Piatkové hromadné znižovanie ratingov deviatich štátov eurozóny agentúrou Standard & Poor's (S&P) investičnú smršť so sebou neprinieslo. Prinajmenšom nie pre väčšinu slovenských investorov z radov širokej verejnosti, ktorí prostredníctvom slovenských a iných štátnych dlhopisov zhodnocujú svoje úspory či budúce dôchodky.

Aj keď si veľké európske štáty Taliansko a Španielsko pohoršili v ratingovej tabuľke S&P rovno o dve úrovne, stále ostali v investičnom pásme. To sa väčšinou vyžaduje ako podmienka pre zaradenie niektorého bondu do portfólia podielového či dôchodkového fondu.

„Pokles ratingov v našom prípade nepriniesol bezprostredné zásahy do skladby portfólií dôchodkových fondov,“ potvrdil asset manažér dôchodkovej spoločnosti Axa Erik Osuský. Pripustil ale, že vzhľadom na očakávanie tohto kroku trhmi mohli dôchodkové spoločnosti už mierne úpravy vo vlastníctve štátnych dlhopisov urobiť ešte v závere minulého roka.

Napríklad mohli predať rizikovejšie cenné papiere tých štátov, u ktorých sa už skôr očakával pokles známky do špekulatívneho pásma, ako v prípade Maďarska. Rating emitujúcej krajiny by mal byť totiž taký, aby ešte aj po prípadnom poklese zostával v investičnom pásme. Agentúra S&P ešte začiatkom decembra oznámila, že prehodnocuje svoje známky pre väčšinu štátov 17-člennej eurozóny.

Podobne sa významné výmeny aktív neudiali v súčasnosti ani v peňažných, dlhopisových, ale ani zmiešaných fondoch slovenských správcovských spoločností. Práve v nich majú dlhopisové investície najväčšie zastúpenie.

„Piatkové rozhodnutie agentúry S&P nemá vplyv na štruktúru vlastnených dlhopisov v našich fondoch investujúcich do peňažných a dlhopisových investícií. Dlhopisy do ich portfólia vyberáme na základe nášho interného modelu hodnotenia stavu verejných financií krajín, ktorý identifikuje rizikové faktory a zohľadňuje indikácie trhu,“ uviedol senior produktový manažér najväčšej slovenskej správcovskej spoločnosti Tatra Asset Management (TAM) Martin Smrek.

Ďalším dôvodom, prečo podielové, ako aj dôchodkové fondy nemuseli vymieňať niektoré bondy s ratingom „na hrane“, je podľa portfólio manažérov VÚB Asset Managementu fakt, že tunajšie fondy investujú dosť konzervatívne. Popri hlavne slovenských štátnych dlhopisoch sa v portfóliách fondov vyskytujú bondy krajín, ktorých rating je ešte stále vysoko v rebríčku nad zákonom prípustnou hranicou, ako aj hranicou stanovenou samotnými správcami.

Keďže sa pokles ratingu aj v prípade Slovenska na finančných trhoch čakal, čelili koncom minulého roka slovenské bondy síce miernemu, ale predsa poklesu cien.

Na druhej strane, stúpli ich výnosy, čo by podľa senior portfólio manažéra TAM Michala Májeka malo nakoniec zatraktívniť výnosy dlhopisových fondov v porovnaní s minulým rokom. S časovým odstupom európskym bondom pomáha aj pokles kľúčovej sadzby Európskej centrálnej banky. Očakáva sa, že aktuálny jednopercentný kľúčový úrok klesne ešte do polovice roka na úroveň 0,5 percenta alebo ešte nižšie.

Celkovo ale netreba mať tento rok od dlhopisových, ale ani od akciových investícií priveľké očakávania. Hlavne preto, že sa pozornosť sústreďuje na síce bezpečnejšie, ale menej vynášajúce bondy. Portfólio manažérka správcu IAD Investments Katarína Benczová slovenským dlhopisovým fondom na konci roka predpovedá vo všeobecnosti výsledky v pásme jedno až dve percentá.

Ako sa darilo najväčším slovenským dlhopisovým fondom (v %)

fond

za týždeň

za mesiac

za šesť mesiacov

za rok

TAM - Euro dlhopisový plus

0,18

0,48

1,01

1,35

SPORO Eurový dlhopisový fond

0,12

0,45

-1,13

-0,28

VÚB AM - Dlhopisový konvergentný fond

2,45

2,38

-6,23

-5,63

PRAMEŇ: Slovenská asociácia správcovských spoločností,

Pozn.: údaje sú k 13.1.2012

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch