Americké korporácie vykážu v treťom kvartáli podľa analytikov z Wall Streetu medziročný pokles ziskov v priemere o viac ako jednu pätinu. Klesajúca globálna spotreba a narastajúca nezamestnanosť sa pod tento prepad podpíšu najviac.
Proti prúdu idú výrobcovia športovej obuvi. Štatistiky zlepší svetová jednotka vo výrobe atletickej obuvi a oblečenia americká Nike. Svoj prvý kvartál v novom fiškálnom roku odštartovala čistým ziskom 513 miliónov dolárov, čo bolo medziročne o symbolických 2,5 milióna dolárov viac.
Očakávania analytikov však firma prekonala bezmála o jednu desatinu. Pomohli najmä nižšie náklady a menšie daňové zaťaženie, ktoré dokázali kompenzovať útlm tržieb. Tie jej poklesli medziročne o viac ako desatinu na 4,8 miliardy dolárov.
Slabosť pocítila značka na všetkých trhoch vrátane kľúčových Spojených štátov a Číny. Severná Amerika generuje Nike viac ako tretinu obratu. V rámci redukcie nákladov vedenie znížilo počet zamestnancov v prvom fiškálnom štvrťroku o päť percent, čiže o 1 750 ľudí. Bezmála o pätinu zrazilo administratívne náklady a náklady na predaj. To jej pomohlo zvýšiť rýchlo likvidné aktíva medziročne o dve pätiny na 3,6 mld. USD.
Burziánov výsledky i komentár nadchli, čo vytlačilo akcie Nike za jeden deň o osem percent, najviac za ostatných sedem mesiacov. Tohtoročnú výkonnosť účastín to zvýšilo na viac ako 20 percent, čo je v porovnaní s benchmarkom S&P 500 o dve tretiny lepší výkon. V ostatnom štvrťstoročí vypláca Nike dividendy každý kvartál. V roku 1984 to bol 1 cent, v tomto roku to už bude 25 centov na akciu.
Drvivá väčšina analytikov akcie lídra odporúča kúpiť (naposledy Goldman Sachs), respektíve držať. Cieľový kurz vidia ešte o desatinu vyššie. V rast verí i vedenie spoločnosti, ktoré počas posledného kvartálu minulého fiškálneho roka odkúpilo bezmála 290-tisíc účastín za 15 mil. USD. Program spätných odkupov za tri miliardy dolárov firma realizuje od roku 2006. Dosiaľ na to minula 90 percent plánovanej sumy.
Autor je akciový analytik TREND Analyses.
Foto na titulke - Flickr.com