Pôvodne bola cieľová suma nastavená na 60-tisíc libier. Či sa mu peniaze podarí vyzbierať, je viac než otázne, pretože za štyri dni mu prispeli len 27 ľudia, ktorí zaplatili niečo cez 3 200 libier.
Na webe, kde priložil fotky svojej rodiny a 4-ročného syna, tvrdí, že celý prípad bol nespravodlivý a on sa cíti nevinný. Okrem 11 rokov väzenia musí zaplatiť 880-tisíc libier ako odškodné. V marci 2016 súd vydal príkaz, čo znamená, že Tom a jeho rodina museli predať takmer všetko, čo vlastnili, vrátane rodinného domu a snubných prsteňov manželky, aby zaplatili vo Veľkej Británii vláde takmer 900-tisíc libier ako príjmov z trestnej činnosti.
Inak by Tom bol vo väzení dlhšie, píše ako zdôvodnenie pri zbierke. Pokuta je vypočítaná ako 35 percent zo sumy 2,5 milióna libier, čo sú bonusy a rôzne iné prémie, ktoré mu banka v čase 2006 až 2010 vyplatila (vtedy dochádzalo aj k manipulovaniu so sadzbou). Okamžite speňažiteľný je podľa súdu majetok v hodnote 46 700 libier vrátane bankárovho auta a hodiniek.
Vlani mu lekári diagnostikovali Aspergerov syndróm, čo je porucha autistického spektra a svoj trest si už od augusta minulého roka odpykáva vo väzení vo Veľkej Británii.
Prvý odsúdený
Za podvodné manipulovanie kľúčovej londýnskej medzibankovej úrokovej sadzby Libor bol odsúdený prvý človek. Pôvodne dostal 14 rokov, čo bol jeden z najdlhších trestov vo Veľkej Británii za finančnú kriminalitu. Neskôr sa odvolal a v marci tohto roku mu súd trest znížil o tri roky.
Za manipuláciu so sadzbou už bolo obvinených 21 ľudí z bánk a brokerských spoločností, ktorí mali zaplatiť súhrnnú pokutu okolo deviatich miliárd dolárov. Súd všetkých bankárov zbavil obvinení. Celý škandál tak padol na T. Hayesa, ktorý pred súdom tvrdil, že jeho nadriadení o jeho konaní dobre vedeli. On sám to ale nepovažoval za trestný čin.
Zároveň povedal, že nevedel o tom, že boli sadzby Libor neregulované. Sadzba Libor pritom ovplyvňuje trh peňazí vrátane hypoték v objemoch miliárd libier.
Súd dal za pravdu obžalobe, ktorá tvrdila, že T. Hayes si vytvoril sieť desiatich traderov z rôznych veľkých bánk. Táto sieť „jeho pomocníkov“ potom za odmenu manipulovala s výškou sadzby.
Ako sa manipulovalo
Čiste technicky to prebieha nasledovne: Sadzba sa stanovuje takto, že Britská banková asociácia (BBA) vymenuje šiestich až 18-členný tím zložený z bankárov hlavných svetových bánk. Títo bankári každý deň okolo 11:00 londýnskeho času posielajú e-mailom asociácii svoje odhady výšky sadzieb, ktoré sú ochotní platiť za pôžičky od iných bánk.
Jednoduchý počítačový program vyradí štvrtinu najvyšších a najnižších sadzieb a sadzba pre daný deň sa vypočíta ako aritmetický priemer zo zostávajúcich odhadov. Takto sa určí sadzba LIBOR pre desať mien a 15 časových období - od pôžičiek overnight až po ročné fixácie. Teda denne je zverejnené 150 sadzieb LIBOR.
Zber dát od bankárov a ich spracovanie mali v tom čase na starosti len dvaja ľudia. Ovplyvnenie sadzieb je mimoriadne ľahké, ak sa traderi dohodnú, že zvýšia odhady. V tomto prípade stačí zvýšiť/znížiť odhad o pár stotín a rozdiel na tak obrovskom trhu je v miliónoch libier. Banka pritom nemusí posielať takú sadzbu, za ktorú si skutočne požičiava a ani takú sadzbu, za ktorú je ochotná si požičať. Dáva len odhadovanú sadzbu, za ktorú si myslí, že by si mohla požičať.
Odhaliť je problém
Celý prípad je samozrejme výstrahou pre budúcnosť, ale T. Hayesa odhalila komunikácia cez chat a priznanie koncom roka 2012, keď bol zatknutý. Neskôr povedal, že sa priznal súdu len preto, že bol zúfalý a chcel zabrániť vydaniu do Spojených štátov, kde čelí podobným obvineniam.
Rozsiahle manipulácia s referenčnými sadzbami vyšli najavo v roku 2012. Veľké banky v čase finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009 s tichým súhlasom vlád a centrálnych bánk odhadovali cez traderov nižšie sadzby, než za aké si boli schopné požičiavať, aby im nehrozili existenčné problémy.
Nie je tajomstvom, že neexistencia dostatočnej kontroly nad stanovovaním sadzby Libor a ďalšími referenčnými sadzbami v tom čase využívali obchodníci a ďalší zamestnanci bánk k tomu, aby manipulovali so sadzbami pre osobný prospech. Nikomu sa túto bežnú prax nepodarilo dokázať a tak sa môže T. Hayes naozaj nazývať „obetným baránkom“.