Neúspešný júl

V júli sa obchodovaniu s komoditami celkovo veľmi nedarilo. Komoditný index Bloomberg (Bloomberg Commodity Index, predtým DJ-UBS) sa prepadol o takmer 5 percent. To bol najväčší mesačný pokles od vlaňajšieho júna. Oslabenie zaznamenali obchodníci vo všetkých komoditných sektoroch.

Najviac v energetickom, kde sa oslabila najmä cena benzínu, ktorého zásoby v USA narastajú kvôli zvýšenej produkcii rafinérií. Cena americkej ropy WTI sa za posledných niekoľko týždňov prepadla o 10 dolárov za barel. Pokles však zaznamenal najmä v USA aj poľnohospodársky sektor, kde ceny na trhu s obilninami sú pod tlakom kvôli očakávaniu zvýšenej produkcie.

Obilniny prestali lacnieť

Zdroj: SITA / AP

Ropa straší

Oznámenie ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka, že v rámci sankcií voči Rusku pripravujú opatrenia na zastavenie dodávok ruského plynu a ropy cez Ukrajinu do Európy, vyvolalo vlnu nesúhlasu. Viac ako 60 percent ropy transportovanej ropovodom Družba, je určených Česku a Slovensku.

Rafinérie pritom nemôžu kvôli nastavenej technológii spracovania jednoducho nahradiť ruskú ropu inou. Dá sa pritom očakávať, že zastavenie tranzitu ruskej ropy by zvýšilo ceny ropy aj globálne. Investori by okamžite zareagovali na zvýšené geopolitické riziko.

Cena ľahkej americkej ropy WTI sa minulý týždeň sa odrazila z šesť mesačných cenových miním. Hlavným dôvodom je aj pokračujúce napätie v Iraku. Povstalci z Islamského štátu prevzali kontrolu nad dvoma ropnými poliami a niekoľkými kurdskými mestami na severu Iraku. Cena WTI s termínom dodaní v októbri zdražela na 98,29 USD za barel, Brent sa drží nad 104 USD/b.

Rozkolísaná meď

Ešte na začiatku minulého týždňa zaznamenali obchodníci na burze CME prudké zdraženie medi na 324,40 centov za libru, no na konci už hovorili o najnižšej hodnote od júna. Za pôvodným rastom boli náznaky oživenia priemyselnej výroby v USA aj nízke zásoby kovu – podľa London Metal Exchange, najnižšie od vlaňajšieho augusta. Lenže potom prišla správa o pomalšom zotavovaní európskej ekonomiky, čo znamená nižší dopyt po priemyselných kovoch. Talianskej hospodárstvo sa ocitlo recesii a objednávky nemeckých podnikov medi sú najnižšie od roku 2011. Nemecko je pritom tretí najväčší spracovateľ medi na svete.

Chýba fyzické zlato

Zápožičná sadzba (GOFO) na zlato bolo minulý týždeň dva dni v negatívnom pásme. ETF fondy totiž už päť týždňov vo veľkom nakupovali žltý kov. To prispelo k jeho zdraženiu. V strede týždňa išlo o nárast až o 20 USD na troyskú uncu, čím sa zlato odrazilo z hranice 1 310 USD/unca. Mesačná zápožičná sadzba GOFO sa dostala už deviatykrát za ostatných 12 mesiacov do záporných čísel. Banky museli zlato v tomto období aktívne nakupovať.

Spomedzi drahých kovov najväčší prepad za posledných šesť týždňov zaznamenali obchodníci u paládia. Striebro sa tiež stretáva s problémami.

Obilniny prestali lacnieť

Zdroj: SITA

Obilniny na rázcestí

Stav úrody kukurice a sóje, ktorá bol doteraz viac než uspokojivým, sa minulý týždeň mierne zhoršil. Stále je však výrazne lepší ako vlani v rovnakom čase. Hoci sa zdravotný stav porastov zhoršil, americké ministerstvo poľnohospodárstva očakáva revíziu výhľadu zásob kukurice nahor, v prípade sóje nadol. To môže byť spôsobené slabším dopytom po kukurici.

Zásoby pšenice by však mali rásť. Počas minulého sa po dlhom čase zvýšila cena pšenice. Spôsobili to špekulácie o poškodení úrody v Európe. Aj kansaská pšenica zažívala silnú rally. Suché počasie v USA a intenzívne dažďové zrážky vo Francúzsku, Nemecku a Poľsku totiž vyvolali obavy o nižšiu úrodu pšenice s vysokým obsahom bielkovín, ktorá sa používa v potravinárskom priemysle na výrobu chleba a ďalších výrobkov.

Nie je vylúčené, že kvôli škodám spôsobených dažďom a prípadnému nižšiemu obsahu bielkovín v pšeničných zrnách budú mať európski poľnohospodári tento rok na jeseň viac pšenice na kŕmenie a menší objem úrody určenej pre spracovanie v mlynoch.

Brazília profituje z embarga

Ruský zákaz dovozu potravín zo Západu poskytol veľkú príležitosť pre Brazíliu. Ide najmä o export mäsa a obilnín. Približne 90 spracovateľov dostalo od vlády okamžité povolenie na export hovädzieho, kuracieho aj bravčového mäsa do Ruska a pracuje sa aj na zvýšení exportu kukurice a sóje.

Medzi tradičné produkty, ktoré Brazília vyváža do Ruska, patrí cukor, káva, pomarančový džús a banány. V roku 2013 predstavovala hodnota brazílskeho exportu do Ruska 2,72 mld. USD.

Mäso spadlo

Minulý týždeň po dlhom čase významne klesla v USA na CME cena bravčového mäsa- A to hneď o burzový limit 3 centy včera, takže obchodovanie muselo byť zastavené. Potom sa síce cena o niečo zvýšila, ale bravčovina je lacnejšia a obchoduje sa za 100,25 centov za libru.

Šírení vírusu PED, ktorý v USA zabil milióny ošípaných, sa totiž dočasne zastavilo. V marci tohto roku, bola situácia v súvislosti so smrtiacom vírusom najhoršia, sa ceny bravčoviny v USA dostali na historické maximum. Nákaza zlikvidovala 8 miliónov ošípaných.

Komodity na svetových burzách
(stav k 11. augustu 2014, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 104,70 -3,90 -4,50
WTI (USD/b) 98,10 -7,60 -8,20
Zlato (USD/troy) 1 307,30 -2,50 -3,10
Striebro (USD/troy) 19,90 -4,70 -5,30
Meď (USD/t) 7 011,00 -3,00 -3,60
Hliník (USD/t) 2 020,00 9,90 9,20
Nikel (USD/t) 18 567,00 26,70 25,90
Olovo (USD/t) 2 252,00 3,10 2,40
Zinok (USD/t) 2 295,00 20,50 19,80
Cín (USD/t) 22 348 1,20 0,60
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco