Rast úverov plynie na pozadí priaznivého ekonomického vývoja. Optimizmom sršali samotné podniky, úverovaniachtivé boli aj banky, ktoré si aj v korporátnom sektore skúšali rastom úverového biznisu sanovať klesajúce úrokové sadzby. Úvery od domácich bánk pritom neboli jedinou cestou, ktorou tunajšie podniky získavajú cudzie zdroje.
Podľa Správy o finančnej stabilite z dielne NBS sa podniky medziročne viac úverujú aj zo za zahraničia a financie získavajú aj väčším objemom emisií dlhopisov.
K júnu tohto roka narástol objem týchto cenných papierov v porovnaní s koncom roka 2016 o viac než dve pätiny. Išlo hlavne o dlhopisy emitované do zahraničia, ktoré tvoria viac ako dve tretiny emitovaných dlhopisov. Objem dlhopisov vlastnených domácimi subjektmi sa pritom tiež zvýšil. Aj keď sa zvyšoval hlavne v rokoch 2014 a 2015, v polovici tohto roka sa dopracoval k 2,3 miliardám eur.
Podnikom tak postupne rastie pomer dlhu k vlastným zdrojom a rovnako aj k HDP. Kým pred ešte pred dvomi rokmi na jar tvoril podnikový dlh 78 percent ich vlastných zdrojov, toto leto to bolo už zhruba o 20 percentných bodov viac. Ako upozorňuje regulátor, napriek priaznivým ekonomickým časom stúpol podiel dlhu podnikov na ich ročných tržbách podnikov. A dokonca dosiahol úrovne z pokrízového obdobia, ktoré sprevádzal výrazný pokles tržieb. Nárast tržieb nestíha kompenzovať nárast objemu úverov.
Jediným faktorom pôsobiacim na zmiernenie úverového zaťaženia sú naďalej podľa NBS klesajúce úrokové sadzby, hoci v poslednom období klesajú pomalšie. Banky by preto mali byť podľa NBS opatrné aj pri úverovaní podnikov.