Ak človek zle investuje, príde o peniaze. O ďalšie peniaze môže prísť ešte aj pri vymáhaní pohľadávok z neúspešnej investície. Presne to sa stalo investorke z Česka, ktorá nakúpila dlhopisy firmy Helske. Tá lákala investorov na Slovensku aj v Česku a cez dlhopisy si napožičiavala desiatky miliónov eur. Sľubovala prelomovú výrobu omietok i budovanie domovov seniorov v Nemecku. Podnikateľské plány sa však zrútili a majitelia dlhopisov prišli o peniaze.

Česká investorka [meno má redakcia k dispozícii – pozn. TRENDU] nakúpila na začiatku roka 2020 dlhopisy Helske za 200-tisíc českých korún (necelých 8000 eur), a to cez českú sprostredkovateľskú firmu Neo Finances, Tá podľa zdrojov TRENDU tiež patrí k investorom a veriteľom Helske.

Pokútny predaj dlhopisov

Investorka uverila presvedčivej prezentácii na jednom z mítingov v Neo Finances, na ktorej sa zástupca z Helske People Care, jedna z dcér Helske Group, dušoval, že senior domy v Nemecku, do ktorých mali byť peniaze z dlhopisov investované, už stoja alebo sú rozostavané. „Prezentoval krásne obrázky, presvedčivý zámer a sľuboval pekný úrok,“ spomína si na míting z januára 2020. Po tejto prezentácii sa rozhodla dlhopisy Helske kúpiť.

Zmluvu o nákupe dlhových cenných papierov od Neo Finances nedostala na preštudovanie domov. „Chcela som vidieť kúpnu zmluvu a emisné podmienky, ale povedali mi, že listiny podliehajú obchodnému tajomstvu,“ rozpráva investorka. Prvý krát preto videla listiny až na pošte, kde ich rovno aj podpísala. „Bola som naivná,“ ľutuje sklamaná investorka.

Na snímke výrobný závod Helske Energy Save, patriacej do investičnej skupiny Helske, v Levoči.
Neprehliadnite

Helske lákala investorov ešte v lete, keď už vedela, že má veľké finančné problémy

Podpis investičnej zmluvy sa udial v januári 2020 a prvé reklamné materiály Helske dostala do rúk na jeseň 2019. Neskôr si však zmluvu aj prospekt naštudovala a začala zisťovať, do čoho vlastne investovala. Uvedomila si, že za vyplatenie dlhopisu ručí len emitent, aj že ide o rizikovú investíciu. Informácií o Helske bolo málo, nemala účtovné závierky ani výročné správy.

„Nespochybniteľné bolo, že emitent požičiaval vybraté peniaze svojej materskej firme, ale čo tá s nimi urobila, to som sa nikde nedočítala,“ dodáva veriteľka, ktorá je účtovníčka, a preto sa jej to zdalo podozrivé. Jej pochybnosti o investícii narastali, preto sa rozhodla informovať o záveroch svojho prieskumu majiteľov spoločnosti Neo Finance.

Odhaľovanie

Vo februári 2020 napísala email [redakcia má emailovú komunikáciu k dispozícii – pozn. TRENDU] priamo šéfovi Neo Finances. Ten jej sľúbil, že v Helske urobí audit. „Ten však bol hotový za jeden deň, čo je pri holdingu, akým je Helske, nemožné urobiť. Preto som už mala podozrenie, že je to podvod,“ dodáva sklamaná investorka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa