Fama: Dôsledky aj pre Slovensko

V začiatkoch kariéry sa Eugene Fama živil hľadaním spôsobom, ako predvídať dianie na trhoch. Aj keď sa mu podarilo nájsť účinný model, ten vzápätí zlyhal. V rámci akademickej kariéry poukázal, že len malé portfólio manažérov dokáže poraziť trh. A ak sa to aj podarí v jednom roku, v ďalšom sa to už neopakuje.

Práve vďaka Famovým zisteniam začali investori hromadne smerovať svoje peniaze do indexových fondov. E. Fama tak zachránil ľuďom miliardy dolárov na poplatkoch, vďaka ktorým si portfólio manažéri stavajú krásne domy, ale bežní klienti z nich neprofitujú, pripomína Alex Tabarrok na Marginalrevolution.com.

O fakte, že indexové fondy dokážu zarobiť viac než aktívne spravované portfóliá sa presviedčajú aj slovenskí klienti v rámci takzvaného druhého piliera penzijného sporenia.

Základom Famovej práce je článok Efektívne kapitálové trhy: Pohľad na teóriu a empirickú prácu, ktorý vyšiel v máji 1970 v Journal of Finance.

Eugene F. Fama (na titulnej snímke) sa narodil 14. februára 1939 v Bostone a pôsobí na University of Chicago.

Shiller: Cenu možno predvídať

Robert Shiller je najznámejším z trojice ocenených ekonómov, je napríklad spoluautorom známych Case – Shiller indexov cien nehnuteľností. V roku 1981 sa v článku pre akademickú The American Economic Review zamýšľal nad tým, či sú prílišné zmeny cien akcií dostatočne zdôvodnené následnými zmenami dividend.

V jeho práci sa mu podarilo vyvrátiť tézu, že ak je prakticky nemožné stanoviť cenu aktív krátkodobo, ešte ťažšie to musí byť v dlhodobom horizonte. Shiller tvrdí, že na efektívnom trhu zohľadňujú investori v cenách akcií budúce dividendy diskontované na súčasnú hodnotu. Shiller analýzou amerického akciového trhu od 20-tych rokov poukázal, že pomer cien k dividendám má tendenciu klesať po období vysokých cien a rásť, keď sú ceny nízko. Vysoké budúce výnosy tak môžeme chápať ako kompenzácie za držanie rizikových aktív počas nezvyčajne rizikových období, píše Švédska kráľovská akadémia vied.  

R. Shiller je známy aj tým, že v roku 2000 varoval pred prasknutím technologickej bubliny a neskôr aj pred bublinou na realitnom trhu, ktorá viedla k pádu Lehnman Brothers a vzniku súčasnej ekonomickej krízy.

Nobelova cena za ekonómiu: Aj za to, prečo špekulanti na burze často prehrávajú

Robert J. Shiller, Nobelova cena za ekonómiu 2013 Zdroj: SITA/AP

Robert J. Shiller sa narodil 29. marca 1946 v Detroite a pôsobí na Yale University

Hansen: Autor generalizovanej metódy momentov

Lars Peter Hansen je známy ako autor ekonometrickej techniky GMM (Generalizovaná metóda momentov), vďaka ktorej je možné analyzovať ekonomické modely v mnohých oblastiach. Jeho metóda je vhodná práve na testovanie racionálnej teórie oceňovania aktív a Hansenové ekonometrické modely podporili predbežné Shillerove závery.

Nobelova cena za ekonómiu: Aj za to, prečo špekulanti na burze často prehrávajú

Lars Peter Hansen, Nobelova cena za ekonómiu 2013 Zdroj: SITA/AP

Lars Peter Hansen sa narodil 26. októbra 1952 v Champaign v štáte Illinois a pôsobí na University of Chicago.

Nobelova cena za ekonómiu, je na rozdiel od ocenení za mier, chémiu či fyziku, takzvanou nepravou cenou. Neudeľuje ju akadémia v Nórsku a vo Švédsku a jej originálny názov je „Cena švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela.“

Prečítajte si kompletný materiál o udelení ceny z dielne Švédskej kráľovskej akadémie vied (v angličtine).