- V rozhovore sa dozviete
- Prečo by sa mali sprostredkovatelia klientom ospravedlniť za to, že im ETFka nepriniesli skôr.
- Prečo človek, ktorý investuje do nehnuteľnosti s pomocou úveru, investuje do dlhu.
- Prečo sú vstupy na burzu cez Spacy rizikové.
- Prečo je krypto trh ako neskúsený tínedžer.
Rozpráva rýchlo, ale zrozumiteľne. Vie vysvetliť zložité investičné pojmy na jednoduchých príkladoch. Nie je z tých mladých a dravých manažérov, ktorí sa radi chvália a odmieta naleštený marketing niektorých finančných firiem. Peter Štadler, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Wealth Effect Management, tvrdí, že na Slovensku vzniklo veľa pasívnych správcov majetku, ktorí si na tom urobili marketing a tvária sa, že objavili Ameriku.
Bohatstvo máte v názve firmy. Sú Slováci bohatí z pohľadu finančného majetku?
Slovensko je ešte na úrovni dospievajúceho tínedžera, čo znamená, že kapitalizmus je tu veľmi krátko v porovnaní zo Západom. Bohatstvo medzi niektorými Slovákmi je niekedy pofidérne. Keď sa zostavuje rebríček najbohatších ľudí, tak si všímajte, kto tam je. Sú tam pseudo podnikatelia z 90. rokov, a tých podnikateľov, ktorí si zarobili majetok férovo je tam relatívne málo. Svetlým príkladom sú napríklad majitelia firmy Eset.
O mnohých majetných ľuďoch na Slovensku sa veľmi nehovorí, lebo to ani nechcú.
Áno sú aj takí, o ich majetku sa ani nemôže hovoriť, a preto je okolo nich veľa otáznikov. Takým ľuďom radšej ani majetok nespravujeme. Na druhej strane je dobré, keď si niekto chce chrániť súkromie. Lenže spoločnosť a mladí ľudia potrebujú mať aj vzory. Nemali by mať vzory len medzi influencermi na sociálnych sieťach. Slovensko ešte potrebuje čas, aby v tomto dozrelo.
Keď som hovoril o finančnom majetku, mal som na mysli aj bežných ľudí s úsporami v niekoľkých tisíckach eur. Sú aj oni vaši klienti?
Sú. Slováci sú dosť šetrní, takže si majetok vedia uchovať a sú aj konzervatívni. Aj o takých klientov sa staráme. Nemáme len horné jedno percento najbohatších ľudí, ale zameriavame sa aj na vyššiu strednú vrstvu napríklad vyššieho a stredného manažmentu vo firmách. Tam sa snažíme presadiť, lebo služby na Slovensku sú pre nich dosť chabé.
Top vo financiách: Tesla a Google rastú, Amazon a Apple trpia na dodávkach tovarov
Máte aj limity majetku, o ktorý sa staráte?
Začíname niekde pri 10-tisíc eur, na túto sumu máme nastavené aj naše portfóliá. Aby sme vedeli investíciu rozložiť optimálne, mala by sa začínať na 50- tisícoch eur. Vieme obslúžiť aj retailový segment pod túto sumu, ale nie je to náš core biznis. Berieme to skôr ako pridanú hodnotu pre spoločnosť.
Ako spravovať majetok
Nechajú vaši klienti spravovanie ich majetku úplne na vás, alebo chcú mať pri investovaní posledné slovo?
Zväčša to nechávajú na nás, ale nie sú zvyknutí na komplexnosť služieb wealth managementu. Niektorí si stále myslia, že v mnohých veciach majú pravdu. Najdôležitejšia je asi dôvera. Keď ju nemajú, tak sú veľmi opatrní najmä po predošlých skúsenostiach na trhu. Ak si už dôveru vybudujú, potom si nechajú povedať, čo s ich majetkom treba spraviť. Stále ich však treba učiť, že majú externého odborníka, na ktorého sa môžu spoľahnúť.
Máte nejaký príklad z praxe?
Máme klientov, ktorí nám zverili majetok na investovanie, potom im ponúkneme aj správu nehnuteľností či pomoc pri akvizíciách a iných doplnkových službách.
Snažíte sa klientom vyhovoriť rizikové investovanie napríklad do meme akcií?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?