Šetrenie je za Atlantikom cudzím slovom. Nechystá sa s ním spriateliť ani americká administratíva a Wall Street jej tlieska. Miliardové balíčky pomoci rozšíri Obamova administratíva po dohode s opozičnými republikánmi o dvojročné predĺženie daňových úľav pre majetnejších, ktoré sa mali skončiť tento rok. Pre nepracujúcich, naopak, predĺži podporu v nezamestnanosti na trinásť mesiacov. V platnosti zostáva aj zníženie dane z kapitálových príjmov a nízka daň z nehnuteľností. Tieto kroky podporia silnejší rast v Spojených štátoch a súčasne prehĺbia schodok štátnej pokladnice.
Zisky i dlhy
„Je to veľký obchod pre akciové trhy,“ hovorí Allen Sinai, hlavný ekonóm z Decision Economics v New Yorku. Analytici Deutsche Bank odhadujú, že ľudia získajú a utratia viac ako sto miliárd dolárov. Daňové úľavy pomôžu domácej ekonomike zosilnieť o šestinu viac, ako sa predpokladalo. Burziáni veria, že 3,5-percentný rast hrubého domáceho produktu sa pretaví aj do zvýšenej hodnoty indexu S&P 500. O približne 15 percent nad hladinu 1 400 bodov v budúcom roku.
Daňou za krátkodobé zrýchlenie rastu bude nárast dlhodobých problémov. Zmeny pripravia federálnu vládu o približne 900 miliárd dolárov v nasledujúcich rokoch. Medzi bežnými Američanmi aj preto klesá popularita amerického prezidenta a väčšina Američanov nesúhlasí ani s politikou Fedu, ktorý dlh vlády nakupuje novými nekrytými dolármi. Spotrebitelia navyše začínajú viac šetriť, napriek nízkemu úročeniu vkladov. Od októbra 2007 narástol celkový objem depozitov v bankách v Spojených štátoch o bilión dolárov na historické maximum 7,74 bilióna USD.
Podľa údajov spoločnosti Market Rates Insight sa pritom priemerný úrok z vkladov pre sporiteľov za posledné tri roky dramaticky znížil z 3,38 len na 0,8 percenta. Americké domácnosti traumatizované recesiou a vysokou nezamestnanosťou v tomto roku usporia v priemere 5,7 percenta zo svojho disponibilného príjmu, bezmála dvojnásobok priemeru za posledných desať rokov. No stále o dve tretiny menej, ako je zvykom v západnej Európe.
Akcie v milosti
Štedré vládne ruky i ochota Fedu tlačiť papierové peniaze nepomáhajú americkým dlhopisom. Požadovaný úrokový výnos opäť letí nahor. Desaťročná splatnosť sa kupuje už s výnosom 3,30 %, najviac za pol roka a o desatinu aj nad nemeckým bundom. Budúca inflácia i vyššie sadzby spolu s vyššími vládnymi deficitmi mátajú.
Nezáujem o dlhopisy pomáha akciovým trhom. Nemecký DAX už pokoril sedemtisícovku. Americký Nasdaq Composite testuje trojročné maximum. Výdatne mu pomáhajú akcie Applu prekonávajúce historické tabuľky s trhovou kapitalizáciou spoločnosti 294 miliardy dolárov. Tá je, na porovnanie, už o sto miliárd dolárov vyššia, ako má najväčší priemyselný konglomerát sveta General Electric.
Investori sa začínajú zaujímať aj o rizikovejšie finančné tituly, ktoré môžu v budúcom roku prekvapiť štvrtinovým rastom ziskov. S&P 500 od začiatku roka zarába 11 percent. Podľa Chrisa Burba zo Standard & Poor’s bolo pre jeho ďalší kladný vývoj dôležité prelomenie hranice 1 229 bodov. Pomohli aj akcie General Electric, ktoré sa považujú za základný firemný barometer nálad a stavu v amerických podnikateľských sektoroch. Vedenie spoločnosti oznámilo v tomto roku už druhé zvýšenie dividend, čo si naposledy dovolilo urobiť pred osemnástimi rokmi. Podľa slov Howarda Silverblatta zo Standard and Poor’s v budúcom roku môžeme očakávať, že viac ako polovica firiem z indexu S&P 500 vyplatí medziročne vyššie dividendy.
Foto na titulke - SITA / AP