Cenové stropy potravín, ktoré v marci tohto roka odobril bývalý minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan, pomaly končia. Lídri slovenského maloobchodu sa vtedy dohodli, že nebudú dočasne zvyšovať ceny vybraných tovarov.
Tento krok rezortu a jeho realizácia v praxi zožali od odborníkov veľa kritiky. Spotrebitelia výraznejšie zníženie cien potravín v nákupných košíkoch nepocítili, opozícia upozorňovala na podozrenie z koordinovaného kartela a ekonómovia zasa na to, že ceny budú postupne klesať aj bez zastropovania, vraj je to zbytočný krok.
Potraviny ukrajujú z nákladov slovenských domácností približne pätinu, v prípade bývania ide dokonca o zhruba štvrtinu celkových spotrebných výdavkov, konštatuje Eva Sadovská, analytička Wood & Company. Aj preto sú spotrebitelia na ich vyššie ceny citlivejší. Obe tieto oblasti sa vďaka ich mohutnému zastúpeniu v spotrebnom koši sa podpisujú významne pod vývoj celkovej inflácie v krajine. Medziročné tempo zdražovania v oblasti potravín a nealkoholických nápojov v apríli spomalilo, a to na 25,4 percenta.
Spotrebitelia citliví na ceny
Už o pár dní uplynie trojmesačné obdobie (od 20. marca do 20. júna), počas ktorého sa viaceré potravinové reťazce zaviazali zastropovať ceny zhruba 400 vybraných základných potravín. Málokto od tohto kroku očakával reálny vplyv na trh.
Nemyslíme si, že spomalenie rastu cien potravín v apríli či v ďalších mesiacoch bude výsledkom tohto opatrenia – teda zastropovania cien vybraných typov potravín, komentuje E. Sadovská. Dôvodom spomalenia zdražovania potravín je skôr vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch a pozitívne signály vysiela aj Index cien potravín – takzvaný FAO Food Price Index už vyše roka.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?