajov OIV, v ktorých nie je zahrnutá hroznová šťava a mušt, sa produkcia talianskeho vína v roku 2017 znížila o 17 percent na 42,5 milióna hektolitrov, francúzska produkcia klesla o 19 percent na 36,7 milióna hektolitrov a španielska sa znížila o 20 percent na 32,1 milióna hektolitrov.

Na rozdiel od EÚ zostala vlaňajšia produkcia takmer stabilná v USA, ktoré sú štvrtým najväčším svetovým výrobcom vína, a v Číne. Tá v produkcii vína dobieha Austráliu a Argentínu.

Zmiešané výsledky zaznamenali krajiny v Južnej Amerike. Produkcia vína v Argentíne vlani vzrástla o štvrtinu, ale po veľmi nízkej produkcii v roku 2016. V Čile klesla o šesť percent.

Celosvetová spotreba vína sa v roku 2017 zvýšila o 1,8 percenta na približne 243 miliónov hektolitrov. Spojené štáty potvrdili svoju pozíciu najväčšieho svetového konzumenta vína s 32,6 milióna hektolitrov, po nich nasledovalo Francúzsko s 27 miliónmi hektolitrov. Už tretí rok po sebe sa zvýšila vlani spotreba vína v Číne, a to o 3,5 percenta na 17,9 milióna hektolitrov.

Komodity na svetových burzách
(stav k 27. aprílu 2018, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 74,47 44,77 30,41
WTI (USD/b) 68,06 38,98 25,20
Zlato (USD/troy) 1 321,50 4,65 -5,73
Striebro (USD/troy) 16,53 -6,03 -15,35
Meď (USD/t) 6 797 19,90 8,01
Hliník (USD/t) 1 925 0,54 -9,43
Nikel (USD/t) 13 980 50,52 35,59
Olovo (USD/t) 2 336 5,32 -5,12
Zinok (USD/t) 3 120,50 20,45 8,50
Cín (USD/t) 21 400 7,48 -3,18
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco