Vyplýva to z prieskumu1 agentúry STEM/MARK, ktorý zrealizovala pre mBank.

Prieskum tiež ukázal, že v prípade, ak došlo k nejakému ohrozeniu, bola väčšina takýchto pokusov odhalená včas a bez vzniku škody (91%). Alarmujúce je však zistenie, že takmer každý desiaty napadnutý utrpel nejakú škodu – či už došlo k úniku informácií alebo k finančnej ujme. Nižšie vám preto prinášame najdôležitejšie tipy, ako si v online prostredí ochránite svoje financie.

1. Pozor na podvodné e-shopy

Nákupy na internete sú čoraz populárnejšie, je však dobré dodržiavať niekoľko bezpečnostných pravidiel. Odporúčame vám nakupovať najmä v overených e-shopoch, ktoré poznáte. Ak nakupujete v novom online obchode, pozrite si recenzie iných používateľov – nájdete ich napríklad na sociálnych sieťach, v diskusiách či na stránkach porovnávačov cien. Neplaťte svoj online nákup kartou naviazanou na účet, na ktorom máte všetky svoje úspory. V prípade zneužitia tak nezostanete bez peňazí. Vhodnou alternatívou je aj zriadenie eKarty od mBank, ktorú získate úplne zdarma. Môžete si tiež jednoducho vo svojej mobilnej aplikácii či internet bankingu nastaviť limity pre rôzne typy transakcií na nižšiu čiastku. Pár klikmi ich zdarma jednoducho dočasne navýšite a limit zároveň prípadného útočníka nepustí k vyššej sume.

2. Vytvárajte si silné heslá

Heslo ku každému účtu by malo byť unikátne a pravidelne obmieňané. V prípade úniku dát s heslami tak hacker nebude mať prístup do všetkých vašich účtov. Heslo by malo pozostávať minimálne z 8 znakov, ktoré sú kombináciou malých a veľkých písmen, číslic, ale tiež špeciálnych znakov, napríklad &%@. Ďalšie jednoduché pravidlá, ako si nastavíte skutočne silné heslo nájdete v novej sekcii Bezpečnosť na webe mBank.

3. Strážte si svoje osobné údaje

Dávajte si pozor na to, čo zdieľate na sociálnych sieťach. Stačí len jedna nevinná fotka s novým občianskym preukazom a niekto vám môže ukradnúť identitu. Strážiť by ste si mali predovšetkým vaše rodné číslo a tiež čísla občianskeho i vodičského preukazu. Chráňte si číslo platobnej karty vrátane CVC/CVV kódu, ale aj adresu trvalého bydliska či vlastnoručný podpis. Zážitky zo zahraničných ciest zverejňujte na sociálnych sieťach až po návrate domov. Nedáte tak šancu zlodejom, aby sa vlámali do vašej nehnuteľnosti, keď bude prázdna.

4. Zvážte svoje aktivity na verejných wi-fi sieťach

V prípade, že ste pripojení na verejnej wi-fi sieti, dvakrát si premyslite, čo budete zadávať na internete. Keďže neviete, kto je prevádzkovateľom, vaša aktivita na internete môže byť veľmi jednoducho sledovaná – to zahŕňa napríklad aj zadávanie prihlasovacích údajov do vašich účtov a pod. Pri platbách kartou na internete alebo pri používaní internet bankingu si zapnite vlastné mobilné dáta. Ideálne je na finančné operácie používať svoju bankovú aplikáciu. Tá vám garantuje najprísnejšie zabezpečenú komunikáciu s bankou a môžete sa do nej bez obáv prihlásiť kdekoľvek sa nachádzate.

5. Nenaleťte na podvodné SMS a e-maily

Slováci, ktorí v prieskume pre mBank potvrdili, že majú reálnu skúsenosť s ohrozením svojej bezpečnosti v online prostredí, uviedli, že k nemu najčastejšie došlo formou phishingu (61%). Je to typ útoku, pri ktorom sa podvodník snaží elektronickou formou (napr. e-mail či SMS) vylákať citlivé informácie ako napríklad heslo, číslo platobnej karty alebo iné podobné informácie, ktoré sa dajú jednoducho zneužiť. Útočník sa pritom často vydáva za banku, finančnú službu či poštu. Obsah vzbudzuje pocit naliehavosti. Nenechajte sa zahnať do kúta – pokiaľ vás niekto do niečoho tlačí, napr. časovým limitom alebo pod hrozbou pokuty, zavolajte na zákaznícku linku danej spoločnosti a informácie si overte.

6. Dajte si pozor pri výbere hotovosti z bankomatu

Chráňte si svoju platobnú kartu pred tzv. skimmingom - je to metóda skopírovania platobnej karty pomocou špeciálneho zariadenia umiestneného na bankomate alebo platobnom termináli. Pri výbere hotovosti z bankomatu buďte ostražití, počas zadávania PIN-kódu zakryte druhou rukou klávesnicu bankomatu a všímajte si podozrivé prvky. Využite možnosť bezkontaktného výberu peňazí a nastavte si limity na svojej platobnej karte. Ďalším tipom je možnosť zablokovať si priamo vo svojej mobilnej aplikácii transakcie s magnetickým prúžkom. Ak vám niekto vašu kartu skopíruje, nebude ju môcť zneužiť. Takmer nikde v Európe, vrátane Slovenska, sa týmto spôsobom už neplatí, preto vám chýbať nebude. V prípade potreby si takéto platby opätovne jednoducho aktivujete.

Využite všetky nástroje svojho mobilného bankovníctva

Ak chcete svoje financie udržať v bezpečí, riaďte sa našimi radami a využite všetky bezpečnostné funkcionality, ktoré vám vaša banka ponúka.

Klienti mBank majú hneď niekoľko možností, ako sa môžu pred prípadným zneužitím chrániť a to len niekoľkými klikmi v mobilnej aplikácii. Okrem možnosti blokácie magnetického prúžka, dočasnej blokácie aktuálne nepoužívanej karty či nastavovania limitov platieb na internete, v obchodoch alebo pri výberoch z bankomatu, si môžu dočasne zablokovať a rovnako jednoducho odblokovať aj vybrané typy transakcií – napríklad bezkontaktné alebo zahraničné platby. Môžu tiež využiť možnosť blokácie výberov z bankomatu v zahraničí, ktoré si za transakciu účtujú dodatočný poplatok alebo službu DCC, ktorú v zahraničí ponúkajú prevádzkovatelia bankomatov a terminálov často s menej výhodným kurzom.

Viac informácií a rád o tom, ako sa chrániť, nájdete na webe mBank v novej sekcii Bezpečnosť.

1 reprezentatívny kvantitatívny online prieskum agentúry STEM/MARK pre mBank realizovaný v marci 2021 medzi online populáciou SR vo veku nad 15 rokov, N = 1 008