Zasadnutie ECB je tradične nasledované tlačovou konferenciou jej prezidenta Maria Draghiho, a inak tomu nebolo ani vo štvrtok. Vo svojej úvodnej reči prezident v podstate zopakoval júlové vyhlásenia. Chvíľami to vyzeralo, akoby si prezident na tlačovku priniesol minulomesačné podklady. Jedinou zmenou bolo potvrdenie, že ECB zintenzívnila práce na príprave nákupov cenných papierov krytých aktívami. Prezident Draghi sa tiež vyjadril k blížiacim sa operáciám TLTRO (t. j. cielených dlhodobejších refinančných operácií) a uviedol, že očakávaný dopyt bánk po výhodných úveroch dosiahne 450 až 850 mld. EUR.
V rovnakom čase, ako začal Mario Draghi hovoriť, dorazili z USA aj pravidelné štvrtkové dáta o prírastku nezamestnaných za uplynulý týždeň. Počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti dosiahol 289 tis. ľudí, čo bol nižší než predpokladaný prírastok. Dolár na túto správu zareagoval krátkodobým posilnením smerom k úrovni 1,3350 EURUSD, no pozornosť sa následne presunula na spomínanú tlačovku prezidenta ECB a euro sa vrátilo na úroveň 1,3380 EURUSD. Niekoľko minút po skončení tlačovej konferencie ešte euro zamierilo nadol a testovalo 9 – mesačné minimá, ktoré však neprelomilo a na konci obchodovania sa držalo v blízkosti úrovne 1,3360 EURUSD.
Svedkami naozaj zaujímavého vývoja sme tento týždeň boli na regionálnom devízovom trhu. Všetko odštartovala ešte minulý štvrtok česká centrálna banka ČNB, ktorá pritvrdila rétoriku a uviedla, že kurz koruny voči euru bude brániť minimálne do začiatku roka 2016. Doposiaľ pritom uvádzala, že devízové intervencie bude využívať ako nástroj uvoľnenia menovej politiky „len“ do polovice roka 2015. Česká „kačka“ sa v reakcii na tieto vyhlásenia pobrala nadol a voči euru sa v stredu oslabila až nad hladinu 28 EURCZK, čo je jej najslabšia úroveň od marca 2009. Vo štvrtok sa česká mena obchodovala v okolí úrovne 27,840 EURCZK. Slabá česká koruna však momentálne našim susedom vyhovuje, nakoľko napomáha udržiavaniu cenovej stability.
Svedkami oslabenia na dlhodobé minimá sme však neboli len pri českej korune. Čierneho Petra si v ruke našla iná mena, a to maďarský forint. Mena našich maďarských susedov tento týždeň oslabila na dvaapolročné minimum voči euru, keď si pohoršila nad úroveň 317 EURHUF. Za dva týždne tak maďarská mena stratila na sile 3 percentá. Na slabších úrovniach sa maďarský forint naposledy obchodoval na prelome rokov 2011 a 2012, kedy prelomil aj hladinu 320 EURHUF.
Faktory, pre ktoré forint nie je pre obchodníkov veľkým lákadlom, sú známe už dlhšie. Popri špekulatívnom ratingu krajiny sú to najmä nie celkom štandardné opatrenia vlády premiéra Viktora Orbána, najmä čo sa bánk a médii týka. Pod aktuálne oslabovanie sa forintu sa podpisujú aj snahy investorov „utiecť“ z forintových investícií, keď podľa trhových šumov dochádza k snahám o pomerne veľké výpredaje forintového dlhu.
Na nálade obchodníkom tento týždeň zrejme nepridali ani správy, že maďarská centrálna banka MNB uvalila pokutu pre 58 lokálnych finančných inštitúcií, ktoré podľa nej neoprávnene zdvihli poplatky pre klientov za svoje služby. Celková výška pokuty dosiahla 386,5 mil. HUF, teda vyše 1,2 mil. EUR.
Zdroj: SITA/AP
Hoci nálada v maďarskom súkromnom sektore sa v jarných mesiacoch držala na niekoľkoročných maximách, zahraničie Maďarsko tak pozitívne nevnímalo. To sa nakoniec potvrdilo i v samotnej maďarskej ekonomike, kde sa v ostatných týždňoch nálada dostala na 8 – mesačné dno.
Najlepšiu náladu momentálne nemajú ani americkí a európski producenti z oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva. Ruská federácia vo štvrtok potvrdila odvetné opatrenia a zakázala dovoz potravinárskych výrobkov z USA a EÚ. Nad tým, že v Rusku môže hroziť nedostatok niektorých potravín, sa zatiaľ politici nezamýšľajú. Až 45 percent potravín v ruských obchodoch totiž pochádza z dovozu.
Geopolitické riziká ešte viac prehĺbili správy o stupňovaní napätia v Iraku, nad ktorým americký prezident Obama povolil vzdušné nálety. Na to zareagovala aj cena zlata, ktorá poskočila úroveň takmer 1 313 dolárov za uncu, teda trojtýždňové maximum. Tento týždeň tak zlato zdraželo už o takmer dve percentá a ak budú nepokoje na východe Európy a na Blízkom východe pokračovať, bude zrejme pokračovať aj rast ceny tohto vzácneho kovu.
Na akciových trhoch sa vo štvrtok červenalo. Nemecký DAX si odpísal rovné percento, ešte menej sa darilo francúzskemu CAC s poklesom o – 1,4 percenta či talianskemu MIB, ktorý stratil takmer dve percentá hodnoty. Mierne prepady na úrovni pol percenta si zaknihovali aj americké akciové indexy. Piatok je na zverejnenia chudobný a pozornosť sa tak bude zrejme venovať predovšetkým geopolitickým otázkam.
Autor je analytička Poštovej banky.
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu