Kedy je to výhodné?
Ak si posuniete termín o tri mesiace (alebo šesť mesiacov pri zahraničných príjmoch), posúvate si aj platenie sociálnych odvodov z nového vymeriavacieho základu. To znamená, odvody sa vám zmenia až od októbra, novú výšku poistného budete prvýkrát platiť až v novembri. Ak teda už máte v tomto čase spočítané, že vaše príjmy za minulý rok boli vyššie ako v roku 2015, budete mať preto aj vyšší čiastkový vymeriavací základ a aj odvody, posunutím priznania môžete ušetriť. Určite sa vám vyplatí vypočítať si vopred, akú daň a odvody by ste mali platiť.
Ak ste si lehotu na podanie priznania predĺžili a potom ste si to na poslednú chvíľu rozmysleli a odovzdali ste priznanie na daňový úrad v riadnom termíne, teda do 31. marca, odvody sa vám aj tak zmenia až od októbra.
A kedy sa ponáhľajte
A naopak, môže sa vám stať, že príjmy z podnikania klesli, nižší bude aj čiastkový daňový základ, ktorý je vymeriavacím základom pri výpočte odvodov, a vy by ste si priznanie odkladať nemali, lebo vám určite klesnú odvody a odkladom priznania by ste do Sociálnej poisťovne zbytočne odvádzali viac, ako máte. Môžete sa tiež dostať do situácie, že odvody už platiť nebudete musieť. Povinným platiteľom bude od júla 2017 ten podnikateľ, ktorý mal vlani z podnikania hrubý príjem 5 298 eur. Ide o 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu (12 x 441,50 eura).
Ako na to?
Proces odloženia daňového priznania je veľmi jednoduchý. Stačí to daňovému úradu oznámiť v jednoduchom liste, v ktorom uvediete aj termín podania priznania. List musíte poslať daniarom maximálne do 31. marca 2017. Platitelia DPH sú povinní aj takýto list zaslať elektronicky. Daňový úrad vaše oznámenie zoberie len na vedomie.
Odložiť daňové priznanie si môžu nielen fyzické osoby, podnikatelia alebo SZČO, ale aj právnické osoby. V liste treba uviesť presný dátum, na ktorý chcete podanie priznania posunúť – môže to byť teda buď 30. 4. 2017, 31. 5. 2017 alebo 30. 6. 2017.
Príjmy zo zahraničia
Ak ste mali zárobok zo zahraničia, môžete si termín posunúť až do 30. 9. 2017. V liste však musíte oznámiť daňovému úradu aj to, že súčasťou vašich príjmov boli aj príjmy zo zdrojov v zahraničí. Nie každý príjem zo zahraničia však daniari akceptujú ako dôvod odkladu. Pod pojmom „príjmy zo zdrojov v zahraničí“ sa nerozumejú príjmy SZČO od zahraničných dodávateľov, ale iba príjmy zo zamestnania (aktívne príjmy) alebo služby, ktoré ste fyzicky vykonali v zahraničí ako samostatne zárobkovo činná osoba.
Novinka v daňovom priznaní
- ak sa pomýlite pri vypisovaní daňového priznania, napríklad nesprávne určíte štatistický údaj SK NACE alebo zabudnete napísať na jednu stranu DIČ alebo svoje rodné číslo, správca dane môže odstrániť nedostatky daňového priznania, ktoré nemajú vplyv na výšku dane z úradnej moci sám a nebude vás preháňať, aby ste to prišli osobne opraviť na daňový úrad,
- ak tlačivo zabudnete podpísať alebo použijete neplatný vzor, správca dane vám pošle výzvu, aby ste tieto nedostatky odstránili.