Dnes ráno o 9:15 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3537 a EURGBP na úrovni 0,8076. EURGBP sa včera odrazil od úrovne 0,8063, ktorá predstavuje najnižšiu úroveň v tomto roku. Z nášho pohľadu ešte priestor pre pokles eura na oboch pároch existuje.
Naopak, úspešný bol včera austrálsky dolár. Tomu včera v ranných hodinách pomohli dve udalosti. Po prvé to bol index podnikateľskej dôvery z dielne National Bank of Australia, ktorý síce ostal na úrovni 7b., minulomesačný údaj však bol revidovaný nahor zo 6b. A po druhé to jemné uvoľnenie politiky v Číne, ktorá je najväčším obchodným partnerom krajiny.
Čínska centrálna banka ohlásila zníženie povinných minimálnych rezerv pre menšie banky o 0,5 % s cieľom podporiť úverovanie predovšetkým v segmente malých a stredných podnikov. AUDUSD sa následne vyšplhal na najvyššiu úroveň za posledný mesiac a o ráno o 9:15 sa obchoduje na úrovni 0,9380. Náš výhľad pre AUDUSD sa nijako nezmenil, aj naďalej očakávame pokračovanie bočného trendu.
Na ostatných pároch sa toho veľa pri minime nových udalostí neudialo. Jemne oslabila libra, keď niektorým obchodníkom zrejme nestačilo, že priemyselná výroba s medzimesačným rastom o 0,4 % (oč. +0,4 %) len naplnila očakávania. GBPUSD sa o 9:15 obchoduje na úrovni 1,6759.
Mierne pozitívny deň zažil aj japonský jen, USDJPY sa v rovnakom čase obchoduje na úrovni 102,28. Tieto pohyby ale nenaznačujú žiaden trend, skôr sú pokračovaním pohybov v bočnom trende, pre ktoré vidíme pri týchto pároch priestor aj naďalej.
Na akciových trhoch pokračuje pokojné obchodovanie. Pri súčasných vysokých relatívnych oceneniach sa akcie k výraznejším ziskom nemajú a dôvody pre predaj sa taktiež hľadajú ťažko. Paneurópsky index EuroStoxx50 ukončil včerajšie obchodovanie so ziskom 0,26 %, širší americký index S&P500 zase s kozmetickou stratou 0,02 %. Aj dnes ráno otvorili v Európe akcie obchodovanie s minimálnymi zmenami.
Dnes sa toho taktiež veľa neudeje. Priestor pre vyššiu volatilitu majú len britská libra a novozélandský dolár. Z Británie dorazí májová zmena žiadostí o podporu v nezamestnanosti (10:30; oč. -25 tis.). Tento údaj je ostro sledovaný, a tak je možné očakávať reakciu už v prípade odchýlky od prognóz o viac ako 5 tis., ktorá je úplne bežná. Čím bude číslo nižšie, tým lepšie pre libru, a naopak.
Na Novom Zélande bude zasadať centrálna banka (23:00), od ktorej drvivá väčšina oslovených analytikov očakáva zvýšenie úrokových sadzieb o 0,25 % na 3,25 %. Pokiaľ centrálna banka neprekvapí a sadzby zvýši, tak sa bude sledovať tlačový výstup zo zasadnutia a tlačová konferencia, ktoré môžu ponúknuť náznaky ďalšieho vývoja úrokových sadzieb. Pokiaľ centrálna banka naznačí, že by s ich zvyšovaním mohol byť koniec, tak by to mohlo byť pre novozélandský dolár negatívne a naopak.
Autor je analytik X-Trade Brokers.
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu