Pracujem ako robotníčka v práčovni. Mám  opakované zdravotné problémy s rukou z dôvodu presilenia. Chcela by som dať okamžitú výpoveď zo zdravotných dôvodov. Pri nástupe do zamestnania som však musela podpísať dodatok k pracovnej zmluve v znení: „Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli, v súlade s ustanovením §62 ods. 3 Zákonníka práce, že zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku zamestnanca za jeden mesiac, ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa.“

Z Vami uvedených skutočností vyplýva, že v dôsledku pretrvávajúcich zdravotných problémov nemôžete pre zamestnávateľa ďalej vykonávať prácu, na ktorú bol uzavretý pracovný pomer. Pracovný pomer medzi zamestnancom a zamestnávateľom možno podľa ust. § 59 ods. 1 ZP skončiť: 1. Dohodou, 2. Výpoveďou, 3. Okamžitý skončením, 4. Skončením v skúšobnej dobe.

Z Vášho vyjadrenia usudzujeme, že uvažujete nad skončením pracovného pomeru so zamestnávateľom výpoveďou alebo okamžitým skončením, preto sa ďalej sústredíme na tieto spôsoby skončenia pracovného pomeru.

V súvislosti so skončením pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnancom podľa ust. § 67 ZP uvádzame, že takáto výpoveď musí mať pod sankciou neplatnosti písomnú formu a musí byť zamestnávateľovi doručená. Zároveň podľa ust. § 62 ZP sa pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby, ktorá je v zmysle zákona jeden mesiac, ibaže pracovná zmluva výslovne upravuje inak. Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace. Výpovedná doba podľa § 62 ods. 7 ZP začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca. Počas plynutia výpovednej doby je zamestnanec povinný zotrvať u zamestnávateľa a plniť si pracovné úlohy, ktoré mu vyplývajú z pracovnej zmluvy. V opačnom prípade je zamestnávateľ oprávnený uplatniť voči zamestnancov peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve. Vo Vašom prípade je zamestnávateľ oprávnený k takémuto kroku pristúpiť, keďže dané dojednanie bolo uzatvorené v pracovnej zmluve v písomnej podobe.

Uvádzate, že ste boli donútená takéto dojednanie uzavrieť. Svoje tvrdenie budete v prípade sporu musieť preukázať. Zvážte prosím, či to je (bude) možné.

V prípade ak sa rozhodnete skončiť pracovný pomer prostredníctvom inštitútu okamžitého skončenia pracovného pomeru vedzte, že zamestnanec môže takto skončiť pracovný pomer len výnimočne, a to z dôvodov výslovne uvedených v § 69 ZP. Táto možnosť prichádza do úvahy vtedy, ak podľa lekárskeho posudku nemôže zamestnanec ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia. Použitie tohto dôvodu je podmienené tým, že ho zamestnávateľ do 15 dní odo dňa predloženia posudku nepreradil na inú pre neho vhodnú prácu. Právo na okamžité skončenie pracovného pomeru vzniká až uplynutím tejto lehoty. Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Uvedená jednomesačná lehota je lehotou prekluzívnou a po jej márnom uplynutí právo zamestnanca zaniká. Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy vo výške priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Autor pôsobí ako advokátsky koncipient v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Ilustračné foto na titulke - Photodisc

Okamžité skončenie pracovného pomeru
Okamžité skončenie pracovného pomeru
Okamžité skončenie pracovného pomeru
Okamžité skončenie pracovného pomeru