Nervozita prevládala na finančných trhoch aj v novembri. Európa stále rieši dlhovú krízu a trhy čakajú na riešenie. Centrálne banky prijímajú netradičné opatrenia, ktoré bez politicky jasnej dohody stačiť nebudú. Európske aktíva vrátane spoločnej meny si to odnášajú najviac. Nebyť koordinovaného zásahu centrálnych bánk v posledný novembrový deň, straty na kapitálových trhoch by boli niekoľkonásobne vyššie.
Wall Street velí, Čína sklamaním
Spoločná mena v dôsledku nedôvery klesla voči doláru za mesiac o viac ako štyri percentá na úroveň 1,342 dolára za euro. To zatlačilo aj na európske aktíva. Akcie pokračovali v predajnej nálade a ceny vládnych dlhopisov Talianska, Španielska a ďalších krajín si hľadali nové historické minimá. Požadované výnosy vyleteli prudko nahor a klesol záujem o nové aukcie dlhopisov.
Koordinovaná intervencia centrálnych bankárov na oboch stranách Atlantiku a Japonska mala za cieľ podporiť likviditu, sprístupniť a zlacniť bankám krátkodobé dolárové úvery. Na trhy to zabralo až nečakane silno. Nemecký index DAX v posledný novembrový deň stúpol o päť percent a prekonal aj psychologickú métu šesťtisíc bodov. Straty európskych akcií tak boli v globále za celý mesiac prijateľnejšie. V priemere sa pohybovali na úrovni 2,5 až troch percent.
Na Wall Streete bol posledný novembrový deň s viac ako štvorpercentným nárastom štvrtým najlepším v histórii. Americké akcie opäť ukázali, že medzi investormi majú najlepší cveng a skončili s najmenšími stratami. Investorov lákali indexy aj na dividendové výnosy, ktoré sú za morom už atraktívnejšie ako dvojpercentný výnos do splatnosti pri desaťročných treasuries.
Americká viera, že recesia najsilnejšej ekonomike zatiaľ nehrozí, lákala k návratu do akcií aj po zlepšujúcich sa dátach z priemyslu, obchodu a pracovného trhu. Silnejúci dolár pomáhal rope aj zlatu. Cena ropy WTI v novembri zosilnela o 7,7 percenta a prekročila hranicu 100 dolárov za barel. Zlato si polepšilo o dve percentá na hranicu 1 750 dolárov za troyskú uncu, čo potiahlo do miernych plusov aj väčšinu komoditných titulov.
Sklamaním je stále čínsky trh s akciami, ktorý v tomto roku stráca bezmála šestinu a je bez nádeje na rýchly obrat k lepšiemu. Obavy o budúce tempo rastu čínskej ekonomiky a zisky firiem stlačili aj odhadovaný pomerový ukazovateľ P/E čínskych firiem pod desaťnásobok, teda hlboko pod štvorročný kĺzavý priemer a tiež pod nemecké hodnoty.
Čakanie na Santu
Investorská obec vsádza na dohodu v Európe, čo by malo priniesť vianočnú rely aj na trhy. Fandia tomu aj americké štatistiky. December bol za posledných 60 rokov jedným z najvýkonnejších mesiacov na Wall Streete. Indexy S&P 500 aj Dow Jones Industrial Average sa väčšinou zhodnotili v priemere o 1,5 percenta. Podľa údajov Stock Trader´s Almanac, ak v novembri indexy skončili v červených číslach, v decembri takmer vždy rástli a takmer každý rok sa dostavila „Santa Claus Rally“.
Dôležitým krokom bude prekonanie technickej bariéry indexu S&P 500 na úrovni 1 265 bodov. Analytici banky Goldman Sachs ale americkým akciám dobré vyhliadky nedávajú. Pre index S&P 500 odhadujú koncoročnú hodnotu v roku 2012 na úrovni 1 250 bodov, čo v porovnaní s dneškom neznamená zárobok.
Stratég banky David Kostin hovorí, že aj americká ekonomika bude stagnovať, čo bude limitovať rely na akciových trhoch. Kolaps eura by navyše mohol podľa jeho slov hodnotu akcií osekať o štvrtinu a znamenať pád indexu na úroveň 900 bodov.
Optimisti ale veria v opak. Priemer odhadov ďalších stratégov naznačuje, že najsledovanejší americký index na budúci rok zosilnie o viac ako desatinu na 1 398 bodov. Pomôcť mu má globálny rast a postupne aj opadajúce obavy z prehlbovania dlhovej a bankovej krízy vo vyspelých ekonomikách.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP