Šéf úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík končí napriek tomu, že sa ho premiér Robert Fico do poslednej chvíle snažil vo funkcii podržať. Po odstúpení J. Holjenčíka úrad dočasne povedie podpredseda Miroslav Čelinský z prostredia vodárenského biznisu.
Takto vyústil chaos s drastickým zvýšením cien energií od januára. J. Holjenčík mal vo štvrtok prísť do parlamentu vysvetľovať nárast cien. Neprišiel s odôvodnením, že šéfa úradu nominuje vláda, a nie parlament. Zo stretnutia s premiérom z úradu vlády odišiel bočným vchodom. Verejnosť tak dodnes nepozná skutočné dôvody cenových skokov v energiách.
„Je to arogancia a cynizmus. Urobím všetko preto, aby za to niesol zodpovednosť,“ komentoval to šéf SNS Andrej Danko a predseda parlamentu. A. Danko bol pripravený predložiť do parlamentu uznesenie, v ktorom by poslanci vyslovili nedôveru šéfovi regulačného úradu.
Chaos okolo cien plynu a elektriny vyvolal prvé vážnejšie otrasy v koalícii. „Komunikácia týkajúca sa tejto oblasti narušila niektoré vzťahy v koalícii, ale aj iné udalosti, ktoré sa vďaka Erikovi Tomášovi dejú. Každá koalícia je ako manželstvo pred rozvodom. Viete, že raz sa rozvediete, ale musíte kvôli deťom žiť ďalej a komunikovať," komentoval situáciu v koalícii predseda parlamentu.
Erik Tomáš je šéfom mediálneho tímu premiéra. A. Danko ho podozrieva z toho, že naňho zbiera a rozširuje škandalózne informácie.
„Nevidím žiadny dôvod na nervozitu,“ povedal premiér na margo koaličnej krízy.
S návrhom na nového šéfa regulácie má priniesť vláda. R. Fico nespresnil, ktorá koaličná strana bude obsadzovať post predsedu regulačného úradu.
Podľa A. Danka koaličná kríza nastane, pokiaľ sa v koalícii nedohodnú, čo ďalej v energetike. A. Danko avizoval, že bude trvať na tom, aby sa preveril postup regulačného úradu. Bude tiež navrhovať vznik štátneho energetického holdingu, ktorý by spravoval záujmy štátu v energetických spoločnostiach. Navrhne aj zmeny na ministerstve hospodárstva, kde by mala vzniknúť sekcia, ktorá by mala dosah na regulačnú činnosť v energetike.
Ako to všetko bolo
J. Holjenčík sa dostal pod paľbu kritiky po tom, ako domácnosti, ale aj firmy, mestá a obce začali dostávať šokujúco vysoké zálohové platby za energie. Predseda SNS Andrej Danko opakovane hovoril o tom, že regulačný úrad ustúpil lobistickým skupinám, ktoré rozhodujú v energetike. Premiér ešte minulý týždeň spomenul, že príčinu zvyšovania cien „šetrí“.
Faktom je, že ÚRSO od januára zásadne zmenilo distribučné tarify pri elektrine a plyne. Oficiálne argumentoval tým, že takto chce odstrániť diskrimináciu podnikateľov v porovnaní s domácnosťami, keďže domácnosti mali výhodnejšie tarify.
Cenový šok odštartovali nové vyhlášky regulačného úradu. Zaviedli nové tarifné skupiny, zlúčili tarify pre domácnosti a podnikateľov. Pre distribúciu plynu úrad vytvoril dokonca namiesto doterajších 14 až 24 tarifných skupín.
ÚRSO zároveň umožnilo distribučným firmám, aby vo svojich cenníkoch zvýšili fixnú zložku ceny za distribúciu elektriny až na 80 percent celkových nákladov distribučnej spoločnosti a fixnú zložku ceny za distribúciu plynu až na 85 percent nákladov. V minulom roku pritom mohla byť fixná zložka najviac 60 percent nákladov.
Predseda regulačného úradu ešte v decembri opakovane tvrdil, že priemerné ceny energií klesnú. Kritiku odborníkov, ktorí poukazovali na hrozbu cenových skokov zásadne odmietal.
Distribučné spoločnosti v elektrine novú situáciu využili vo svojich cenníkoch. Od januára prestali odberateľov zaraďovať do tarifných tried podľa toho, koľko elektriny odoberú. Rozhodujúcim kritériom mal byť typ pripojenia, teda to, či odberatelia vlastnia 3-fázový alebo 1-fázový istič, hoci vzhľadom na ich ročný odber by im pokojne postačoval 1-fázový.
Regulačný úrad takto zmenené cenníky pre SSE – Distribúcia schválil bez jedinej pripomienky. Bez toho, aby rozhodnutie analyzoval a podložil výpočtom dopadov. A hlavne, neupozornil odberateľov na túto zásadnú zmenu a nevyzval ich, aby si optimalizovali svoje pripojenie. Reálne tak hrozilo, že distribučky budú pod zámienkou optimalizácie kapacít infraštruktúry od odberateľov inkasovať vysoké fixné poplatky dovtedy, kým si títo nezmenia ističe.
Výsledkom takéhoto prístupu regulačného úradu a distribučiek boli cenové šoky.
Distribučné spoločnosti v elektroenergetike hospodária už niekoľko rokov s veľkým deficitom, keďže musia od roku 2010 zabezpečovať výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov a ÚRSO im v cenovej regulácii odmieta uznať reálne oprávnené náklady. Len v SSE-D ide o stratu okolo 230 miliónov eur.
Podľa odborníkov za zmenami cien od januára môže byť teraz aj to, že distribučné spoločnosti si takto uplatnia predtým neuznané náklady a regulačný úrad to potichu akceptuje.
Do kuchyne distribučiek pritom vidí len ÚRSO. Ten odmieta pomenovať dôvody cenových šokov. Pravú príčinu chaosu tak verejnosť dodnes nepozná. Nie je teda známe, či si distribučné spoločnosti neuplatnili vyššie oprávnené náklady ako podľa zákona mohli a či krížovo nedotovali svoje iné stratové činnosti a tiež to, či nechceli získať dodatočné peniaze od odberateľov, ktorí by si museli optimalizovať svoje pripojenia do sústavy.
A. Danko avizuje, že plánuje podať podnet orgánom činným v trestnom konaní, aby preverili konanie úradu.