Na Slovensku si ľudia opäť budú môcť poistiť zdravie svojich domácich zvierat. Poisťovne sa na domáce zvieratá pozerajú skôr ako na majetok, teda súčasť domácnosti, prípadne cestovnej batožiny. Nemá to nič spoločné s tým, že by poisťovne považovali psa či mačku za vec, ide jednoducho o podnikateľské rozhodnutie.

Nové je poistenie liečebných nákladov

Napriek tomu si Slováci môžu poistiť zdravie svojich psov a mačiek. Ponúkať ho bude spoločnosť PetExpert. „Fungovať bude cez sieť zazmluvnených veterinárnych kliník, ktorých je v úvodnej fáze celkovo pätnásť. Ich počet môže stúpať v závislosti od záujmu majiteľov domácich zvierat o tento druh poistenia,“ uvádza spoločnosť v tlačovej správe. V zozname poskytovateľov služieb je celkovo sedemnásť adries, keďže jeden z partnerov poistenia má viac prevádzok. Väčšina zmluvných veterinárov je v západnej polovici územia, v samotnej Bratislave ich je sedem.

Axa
Neprehliadnite

Uniqa prevzala aktíva spoločnosti Axa v strednej a východnej Európe

Mechanizmus poistného plnenia funguje inak ako pri mnohých iných poistných produktoch, klienti si v podstate od poisťovne kupujú deväťdesiatpercentnú zľavu na ošetrenie svojho zvieraťa u zmluvného veterinára. „Nami zazmluvnený veterinár zapíše zviera po splnení podmienok do online evidencie. Po uplynutí zmluvnej lehoty môže majiteľ zvieraťa využívať všetky benefity poistenia,“ hovorí Derek Cummins, spoluautor poistenia PetExpert. Poistenie má viacero verzií a podľa toho sa líši aj limit poistného krytia.

Partnerom je ČSOB Pojišťovna

PetExpert nie je poisťovňa a Slovákom bude poistné služby poskytovať tento český subjekt cezhranične. „Poistenie PetExpert je pripravované ako samostatný špeciálny produkt v spolupráci s poisťovateľom ČSOB Pojišťovna a spoločnosťou PetExpert, ktorá je spolutvorcom produktu. Ide o formu cezhraničného poskytovania služieb, nejde teda o vstup spoločnosti ČSOB Pojišťovna na slovenský trh, ten je v rámci KBC Group obsluhovaný ČSOB poisťovňou so sídlom na Slovensku,“ hovorí D. Cummins.

Poistné plnenie teda nebude od poisťovne získavať klient, ale veterinárna klinika. „Po ošetrení psa alebo mačky platí jeho majiteľ spoluúčasť na poistení vo výške desať percent a zvyšok za neho zaplatí ČSOB Pojišťovna, ktorá je partnerom a poistiteľom,“ hovorí PetExpert.

Poistiť bude možné psov a mačky, ktoré sú vo veku aspoň osem týždňov. Horná veková hranica pre vstup do poistenia záleží od konkrétneho plemena. Malé plemená psov nesmú byť staršie ako desať rokov, stredne veľké psy je možné poistiť do ôsmich rokov. Veľké plemená psov nesmú mať v deň uzatvorenia poistenia viac ako šesť rokov. V prípade mačiek je maximálny vek pri vstupe osem rokov.  

V tomto segmente je prázdno

Poistenie liečebných nákladov psov a mačiek na slovenskom trhu nefunguje. Poisťovne v podstate nemajú záujem tento produkt predávať. V minulosti takýto produkt na trhu existoval, no poisťovne, ktoré ho ponúkali, sa rozhodli jeho predaj ukončiť. Týka sa to napríklad spoločnosti Generali a Uniqa. Z pohľadu poisťovne jednoducho nebol dostatočne zaujímavý.

„Frekvencia a výška škôd z takéhoto poistenia bola ale taká vysoká, že to bolo pre poisťovňu vysoko stratové. Aby sme boli schopní takéto poistenie aj naďalej ponúkať, muselo by byť vo výške, ktorá je pre konečných užívateľov podľa našich prieskumov neakceptovateľná. Platí, že záujem o zdravotné poistenie domácich miláčikov na Slovensku je, nie však za primerané poistné,“ upozorňuje Beáta Lipšicová, hovorkyňa Uniqa poisťovne.

Podľa jej slov je problém aj s tvorbou ceny takejto služby. „Stanoviť správnu cenu poistenia navyše komplikujú výrazné regionálne rozdiely v cene za veterinárne ošetrenie. Ceny v Bratislave sa výrazne líšia od cien napríklad v Snine,“ dopĺňa B. Lipšicová.

Samotná spoločnosť PetExpert už pôsobí na českom trhu. O finančných aspektoch tohto podnikania nehovorí, ale plánuje rast. „Do konca roku 2021 budeme mať v Českej republike 25-tisíc až 30-tisíc klientov a do konca roku 2021 plánujeme mať na Slovensku desaťtisíc klientov. Na poistnom vyberáme niekoľko miliónov eur a naše nároky sú v súlade s našim plánom a očakávaniami,“ hovorí D. Cummins s tým, že globálny trh zdravotného poistenia pre zvieratá má hodnotu niekoľkých miliárd dolárov.

Zvieratá poistené ako majetok

Slovenské poisťovne poisťujú domáce zvieratá ako majetok. Klienti poisťovní tak môžu získať od poisťovne peniaze v prípade, že im domáceho miláčika niekto napríklad ukradne. Niektoré poisťovne ponúkajú tento druh poistenia domácich zvieratiek automaticky, iné ho ponúkajú v rámci pripoistení.

Na slovenskom trhu sa napríklad dajú nájsť produkty, ktoré liečebné náklady domácich zvierat kryjú, no nie je možné ich dojednať samostatne. „Ide o doplnkové pripoistenie platné na území Slovenskej republiky a vzťahuje sa na psíkov starších ako 3 mesiace žijúcich v domácnosti poisteného. Keďže ide o pripoistenie, je potrebné mať poistenú domácnosť či nehnuteľnosť. Pripoistenie kryje liečebné náklady u veterinára na území Slovenskej republiky pri chorobe či úraze psa,“ hovorí Katarína Kukurová, hovorkyňa Generali poisťovne.

Veterinárne náklady môže inému zvieraťu preplatiť poisťovňa v prípade, že ho domáce zviera klienta zraní.  V takom prípade ide o poistnú udalosť v rámci poistenia zodpovednosti za spôsobenú škodu.

Zvieratá sú zahrnuté aj v rámci cestovného poistenia. V tomto prípade prichádzajú do úvahy aj liečebné náklady, ak sa v zahraničí domácemu zvieratku niečo stane. „Poistenie kryje liečebné náklady na veterinárne ošetrenie, lieky, zdravotnícke pomôcky a hospitalizáciu zvieraťa v zahraničí spojené s náhlym ochorením alebo úrazom a škodu, ktorú domáci miláčik spôsobí inej osobe na zdraví a majetku,“ hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa poisťovne Union.

V súvislosti s domácimi zvieratami poisťovne najčastejšie riešia prípady, keď domáce zviera urobí škodu na majetku a zdraví niekomu inému. „Klienti si veľmi často z tohto druhu poistenia nárokujú plnenie, najčastejšie prípady sa týkajú škôd na zdraví po uhryznutí psom, ide na najmä o poranenia a drobné úrazy, ktoré sa stali následkom pádu po útoku psa. Takisto evidujeme prípady, keď bolo nutné veterinárne ošetrenie iného zvieraťa, ktoré pohrýzol pes,“ hovorí B. Lipšicová.