Russell 2000 je index akciového trhu, ktorý sleduje výkonnosť približne 2-tisíc amerických spoločností s malou kapitalizáciou. Tento index sa často používa ako benchmark, a považuje sa za dobrý ukazovateľ celkového zdravia americkej ekonomiky. Celosvetovo najsledovanejší ukazovateľ menších spoločností za posledný mesiac vzrástol o viac ako osem percent. Investori reflektovali vyhlásenia o zmierňujúcej sa inflácii v USA, a tiež posilnili stávky na to, že úrokové sadzby už dosiahli svoj vrchol. Napriek tomu, pre akciový indikátor malých firiem bude ťažké vyhnúť sa najhoršiemu roku od roku 1998. Najmä menšie firmy sú zraniteľné voči škodlivo vysokým nákladom na dlh a potenciálnemu hospodárskemu poklesu.

Aj napriek súčasnému „nadýchnutiu“ sa index pohybuje v blízkosti najlacnejších ocenení od roku 2007. V tomto roku bude za výkonnosťou indexu S&P 500 zaostávať najvýraznejšie za posledných 25 rokov. Index S&P 600 tento rok vzrástol o 0,1 percenta, zatiaľ čo index S&P 500 stúpol o 17 percent.

Kampaň Federálneho rezervného systému v oblasti úrokových sadzieb poškodila spoločnosti s nízkou kapitalizáciou viac ako ich väčšie náprotivky, pretože malé spoločnosti majú tendenciu emitovať viac dlhu s pohyblivou úrokovou sadzbou. Ich splátky úverov kolíšu s referenčnými úrokovými sadzbami, takže vyššie úrokové náklady znižujú ich hospodárske výsledky. Väčšie spoločnosti sú vo všeobecnosti viac izolované od zmien úrokových sadzieb, keďže mnohé z nich si na roky 2020 a 2021 uzamkli nízke fixné sadzby.

Michael Burry
Neprehliadnite

M. Burry prerobil na stávke proti americkému trhu. Opäť špekuluje na pokles akcií giganta

Podľa tímu J.P. Morgan Equity Macro Research má približne 40 percent spoločností v indexe S&P 600 (index malých spoločností s priemernou trhovou hodnotou 1,8 miliardy dolárov) nesplatený dlh s pohyblivou úrokovou sadzbou a kratšou splatnosťou. Pre porovnanie, takéto dlhy trápia iba približne desať percent firiem z indexu S&P 500.

„Rast akcií malých spoločností si môžete nateraz užívať, ale keď ho nepretavíte do uzavretého zisku, nemáte nič,“ povedal Manish Kabra, vedúci akciových stratégií v Societe Generale. „Najväčším problémom je nadchádzajúci refinančný cyklus, keďže štvrtina firiem bola v posledných troch rokoch stratová napriek super silnému nominálnemu rastu HDP“.

(Ne)priestreľný argument rastu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa