Vývoj cien drahých kovov bol v závere uplynulého týždňa zmiešaný. Zlato zdraželo na hodnotu 1 518,10 dolárov za troyskú uncu, cena striebra sa však znížila na 17,94 dolárov za uncu.
Trojmesačné maximum
Minulý týždeň uzatvorila cena ropy rastom, pričom dosiahlatrojmesačné maximum. Bol to už štvrtý týždenný rast cien ropy po sebe. Ropné firmy v USA počas týždňa znížili počet aktívnych ropných vrtov o osem. Ceny ropy podporil aj rast akciových trhov v posledných dňoch roka, pričom technologický index Nasdaq prekonal prvýkrát hranicu 9-tisíc bodov.
Trhy zareagovali aj na priaznivé údaje o vývoji ziskov čínskych priemyselných podnikov za minulý mesiac. Ako uviedol čínsky štatistický úrad, zisky priemyselných podnikov sa po troch mesiacoch poklesu v novembri zvýšili, pričom dosiahli najvýraznejší rast za osem mesiacov.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári vzrástla na záver piatkového obchodovania na 68,07 dolárov za barel.
Bola to najvyššia uzávierka od polovice septembra. Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla na záver obchodovania 61,65 dolárov za barel. Aj v tomto prípade uzatvorila cena ropy na 3-mesačnom maxime.
Čakanie na dohodu
Aj na začiatku tohto týždňa cena ropa stúpla na nové trojmesačné maximum. Trhy totiž stále očakávajú, že Čína a USA už čoskoro uzatvoria obchodnú dohodu. Obchodníci však zároveň sledujú najnovšiu situáciu na Blízkom východe po tom, ako americká armáda zaútočila na pozície proti iránskych militantov v Iraku a Sýrii.
Ceny ropy zatiaľ príliš nereagovali na informácie o tom, že americká armáda podnikla v Iraku a Sýrii nálety na pozície šiitskej militantnej skupiny Brigády Hizballáhu podporovanej Iránom. USA však zároveň varovali pred ďalšími krokmi. Washington obviňuje Brigády Hizballáhu z útoku na severoirackú základňu, pri ktorom prišiel o život jeden Američan.
Nálady na ropných trhoch však čiastočne podporilo čínske ministerstvo obchodu, ktoré uviedlo, že čo sa týka podpisu, je s americkou stranou v úzkom kontakte.
Navyše, ceny stále podporuje fakt, že zásoby ropy v USA za predminulý týždeň klesli výraznejšie, než sa čakalo. Analytici očakávali pokles o 1,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov), no podľa informácií amerického ministerstva energetiky však pokles dosiahol až 5,5 milióna barelov.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla 68,44 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ide o rast o 1,83 dolárov. Od začiatku tohto roka sa cena Brentu zvýšila o 27 percent.
Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 61,62 USD/barel. Za rok 2019 zaznamenala rast o 36 %.
Koniec prebytkov
Ako upozorňuje hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen, v budúcom roku môže nastať zmena vo vývoji cien ropy. Ak bude OPEC bude pokračovať v škrtoch v produkcii, stratoví ťažbári bridlicovej ropy zaznamenajú spomalenie rastu produkcie. Na druhej strane môže začať rásť dopyt z Ázie.
Víťazom však nebude len ťažba ropy a zemného plynu. Aj odvetvie čistej energie bude znova rásť, predpovedá S. Jakobsen. Všetko však záleží najmä od americko-čínskych rokovaniach. Takmer 17 mesiacov trvajúca obchodná vojna mala negatívny vplyv na rast globálnej ekonomiky aj na dopyt po rope. Slabší dopyt spôsobil, že opatrenia, ktoré prijala skupiny OPEC+ na podporu cien čierneho zlata, boli menej účinné.
Na odbyt išli najmä mince
Cena zlata vzrástla od začiatku roku o 18 percent a v súčasnosti sa obchoduje za 1 514,75 dolárov za troyskú uncu. V súčasnosti cena zlata stagnuje, a poravdepodobne to tak ostane aj v novom roku. Investori podľa ekonómov vyčkávajú na výraznejší impulz, ktorý by mohol dát vývoj v americko-čínskych obchodných vzťahov.
Najväčší záujem bol počas celého roku o investičné mince, ich predajo sa zdvojnásobil. Najpredávanejší bol kanadský Maple Leaf z Královskej kanadskej mincovne a potom prvá minca z Lunárnej série III s motívom myši, ktorú vyrazili pri príležitosti roku krysy 2020 podľa čínskeho lunárneho kalendára z produkcie austrálskej mincovne The Perth Mint.
Pšenica dražie
Pšenica v závere roka pokračovala v cenovom raste. Dosiahla až na úroveň 561 centov za bušel (27,216 kg) a dostala sa tak najvyššie v tomto roku. Cena vzrástla od septembra už o 20 percent vďaka optimizmu týkajúceho sa zvýšených nákupov Číny. Ďalším faktorom je očakávaná exportná daň na argentínsku pšenicu, ktorá by presmerovala časť kupcov do USA.