Ceny zlata sa posilnili tiež až v závere týždňa. Reagovali na správu o stave amerického trhu práce. V americkej ekonomike v apríli vzniklo najmenej pracovných miest za sedem mesiacov. V hospodárstve krajiny bez sektora poľnohospodárstva minulý mesiac pribudlo 160-tisíc nových pracovných pozícií.

Kartelu údajne odzvonilo

Rastu ceny ropy pomohol aj pokles dolára, no najmä rozsiahly požiar v Kanade. Kanadská produkcia z dechtových pieskov sa znížila o tretinu. Ceny ropy Brent však aj tak ukončili týždeň s najvýraznejším týždenným poklesom za štyri týždne. Ceny ropy Brent stúpli na 45,37 dolára za barel. Americká ropa posilnila na 44,66 dolára za barel. Za celý týždeň cena ropy Brent klesla o 6 percent, americká ropa si odpísala 3 percentá.

Obchodníkov však zaujalo aj vyhlásenie, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ako jednotný celok zaniká a na časy, keď mohla určovať podmienky na globálnom trhu s ropou, by sa malo zabudnúť. Vyhlásil to Igor Sečin, šéf najväčšej ruskej ropnej firmy Rosnefť. Informovala o tom agentúra Reuters.

Je to prvý komentár najvplyvnejšieho šéfa firmy z ruského ropného priemyslu po neúspechu aprílových rokovaní popredných členov OPEC a Ruska o zmrazení ťažby na januárovej úrovni. Podľa neho by sa Rusko ako jeden z najväčších producentov ropy na svete malo riadiť vlastnou stratégiou a chrániť svoj podiel na svetovom trhu. Domnieva sa, že na časy po roku 1970, keď skupina najväčších producentov ropy z Blízkeho východu mohla určovať podmienky na globálnom trhu s ropou vytvorením kartelovej štruktúry ako je OPEC, by sa už malo zabudnúť.

Cez víkend prekvapila svet Saudská Arábia, ktorá má za sebou otrasy na vládnej scéne. Zmenám sa nevyhlo ani ministerstvo pre ropu. Do čela nového ministerstva pre energetiku, priemysel a nerastné suroviny, ktorého nový názov je v súlade s odklonom saudskej ekonomiky od závislosti na rope, sa stal šéf najväčšej štátnej ropnej spoločnosti na svete Khalid al-Falih. Ten je zároveň spojencom princa Mohammeda bin Salmana, propagátora reštrukturalizácie saudskej ekonomiky. Princ Salman dal nedávno trhu pocítiť mieru svojho vplyvu odmietnutím dohody o zmrazení produkcie na januárových úrovniach bez účasti Iránu. Je zástancom udržania si trhového podielu, nie vysokej ceny ropy za každú cenu.

Prospektori ustali

Vlani bolo objavených najmenej nových zásob ropy za ostatných 60 rokov. Ukázali to údaje poradenskej spoločnosti IHS. Prieskumníci vlani objavili 2,8 miliardy barelov ropy a súvisiacich uhľovodíkov, čo je najnižší objem od roku 1954. Nie je to prekvapujúce, lebo v súčasnosti ropné spoločnosti kvôli nízkym cenám ropy obmedzujú svoje investície a prieskumnícka činnosť je v šetrení na prvom mieste. V uplynulých rokoch boli za nárastom svetovej ťažby väčšinou známe ropné polia, nie nové ložiská. Ak sa tempo objavovania nových ložísk nezlepší, spôsobí to do roku 2035 vo svetových dodávkach schodok približne 4,5 milióna barelov denne.

To by mohlo znamenať vyššie ceny ropy a väčšiu závislosť na pevninských ropných poliach, kde je objem zásob suroviny už dlhšie známy. Odhaduje sa, že výdavky ropného sektoru na prieskum a ohodnocovanie nových rezerv budú v tomto roku predstavovať 41 miliárd USD. V roku 2014, kedy ceny ropy začali prudko klesať, to bolo 95 miliárd dolárov.

Zlato vyčkáva

Na začiatku uplynulého týždňa sa ceny zlata dostali k 1 300 dolárom za troyskú uncu. Pri tejto hranici sa však neudržala a už v stredu klesla k 1 277 dolárom a v nasledujúci deň k 1 270 dolárom. Pred zverejnením správy z amerického trhu práce vyvinul na zlato tlak dolár. Až v závere týždňa došlo k miernemu nárastu, ale cena napokon mierne klesala.

Striebro si to zamierilo smerom dole hneď na začiatku týždňa, keď postupne klesalo zo 17,7 dolára za uncu až k 17,2 dolára v stredu. Potom sa špekulanti pokúsili cenu zvýšiť, ale nemalo to veľmi dlhé trvanie.

Ku koncu týždňa šedý kov postupne klesal. Cena zlata nakoniec uzavrela týždeň na úrovni 1 287,7 dolára, čiže o 4,7 dolára menej ako týždeň predtým. Striebro skončilo na úrovni 17,43 dolára, čo bol medzitýždňový pokles 39 centov. Pomer cien zlata a striebra tak stúpol na úroveň 1 ku 73,88 čo znamená, že za 73,88 gramov striebra je možné vymeniť gram zlata.

Potraviny zdraželi

Podľa údajov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa svetové ceny potravín v apríli zvýšili a to už tretí mesiac za sebou. Dôvodom sú najmä obavy z vývoja počasia v Ázii a Južnej Amerike, čo viedlo k zdraženiu rastlinných olejov. Cenový index potravín FAO, ktorý sleduje medzimesačné zmeny cien v rámci potravinového koša – od obilnín, cez olejniny, mäso, cukor až po mliečne produkty – sa v apríli v porovnaní s marcom zvýšil o 0,7 percenta na 151,8 bodu.

Hodnota indexu stúpa už tri mesiace v rade a v apríli dosiahla najvyššiu úroveň od decembra 2015. Index v uplynulých dvoch rokoch prevažne klesal v reakcii na bohatú úrodu v regiónoch po celom svete. Súčasné hodnoty signalizujú zmenu trendu.

Ceny palmového oleja minulý mesiac napríklad vzrástli kvôli obavám z možných dôsledkov klimatického fenoménu El Niňo v juhovýchodnej Ázii a na cenu sóje mali vplyv prívalové dažde a záplavy, ktoré v Argentíne kompletne zničili úrodu. Náklady na výrobu rastlinného oleja tak minulý mesiac stúpli o 4,1 percenta. V apríli sa však zvýšila aj cena pšenice a kukurice, pričom kľúčovú úlohu zohralo sucho, ktoré ohrozuje úrodu v Brazílii. V apríli však zlacnelo podľa FAO mlieko a cukor.

Úroda bude dobrá

Napriek aprílovému zvýšeniu cien obilnín sú vyhliadky na dobrú úrodu dobré vďaka priaznivému počasiu v Európskej únii, na Ukrajine a v Rusku. FAO v apríli zvýšila o 0,6 percenta svoj odhad úrody pšenice v tomto roku na 717 miliónov ton. Je to ale stále o 2,2  percenta menej ako bola vlaňajšia rekordná úroda. Celková úroda zrnín by podľa FAO mala dosiahnuť 2,53 miliardy ton, čo je zhruba rovnaké množstvo ako v predchádzajúcej sezóne. Úroda sóje však nude nižšia o približne 5 miliónov ton a dosiahne 317 miliónov ton, čo je spôsobené zlým počasím v Južnej Amerike.

Komodity na svetových burzách
(stav k 9. máju 2016, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 43,63 -33,28 -34,36
WTI (USD/b) 43,44 -26,86 -28,04
Zlato (USD/troy) 1 265,25 6,68 4,96
Striebro (USD/troy) 17,33 6,25 4,54
Meď (USD/t) 4 698,50 -26,49 -27,68
Hliník (USD/t) 1 542,75 -17,03 -18,38
Nikel (USD/t) 8 561,75 -39,96 -40,93
Olovo (USD/t) 1 730 -14,55 -15,93
Zinok (USD/t) 1 830 -22,52 -23,77
Cín (USD/t) 17 252 8,69 6,94
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco