Nový ťažobný limit pre kartel OPEC bol podľa zdrojov stanovený na 32,5 milióna barelov denne a platiť má od novembra. Konkrétne kvóty pre jednotlivé členské krajiny budú ale stanovené až na oficiálnom novembrovom zasadnutí organizácie. Po dosiahnutí tohto cieľa by mali členovia OPEC rokovať s nečlenskými ťažobnými krajinami o podpore trhu, oznámili zdroje.

Na správu o predbežnej dohode členov kartelu OPEC reagovali ceny suroviny vzostupom o takmer štyri percentá. Cena ropy Brent sa vyhupla k 49 dolárom za barel. Ceny ropy rástli aj v nasledujúcich dňoch, hoci mnohí obchodníci vidia realitu oveľa triezvejšie. Či k zníženiu produkcie naozaj dôjde je otázne.

Saudská Arábia síce hovorila o znížení produkcie, lenže po letnej motoristickej sezóne tak či tak každoročne produkciu znižuje. Rusko pritom dosiahlo nový ťažobný rekord na úrovni 11,18 milióna barelov denne a Nigéria a Irán chcú výnimku, lebo ich cieľom nie je podporovať svetové ceny, ale zvýšiť svoju produkciu.

OPEC šokoval trhy, ropa vyletela hore

Ropné pole v Bahrajne Zdroj: SITA / AP

Aby situácia bola ešte neprehľadnejšia, treba zobrať do úvahy Čínu, ktorá si počas obdobia nízkych cien vytvorila veľké zásoby, ale nevedno aké veľké. Ľahko sa môže stať, že teraz, keď cena stúpa, sa pravdepodobne zníži dovoz do krajiny. V každom prípade je však v súčasnosti ropa najdrahšia od leta.

Aj na začiatku tohto týždňa rast ceny pokračoval. Ľahká americká ropa si polepšila na úroveň 48,81 dolára za barel, severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, zdražela 50,89 dolára za barel.

Nikel v ohrození

Regulácia na Filipínach môže ohroziť svetové dodávky niklu. Tvrdí UBS Group, podľa ktorej je po akcii filipínskych regulátorov v ohrození približne desatina svetovej ponuky tohto kovu. Šanca, že jeho cena by na budúci rok mohla stúpnuť o ďalších 25 percent je veľká. Kov, ktorý sa používa pri výrobe nehrdzavejúcej ocele, už UBS zaradila medzi svoje obľúbené komodity.

Vláda na Filipínach minulý týždeň pohrozila, že zatvorí ďalších 14 baní, čo sa okamžite prejavilo na cene kovu. Na vine je audit ekologickej záťaže v 41 prevádzkach. V troch štvrtinách z nich už prevádzku zastavili. Filipíny sú najväčším exportérom niklu na svete.

Z trhu by tak mohlo zmiznúť 55 percent tamojšej produkcie niklu, čo predstavuje zhruba 11 percent svetovej ponuky. Kvôli zatváraniu baní rastie šanca, že nikel by do konca budúceho roku mohol zdražieť na 13 228 dolárov za tonu. V súčasnosti sa na LME obchoduje tona za 10 299,5 dolára

Pomarančová pliaga

Cena pomarančového koncentrátu, z ktorého sa vyrábajú ovocné džúsy, neustále rastie. Obavy z ničivých hurikánov, ako aj postupujúceho pomarančového moru vyhnali cenu koncentrátu hore o viac ako 60 percent a prilákalo to aj špekulantov. V súčasnosti je surovina najdrahšia za ostatné štyri roky a atakuje historické maximum.

Analytici za výrazným rastom ceny vidia najmä pokles produkcie na amerických plantážach na Floride a v Brazílii – to sú najdôležitejšie pestovateľské oblasti sveta. Brazílske plantáže sužujú silné dažde, úrodu na Floride zasa ohrozujú mrazy a ochorenie stromov známe ako zelenanie citrusov.

Podľa správy amerického ministerstva poľnohospodárstva spôsobila choroba zníženie produkcie o tretinu. Pred piatimi rokmi sa choroba netýkala ani desatiny úrody, teraz jej podľahne každý tretí pomaranč, ktorý ešte pred dozretím spadne zo stromu na zem.

OPEC šokoval trhy, ropa vyletela hore

Pomaranče na Floride ohrozuje choroba Zdroj: SITA

Florida preto očakáva v nasledujúcom produkčnom roku až štvrtinový pokles úrody oproti predchádzajúcej sezóne. Floridská analytička Elisabeth Steger, uznávaná odborníčka v ovocinárskom biznise, predpokladá v produkčnom roku, ktorý sa začal v októbri, najnižšiu úrodu pomarančov za ostatných 52 rokov.

Drahšia surovina sa, samozrejme, premietne do výrobkov na pultoch predajní. Zámorské ministerstvo poľnohospodárstva už upozornilo spotrebiteľov na možný rast cien ovocných štiav, najmä u tých stopercentných.

Kým ešte na začiatku roka sa libra (necelých 500 gramov) koncentrátu predávala za jeden dolár a dvadsať centov, v súčasnosti je na úrovni dva doláre (197,75 centov za libru). Priemerné ceny pomarančového džúsu tak môžu stúpnuť aj o desať percent. Najvyššie ceny platili výrobcovia ovocných štiav za surovinu v januári 2012, o desať amerických centov viac ako v súčasnosti.

Ruská superžatva

Tohtoročná úroda obilia v Rusku bude najväčšia za posledných 25 rokov. V čase, keď sa žatva približuje k záveru, experti odhadujú, že z polí zoberú poľnohospodári 110 až 115 miliónov ton zrnín. Tohtoročná úroda obilnín sa vyrovná najlepším úrodám zo sovietskej éry.

Ruský minister pôdohospodárstva Alexander Tkačov však pripomína, že sa na rozdiel od minulosti nedosiahla nadmernými osevnými plochami, ale vďaka využitiu efektívnych agrotechnológií. Vnútorný trh bude podľa neho zásobený v plnom rozsahu a krajina bude môcť ešte obilie vyviezť.

V posledných piatich až siedmich rokoch vzrástol export obilia z Ruska o 30 až 40 percent. „Obilie vyvážame nielen do krajín Perzského zálivu, ale pribudli aj štáty severnej Afriky, Ázie a Tichomoria,“ povedal A. Tkačov vo vysielaní 1. kanálu Ruskej televízie.

Prezident Vladimír Putin upozornil, že na svetovom trhu je teraz ponuka obilia silná, v dôsledku čoho jeho cena mierne klesla. S dodatočným vývozom obilia sa preto podľa neho netreba ponáhľať, ale je nevyhnutné pracovať na tom, aby sa jeho cena udržala.

Komodity na svetových burzách
(stav k 3. októbru 2016, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 50,89 5,73 5,78
WTI (USD/b) 48,81 7,18 7,23
Zlato (USD/troy) 1 313,30 15,13 15,18
Striebro (USD/troy) 19,18 32,92 32,98
Meď (USD/t) 4 800,50 -6,09 -6,05
Hliník (USD/t) 1 668,50 7,92 7,97
Nikel (USD/t) 10 299,50 3,06 3,10
Olovo (USD/t) 2 090,75 28,58 28,64
Zinok (USD/t) 2 403,50 44,31 44,38
Cín (USD/t) 20 060 27,71 27,77
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco