Domnievame sa, že o dedičský podiel, ktorý by ste mali na základe dedičského konania nadobudnúť, nemáte záujem a to možno aj z dôvodu, aby vám v súvislosti so samotným dedičským konaním nevznikli žiadne náklady a výdavky. Poukazujete jednak na možnosť „vzdať sa“ dedičstva v prospech sestry ako ďalšieho účastníka dedičského konania a jednak na možnosť odmietnutia dedičstva. Každá z uvedených možností nad ktorou uvažujete je však rozdielna a prináša so sebou rôzne následky.
Skúste dohodu
Pokiaľ máte v úmysle vzdať sa vášho dedičského podielu, prípadne jeho časti v prospech iného dediča, tak môžete v rámci dedičského konania využiť možnosť vyporiadania dedičstva dohodou. V prípade, ak takáto dohoda nebude odporovať zákonu a dobrým mravom, súd ju schváli.
Je potrebné, aby sa takáto dohoda týkala všetkých dedičov a celého majetku poručiteľa patriaceho do dedičstva. V rámci takejto dohody si môžete vzájomne upraviť aj úhradu nákladov súvisiacich s dedičským konaním a to napríklad tak, že ten z dedičov, ktorý nadobudne v súlade s dohodou aj váš dedičský podiel prípadne jeho časť, uhradí trovy a náklady dedičského konania, resp. ich časť.
Odmietnutie dedičstva
Ako dedič však máte právo aj odmietnuť dedičstvo, pričom takéto odmietnutie je potrebné vykonať buď ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením zaslaným súdu. Takéto vyhlásenie je potrebné urobiť do jedného mesiaca odo dňa, keď ste boli súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomená, pričom takéto vyhlásenie už nemožno následne odvolať.
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva sa musí týkať celého dedičstva (celého dedičského podielu), nemožno teda odmietnuť len časť dedičstva. Odmietnutie dedičstva je definitívne, má spätné účinky ku dňu smrti poručiteľa a vzniká tak právny stav, ako keby dedič, ktorý dedičstvo odmietol, tu vôbec nebol. Na jeho mieste potom dedia ostatní dedičia zo zákona. Z uvedeného teda vyplývaj aj to, že takému dedičovi nemôže vzniknúť v rámci dedičského konania ani žiadna poplatková povinnosť.
Podľa príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka nemôže dedičstvo odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť, a taktiež, že k odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky.
Ak teda uvažujete postupovať v rámci dedičského konania pred súdom, resp. súdnym komisárom tak, ako uvádzate, a teda že najskôr uvažujete dohodnúť sa s ďalším dedičom, teda vašou sestrou o prenechaní vášho dedičského podielu, resp. jeho časti jej.
A až následne, ak k takejto dohode nedôjde, máte v úmysle dedičstvo odmietnuť, môže byť také konanie považované ako v rozpore s uvedenými zákonnými predpokladmi a podmienkami odmietnutia dedičstva a takéto odmietnutie by následne súd resp. súdny komisár nemusel považovať za účinné. Preto bude vhodné, ak v priebehu prejednania dedičstva pred súdom, resp. súdnym komisárom už budete mať jasno v tom, ako chcete postupovať.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.