Hypocentrum odporúča, aby hypotéku úveruchtiví klienti vybavili čím skôr. Najlepšie ešte pred koncom roka. Podmienky sa sprísňujú a niektoré banky avizovali, že v decembri žiadosti prijímať nebudú. Hlavný analytik TREND Analyses Ján Kovalčík zasa pripomína, aby zákazníci, ktorí nepotrebujú peniaze okamžite, radšej počkali. Na budúci rok môžu byť lacnejšie byty aj úverové produkty.
No zúfať nemusia ani tí klienti, ktorí potrebujú úver okamžite. Dnes dohodnuté podmienky predsa nebudú nemenné dvadsať či tridsať rokov. Napríklad výberom variabilnej úrokovej sadzby by si klient, ktorí nemá averziu k riziku, mohol užívať obdobie, keď sa ceny posunú nadol.
Hoci sa vystaví riziku opačného trendu, no za príplatok si aj počas úverového vzťahu môže sadzbu zafixovať. Najlepšie v čase, keď sadzby budú dosahovať dno.
Hoci variabilná sadzba sa z trhu pomaly vytráca. Zrušila ju Slovenská sporiteľňa i Istrobanka. Kritici upozorňovali, že ak neexistuje fixný termín pre zmenu sadzby, je klient vydaný napospas ochote či neochote banky sadzbu prehodnotiť.
Riešením môžu byť transparentné hypotéky nadviazané na niektorú z medzibankových sadzieb. UniCredit už dlho viaže variabilné sadzby na šesť-, respektíve 12-mesačný BRIBOR. K nim sa pripočíta marža, ktorú sa banka zaväzuje po celú dobu úverového vzťahu nemeniť.
No pod označením „variabilná sadzba“ si klient určite nepredstavuje, že sa cena jeho produktu zmení raz za pol roka či za rok,. Takýto prívlastok sa viac hodí mBanke. Tam je sadzba odvodená od trojmesačného BRIBOR, banka ju prehodnocuje každý mesiac. A zmení ju vtedy, ak sa od poslednej zmeny posunula o viac ako desať bázických bodov.
A ešte má klient možnosť úver vyplatiť skôr. Samozrejme, každá zmena niečo stojí. Hoci banky nahlas hovoria o možnostiach predčasného splatenia, podľa šéfa spoločnosti Riešime bývanie Martina Čapa osem z desiatich úverov splácaných predčasne platí 4-percentný sankčný poplatok. Ak aj má klient v zmluvných podmienkach garantované predčasné splatenie bez tohto poplatku, často zaplatí pár tisíc korún zdôvodnených zmenou zmluvných podmienok.
Okrem toho môže klient preniesť úver do inej banky, ak mu ponúkne výhodnejšie parametre. Alebo konkurenčnú ponuku aspoň vytiahne ako zbraň proti „nespolupracujúcej“ banke.
Na Slovensku sa systém refinancovania zatiaľ nerozbehol, malý posun spôsobil príchod mBanky. „Refinancovanie bude musieť počkať, kým finančná kríza prehrmí,“ myslí si M. Čapo.