Obchodníci sú sklamaní. Očakávali, že sa limity zvýšia viac. Reakciou bolo zvýšenie cien ropy na burzách. Ropa Brent sa momentálne obchoduje za 74,8 dolára za barel, čo je nárast ceny približne o dve percentá. Podobne zareagovala aj ľahká americká ropa (WTI), ktorá sa obchoduje za 67,5 dolára za barel. Zmeny majú vstúpiť do platnosti 1. júla. Ďalšia schôdzka kartelu je naplánovaná na 3. decembra.
Hlavným dôvodom, pre ktorý zvyšuje kartel produkciu, je prehnané škrtenie dodávok ropy na trh. Ekonomický kolaps Venezuely a problémy v Angole totiž znížili produkciu v týchto krajinách o viac ako 600-tisíc barelov denne pod dohodnutú hranicu ťažby.
Zvýšenie produkcie v niektorých krajinách tak v podstate nezmení dohodu o limitovaní dodávok. Jedinou otázkou teraz je, ako si toto navýšenie rozdelia medzi sebou jednotliví producenti, čiže Saudská Arábia, ale aj nečlenské Rusko. Najmä títo dvaja sú kapacitne schopní ťažiť viac.
Je tu však problém. Jedna krajina nemôže zastupovať inú a je otázne, či ostatní členovia kartelu budú schopní svoj limit vôbec naplniť. Obchodníci sú presvedčení, že k faktickému zvýšeniu o milión barelov preto nedôjde a ceny ropy tak ostanú aj v druhom polroku vysoké.
Nezohľadnili čínsko-americkú situáciu
Okrem Venezuely, Líbye a Iránu, ktoré majú s ťažbou problémy, komplikuje situáciu napätie medzi USA a Čínou. Ako odvetu chce totiž Čína uvaliť dovozné clo na americkú ropu, ktorá sa stane nekonkurencieschopnou voči arabskej rope. Zvýšenie dennej produkcie o jeden milión barelov tak nemusí stačiť a dopyt po rope bude vyšší ako ponuka. To sa, samozrejme, prejaví na vyššej cene suroviny.
Piatkové zasadnutie mnohí označujú ako najťažšie od roku 2011. Vtedy kartel vrátane Venezuely a Iránu zablokoval snahy Saudskej Arábie zvýšiť produkciu kartelu, ktorá chcela pribrzdiť rastúce ceny ropy. Vtedajší saudsko-arabský minister Ali al-Naimi márne volal po zvýšení denných dodávok o 1,5 milióna barelov.
Po tom, ako cena ropy pre globálnu finančnú krízu klesla v roku 2009 na 40 dolárov za barel, problémy s dodávkou v Severnej Afrike a na Strednom východe spôsobené arabskou jarou totiž vyhnali ceny ropy Brent v apríli 2011 až nad 120 dolárov.
Vtedy Saudská Arábia ignorovala rozhodnutie OPEC-u a počas prvých ôsmich mesiacov roku 2011 zvýšila svoju dennú produkciu o 1,6 milióna barelov. Cena sa tak stabilizovala a nasledujúce roky pretrvala na priemernej úrovni 110 dolárov za barel. V druhej polovici roka 2014 ju nadol zrazila ponuka bridlicovej ropy z USA.