V právnej praxi je známych niekoľko prípadov, kedy si podnikateľ – fyzická osoba zapísaný v obchodnom registri založil spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá mala obchodné meno identické s nacionáliami fyzickej osoby. Približne v polovici prípadov súd eseročku do obchodného registra zapísal na prvý pokus, zatiaľ čo v polovici prípadov nie.
V modelových situáciách práva obchodných spoločností existuje potenciálne riziko zameniteľnosti obchodného mena fyzickej osoby a eseročky, pretože kmeň obchodného mena je rovnaký a spoločnosť je odlíšená len dodatkom označujúcim právnu formu spoločnosti s ručením obmedzeným v skrátenej verzií (s.r.o.). Napriek tomu považujem nezapísanie spoločnosti do obchodného registra z tohto dôvodu za príliš tvrdé.
Obidva podnikateľské subjekty majú rovnaký personálny substrát: fyzická osoba vystupuje ako podnikateľ a súčasne ako spoločník a konateľ novovznikajúcej spoločnosti s ručením obmedzeným. V praxi problém často odpadne, pretože existencia obidvoch podnikateľských subjektov (fyzickej a právnickej osoby) je krátkodobá. Fyzická osoba transformuje svoju podnikateľskú činnosť do eseročky a ako podnikateľ fyzická osoba zanikne a zruší živnostenské oprávnenie.
Podať námietky
Súd expedoval oznámenie o odmietnutí vykonania zápisu spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra. Oznámenie vydáva vyšší súdny úradník. Proti oznámeniu môže navrhovateľ podať v zákonnej 15-dňovej lehote námietky. Registrový súd s.r.o. do obchodného registra zapíše, ak navrhovateľ podá včas námietky a súčasne odstráni vytýkané nedostatky.
Riešenie problému je nasledujúce: Odporúčame podať námietky proti oznámeniu a súčasne zmeniť obchodné meno spoločnosti. Právne technicky to zrealizuje tak, že treba uzatvoriť dodatok č. 1 k zakladateľskej listine o založení spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý bude mať jediný bod: zmena obchodného mena.
Pretože dôjde k zmene zakladateľského dokumentu spoločnosti, je potrebné vyhotoviť aj úplné aktualizované znenie zakladateľskej listiny. Potom konateľ oznámi zmenu obchodného mena živnostenskému úradu, ktorý vydá úradný záznam o zmene obchodného mena. Za tento úkon zaplatí správny poplatok 3 €.
Zmena mena a dokumentov
Navrhovateľ by nemal zabudnúť zmeniť aj ostatné súvisiace právne dokumenty, ktoré predloží ako prílohy námietok: vyhlásenie správcu vkladu o splatení vkladu spoločníkom, podpisový vzor konateľa, vyhlásenie jediného spoločníka, nájomnú zmluvu alebo vyhlásenie vlastníka o sídle. Navrhovateľ doručí námietky registrovému súdu spolu so všetkými prílohami. Registrový súd by potom mal spoločnosť s ručením obmedzeným do obchodného registra na druhý pokus zapísať.
Vzhľadom k tomu, že chcete urgentne zapísať spoločnosť do obchodného registra a bez súdnych ťahaníc, je lepšie akceptovať námietky vyššieho súdneho úradníka a odstrániť vytýkané nedostatky. Zapísanie eseročky do obchodného registra trvá zo zákona 2 pracovné dni. Je to preto tak rýchlo, že sa uplatňuje formulárový princíp a o zápise rozhoduje vyšší súdny úradník, a nie sudca.
Ak by navrhovateľ podal námietky proti odmietnutí o vykonania zápisu a neakceptoval právny názor vyššieho súdneho úradníka, rozhodoval by s definitívnou platnosťou sudca. Vtedy pôjde o štandardné a v praxi často zdĺhavé súdne konanie.
Ako advokát som za 15 rokov právnej praxe mal len dvakrát časový komfort, a to, že som nesúhlasil s názorom vyššieho súdneho úradníka. V obidvoch prípadoch súd moju argumentáciu akceptoval, ale trvalo to rok. To si väčšina podnikateľov nemôže z časového hľadiska dovoliť.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.