Inventarizáciou sa ale ich povinnosti nekončia - najneskôr do 15. júla musia výsledok oznámiť colnému úradu. Ten potrebuje vedieť štatistiku takýchto zásob podľa obchodného názvu, čiarového kódu EAN, objemu a objemovej koncentrácie liehu.

Od 1. októbra minulého roka sa totiž zaviedol do praxe nový systém tlače a distribúcie kontrolných známok určených na označovanie spotrebiteľských balení liehu. Kontrolné známky po novom tlačí už len štátna tlačiareň v Kremnici. Rezort touto zmenou chcel zvýšiť bezpečnosť tlače kontrolných známok, ochrániť pritom aj zdravie obyvateľov elimináciou nelegálne vyrobených liehovín a súčasne zamedziť daňovým únikom na spotrebnej dani z liehu.

Dopredaj do konca roku 2016

Spotrebiteľské balenie liehu so starou kontrolnou známkou možno predávať do konca septembra. Do druhého čítania v parlamente však prešla novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorá posúva termín dopredaja fliaš s alkoholom označeným starými kolkami do konca roka 2016. Ministerstvo financií v dôvodovej správe k novele zákona uviedlo, že tak reaguje na požiadavky výrobcov, importérov a predajcov alkoholu. Tí ostro kritizovali, že kvôli zmene kolkov a krátkosti času nestihnú predať staré zásoby a budú mať straty.

Žiadna takáto, a ani predĺžená lehota, nie je v poriadku. Myslí si to odborník na spotrebné dane Peter Šubík.

„Slovenský trh s alkoholickými nápojmi a tabakovými výrobkami nie je nijako špecifický a neodlišuje sa od iných krajín. Stanovením lehoty dopredaja z dôvodu zmeny vzoru kontrolnej známky štát spochybňuje zdanenie takýchto výrobkov, ktoré už boli uvedené na trh a z ktorých daň už vybral. Núti predajcov, aby zásoby po uplynutí lehoty zlikvidovali na vlastné náklady.“

To nie je podľa P. Šubíka nič iné, ako bohapustá zlodejčina. Ministerstvo tak len zahmlieva svoju ústretovosť voči liehovarským a  tabakovým loby. „Nechápem, prečo slovenskí podnikatelia nie sú schopní dať v tejto veci podnet na Európsku komisiu, ako to urobili v iných členských štátoch.“

Menej byrokracie. Vraj

Novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov má vymedziť aj práva a povinnosti štátnej tlačiarne a Finančného riaditeľstva SR a zároveň má znížiť administratívnu záťaž odberateľov kontrolných známok pri oznamovaní údajov o prijatých kontrolných známkach prostredníctvom informačného systému.

Podľa P. Šubíka je škoda, že to ministerstvo  nevedelo urobiť hneď na prvýkrát, keď zákonom previedlo výrobu kontrolných známok na Štátnu mincovňu.

„Kontrolné známky sa na Slovensku používajú už nejaký ten rôčik (na cigarety už od roku 1994) a ešte stále hľadáme tie správne pravidlá ich obehu. Dokedy ešte ich budeme meniť?“ pýta sa P. Šubík.

Do druhého čítania sa dostal aj návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Cieľom právnej normy je upraviť zdaňovanie cigár a cigariet tak, aby bol pre tento tabakový výrobok základ dane vyjadrený v kilogramoch. Má sa tiež znížiť administratívna záťaž pri oznamovaní údajov o prijatých kontrolných známkach prostredníctvom informačného systému na odber kontrolných známok.