Platby v reálnom čase zavádza postupne čoraz viac krajín v Európe i vo svete, no zostáva väčšinou len na národnej úrovni.

Aby sa platobný trh nestal roztrieštený tak ako bývalo voľakedy aj pri bežných prevodoch, koncom vlaňajška Európska platobná rada zadefinovala pravidlá, podľa akých by mali aj medzinárodné systémy zúčtované v reálnom čase fungovať. Mali by klientom umožniť platiť a prijímať sedem dní v týždni i mimo pracovný čas a platby by nemali trvať trvať viac ako desať sekúnd. Za ten čas by mal odosielateľ dostať potvrdenie o tom, že príjemca ich už na účte má. V rámci SEPA okamžitých platieb by sa na začiatku mali prevádzať eurá v hodnote najviac 15 tisíc eur.

Spoločnosť EBA Clearing, s ktorou spolupracujú aj slovenské banky, pripravila jedno z riešení, cez ktoré budú môcť okamžité platby fungovať. O rok v novembri svoje riešenie platieb v reálnom čase prinesie aj Európska centrálna banka. Tá teraz hľadá vývojárov aplikácií, ktoré budú umožňovať platby v okamžitom čase tak, aby boli pre ľudí naozaj dostupné. Záujemcov bude zbierať do začiatku decembra.

Aj matky

Medzi prvými bankami zapojenými do projektu EBA Clearingu sú aj skupiny, či matky Slovenskej sporiteľne, VÚB banky, Tatra banky a UniCredit Bank. Všetky však tvrdia, že ony túto službu v tejto fáze poskytovať nebudú. Ako hovorí riaditeľ odboru Bankovej prevádzky VÚB Roman Hains napríklad Intesa bude túto službu poskytovať len v Taliansku. Na Slovenku by to mohlo byť budúci alebo ten nasledujúci rok. Táto schéma nie je povinná (zavádzanie SEPA štandardov pre bežné platby povinné bolo), zasielanie finančných prostriedkov v reálnom čase na účty príjemcov bude len u bánk zapojených v danom riešení. Slovenské banky avizujú zapojenie v ďalších vlnách, ktoré budú budúci alebo nasledujúci rok.

Napríklad Tatra banka sa podľa hovorkyne Zuzany Žiaranovej k tejto iniciatíve pripojí v strednodobom horizonte. „Termín, od ktorého budú môcť na ši klienti využívať túto službu, v tomto a momente povedať nedokážeme, no samotná služba bude mať pre klientov význam až v momente, keď sa zapoja aj ďalšie (slovenské) banky,“ hovorí.

Slovenská sporiteľňa podľa jej hovorkyne Marty Cesnakovej sa chce na tieto platby dôsledne pripraviť a to najmä z dôvodu ochrany klientov a zamedzeniu nových rizík, ktoré tento typ platieb prinesie. „Predpokladáme, že sa jednotlivé banky sa budú pripájať postupne a časom sa instantné platby stanú štandardom aj na Slovensku,“ dodáva M. Cesnaková.

Majú iné priority

Ako hovorí Peter Polák, ktorý je riaditeľom pre bankovy sektor v spoločnosti Softec, ak sa SEPA okamžité platby presadia, povedie to k zníženiu hotovosti v obehu, lebo pre okamžitú platbu nebude treba platobný terminál. Avšak zatiaľ je to systém, ktorý nielenže nie je povinný, ale má aj konkurenciu v podobe rôznych národných systémov. „Európske banky majú momentálne plné ruky práce s implementáciou povinných regulácií a nemajú veľkú chuť zvyšovať si náklady účasťou v dobrovoľných systémoch,“ hovorí.

Ešte špecifickejšia situácia je pritom na Slovensku, či v Čechách, kde sa tiež žiadna banka v prvej vlne nezapája. V oboch krajinách je veľmi vysoká adopcia používania bezkontaktných platieb u rôznych, aj malých obchodníkov. „To znamená, že používanie hotovosti u nás aj tak ustupuje a motivácia zúčastniť sa platieb v reálnom čase logicky klesá,“ dodáva. České banky navyše spolu s Českou národnou bankou pripravujú národnú schému okamžitých platieb, hoci tá bude hotová najskôr koncom budúceho roka.

Nakoniec, niektoré banky svojim klientom umožňujú aj platby v rámci jedného dňa. Samozrejmosťou je, že prevod v rámci jednej banky je viac či menej okamžitý. No klienti môžu využiť aj tazkvané rýchle platby so špeciálnym poplatkom, ktoré banky preženú cez iný zúčtovací systém, než bežné malé platby. Zákazníkov, ktorí sú za rýchlosť - hoci nie meranú v sekundách - ochotní platiť, tak obslúžiť vedia.