Viazať poskytnutie pôžičky na založenie si bežného účtu či balíka služieb v tej istej banke finančné domy nesmú od roku 2008. No prípadné snahy zrušiť si konto a prejsť ku konkurencii vedia klientovi stále „osladiť“. Môže ich napríklad čakať zvýšenie sadzby hypoúveru, v niektorých prípadoch napriek jej fixácii na vopred dané obdobie. Finančíci argumentujú, že si tak kompenzujú stratu prehľadu o mesačných príjmoch a výdavkoch klienta. Pre dlžníka banálnu úpravu, ako prepísanie čísla účtu v zmluve, banky navyše na základe svojich cenníkov ohodnotia na desiatky eur.
Na TREND sa obrátil s vlastnou skúsenosťou čitateľ z Bratislavy. V Tatra banke sa rozhodol zrušiť balík, z ktorého mu odchádzajú splátky k hypotéke z rovnakej banky. „Za zmenu čísla účtu by som musel zaplatiť poplatok 110 eur a úrok by mi navýšili o pol percenta. Navyše ma upozornili, že mi môžu ešte aj celkovo prehodnotiť sadzbu, keďže sa menia podmienky pri úvere. Napriek tomu, že ju mám fixovanú ešte na jeden rok,“ menoval Bratislavčan.
V banke mal účet roky, úver si vzal v roku 2008. Prejsť ku konkurencii chcel pre lepšie ponúkané podmienky. Bariéry zo strany banky ho v odchode pribrzdili. Úrok má fixovaný do roku 2011 a vtedy je jednoduchšie urobiť zmeny v zmluvnom vzťahu. „Ak klient zmení podmienky zmluvy a začne splácať úver z inej banky, musí počítať s tým, že mu to umožníme, ale zároveň bude mať vyššiu sadzbu, ako keby mal účet u nás. Je to logické, nakoľko pre banku je to prácnejšie a menej prehľadné,“ reaguje hovorca Tatra banky Boris Gandel.
Na podobné prekážky pri zmenách zmluvných podmienok narazia klienti v mnohých bankách. Zvýšenie sadzby pri úvere po zrušení konta pripúšťa ČSOB. „Pri čerpaní úveru sa môže klient rozhodnúť, či má záujem o ďalšie produkty. Ak áno, táto skutočnosť sa prejaví na výške úroku, ktorý získa a je súčasťou úverovej zmluvy. Ak sa počas platnosti úveru rozhodne produkt nepoužívať, banka mu môže upraviť sadzbu,“ pripomína hovorkyňa ČSOB Zuzana Francúzová. Za zmenu čísla účtu si okrem toho vypýta 66,39 eur.
Polpercentné navýšenie úroku pri splácaní pôžičky z inej banky priznáva aj Dexia. K ďalšej úprave sadzby, rovnako ako ČSOB, ale pristúpi až pri skončení jej fixácie. Za zmeny v úverovej zmluve Dexia inkasuje 33,19 eura.
V Slovenskej sporiteľni si za zmenu podmienok pri úvere účtujú 35 eur. Ďalšie sankcie v podobe úpravy sadzby klientovi podľa banky nehrozia. Podobne sú na tom aj ľudia s účtami a úvermi v OTP Banke. Za zmenu platia 33 eur, sadzby sa im v prípade odstrihnutia účtu od úveru nemenia.
V UniCredit Bank je poplatok za zmenu spomedzi oslovených bánk najvyšší, takmer 166 eur. Iné číslo na úverovej zmluve ale na výšku úroku vplyv nemá.
Vo VÚB sú poplatky pre rôzne zmeny v zmluve rôzne. Ak si chce človek vymeniť číslo účtu na splácanie, predĺžiť splatnosť pôžičky či pridať spoludlžníka, zaplatí 65 eur. Ak by si chcel napríklad skrátiť splatnosť, vypustiť spoludlžníka či zmeniť zabezpečenie pri hypotéke – teda vykonať zmeny, ktoré musí banka opätovne schváliť – vyjde ho to na 133 eur. Úrok banka pri zmene účtu neprehodnocuje, len v čase výročia fixácie. No jej klienti s účtom majú šancu získať výhodnejšiu sadzbu ako cudzí. „Pri hodnotení žiadateľa o pôžičku sa môže prejaviť lepším výsledkom a následne aj úrokom fakt, že banka človeka pozná. Pretože u nej má účet a vidí jeho mesačné príjmy a výdavky,“ hovorí Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov vo VÚB.
Špecifické podmienky má mBank, v ktorej je pri hypotéke účet technicky naviazaný na pôžičku. Zrušiť sa teda nedá. Ak chce človek splácať úver z iného konta, na mKonto (ku ktorému sa neviažu žiadne poplatky) si musí každý mesiac preposlať potrebnú sumu splátky. Za zmeny podmienok úverovej zmluvy zaplatí banke od 16,60 až po 150 eur. Najnižší poplatok si mBank účtuje napríklad pri zmene osobných údajov, najvyšší pri zmene typu sadzby.
Ilustračné foto na titulke - flickr.com