Opäť túto náladu možno pripísať centrálnej banke FED, ktorá sa drží svojho plánu znižovať stimuly. A to aj napriek výrazne horším ekonomickým dátam v uplynulých dvoch mesiacoch.
Analytici naďalej ekonomickú slabosť pripisujú počasiu a považujú ju za dočasnú. Podobne rozmýšľa i FED. Pokiaľ sa však spomaľovanie rastu bude naťahovať, všetky subjekty znervóznejú, ako nám to trhy predviedli v stredu. Pre potvrdenie solídnej minuloročnej rely sú potrebné silnejšie fundamenty alebo pokračujúca podpora menovej politiky.
Za najvýznamnejšiu udalosť stredy môžeme označiť zverejnenie zápisnice z ostatného zasadania FEDu. Celý investičný svet bol zvedavý na uvažovanie centrálnych bankárov a najbližší výhľad menovej politiky, prípadné reflektovanie slabšej tvorby pracovných miest v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Diskusia ohľadom znižovania kvantitatívneho uvoľňovania bola rozsiahla, no zatiaľ sa FED plánuje držať trendu odvíjania stimulov. To investorov nepotešilo. Poklesy sa po správe prehĺbili.
Už v priebehu dňa nálada chradla. Dôvodom boli slabšie dáta z amerického trhu nehnuteľností. Anualizovaný počet začatých stavieb v januári prepadol o 16 percent na 4-mesačné minimum. Pokles zaznamenali aj vydané stavebné povolenia ako indikátor budúcej stavebnej aktivity. Hlavný podiel viny bol pripisovaný samozrejme extrémnej zime. Veľká Británia prekvapivo reportovala nárast miery nezamestnanosti na 6,2 percenta.
K negatívnej nálade prispela i správa Medzinárodného menového fondu, ktorá je podkladom pre nadchádzajúce stretnutie ministrov financií a centrálnych bankárov krajín G20 v Austrálii. Podľa nej svetová ekonomika čelí viacerým rizikám ako znižovanie menových stimulov, spomaľovanie Číny alebo turbulencie na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré ju môžu stiahnuť.
Podobne popredná postava Wall Streetu David Einhorn, známy svojimi úspešnými stávkami na poklesy akcií, upozornil, že minuloročné zisky indexov nie sú ani zďaleka opakovateľné tohto roku. Poslednou kvapkou pre výpredaje bolo varovanie amerických bezpečnostných zložiek pred možnou teroristickou hrozbou pre lety do krajiny.
Americké akcie reprezentované indexom S&P 500 poklesli o 0,65 percenta. Nadol ich ťahali hlavne finančný sektor, priemysel a spotrebiteľské služby. Naopak lídrami boli telekomunikácie a firmy z odvetvia ťažby a spracovania ropy a plynu.
V Európe i USA padali oceliarske firmy po tom, ako USA odmietli uvaliť antidumpingové clá na kórejských konkurentov. Viaceré firmy výsledkami prekonali očakávania a knihovali silné rasty: napr. dánsky výrobca piva Carlsberg (+7%), výrobca navigácii Garmin (+9,6%), ropná ťažobná firma Nabors Industries (+13,3%), výrobca hnojív CF Industries (+5%) alebo francúzsky výrobca stavebných materiálov Lafarge (+3,2%).
Správy neutíchli ani po zavretí amerických parketov. Facebook ohlásil kúpu tvorcu a prevádzkovateľa aplikácie WhatsApp za neuveriteľných 19 miliárd dolárov. Výborné výsledky prekonávajúce očakávania po obchodovaní reportovala veľmi pozorne sledovaná Tesla, ktorej akcie po zavretí trhov v elektronickom obchodovaní vyskočili o 12 percent.
Vo štvrtok sa obchodovanie bude prispôsobovať hlavne ekonomickým dátam, ktoré sú stále pozorne sledované a investori sa snažia hádať, či problémy robí len počasie, alebo bude rast v roku 2014 opäť raz slabší.
Krajiny vôkol sveta zverejňujú dôležité a citlivo vnímané odhady prieskumov medzi manažérmi PMI. Čínsky štart je dosť slabý. Výrobná aktivita podľa indexu PMI HSBC ďalej poklesla do pásma kontrakcie na 48,8, čo predstavuje 7-mesačné minimum.
Výrazne slabšie údaje už zverejnilo i Francúzsko, nemecké sú zmiešané. Slabšia bola proti očakávaniam i francúzska inflácia, na ktorú reaguje euro poklesom voči zelenej bankovke. Zverejňovanie dát bude ešte pokračovať európskym i americkým PMI indexom, americkou infláciou, prieskumom výroby FEDu okolo Philadelphie, žiadosťami o podporu a vedúcimi indikátormi. Výsledky prezentujú firmy ako Danone, Air France, Technip, Safran, Swiss Re, Yandex, Schneider Electric, Wal-Mart, HP alebo Groupon.
Autor je portfólio manažér spoločnosti Across Wealth Management
- TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk.Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu