Ropa ožila

Ropa WTI minulý týždeň po troch dňoch poklesu dokázala zastaviť svoj prepad, ktorý spôsobil najmä zvyšujúce sa zásoby. Tie vzrástli o 5,2 mil. barelov, hoci analytici očakávali rast len o 3 mil. barelov. Úroveň zásob je tak na najvyššej úrovni od vlaňajšieho júna. Cena ropy je od 21. októbra pod 100 USD/b.

Ožila aj severomorská ropa Brent. Na začiatku tohto týždňa po troch dňoch poklesu ceny došlo k obratu a cena sa vrátila nad 108 USD/b. Príčinou bol prepad exportu z Líbye, kde kvôli nepokojom na ropných poliach prerušili prevádzku ropného terminálu v Závíji. Na ropný trh zapôsobili aj údaje o raste americkej priemyselnej výroby. Navyše v Iraku počas víkendu vybuchlo niekoľko automobilových bômb pričom zahynulo 60 ľudí, čo spôsobilo rizikovú prémiu na rope.

Neutíchajúci hlad po zlate

Zdroj: SITA / AP

Časť obchodníkov to presvedčilo, že hrozba prerušenia dodávok ropy je stále možná. Náhly rast cien ropy nedokázal zastaviť ani fakt, že zásoby ropy v posledných troch týždňoch v USA prekonávajú výrazným spôsobom očakávania analytikov. Cenu ropy tlačí aj skutočnosť, že rafinérie kvôli pravidelným odstávkam spracovávajú menej ropy.

V auguste sa cena Brentu vyšplhala na 6-mesačné maximum nad 117 USD najmä pod vplyvom obáv, že kríza vyplývajúca zo situácie v Sýrii by mohla narušiť dodávky suroviny z Blízkeho východu. Odvtedy sa však jej cena pod tlakom zvýšených dodávok kartelu OPEC a obáv z vývoja svetovej ekonomiky znížila o viac než 10 USD.

Indovia šalejú

Na trhu so zlatom sa potvrdzuje, že investori dávajú v  súčasnosti prednosť držaniu fyzického zlata pred držaním dolárov či záväzku dodania fyzického zlata v  budúcnosti. Prejavuje sa to negatívnou hodnotou trojmesačnej zápožičnej sadzby za zlato (GOFO), ktorá sa do negatívneho pásma dostala už druhýkrát v  tomto roku.  Negatívna GOTO úroková miera v podstate znamená, že na trhu je nedostatok reálneho zlata a  banky si ho medzi sebou nemôžu vymieňať.

V Rusku bol pritom na moskovskej burze uvedený prvý zlatý ETF, ktorý je 100 percentne krytý zlatom. Cieľom je priblížiť možnosť investovania do zlata pre ruskú klientelu, ktorá je rovnako čoraz viac náchylnejšia k držbe zlata. Cena zlata bude uvádzaná v rubľoch a minimálny nákup bude 10 g zlata. V Indii, kde vláda bojuje proti zlatu, sa opätovne prejavuje vyšší dopyt po žltom kove. Obchodníci hlásia, že sú schopní predávať uncu zlata až o 100 USD viac, ako je jeho trhová spotová cena.

Neutíchajúci hlad po zlate

Zdroj: Flickr / Mark Herpel

Hlad po zlate neutícha ani v Číne, ktorá stále zvyšuje jeho svoju ťažbu aj nákup. Medziročne sa jej podarilo vyťažiť o 8 percent viac zlata, čo predstavovalo 270,16 tony od januára do augusta tohto roku. Podľa World Gold Council sa Čína drží na prvom mieste v ťažbe žltého kovu už šiesty rok a  v súčasnosti ho ťaží stonásobne viac, ako v roku 1949. V krajine funguje viac ako 100-tisíc obchodov so zlatom a zároveň predáva investičné zlato 20 bánk.

Rekordné kakao

Cena futures na kakao minulý týždeň pokorila  svoje dvojročné maximum kvôli vyššiemu dopytu po kakaových bôboch zo strany výrobcov čokolády. Ten spôsobuje, že globálne zásoby kakaa  neustále klesajú, zásoby monitorované burzou ICE Futures U.S. dokonca nepretržite už 38. dní. Rastúce ceny kakaa sa prejavujú aj na cene výrobkov. Napríklad kakaové maslo používané v čokoládových tyčinkách, je najdrahšie za posledných päť rokov. Decembrové dodávky kakaa na ICE Futures U.S. sa obchodujú za 2 769 USD za tonu. Za celý rok zdraželo kakao o 24 percent, čo je najviac z 24 komodít sledovaných v indexe Standard & Poor’s GSCI.

Bavlna spadla

Kontrakty na bavlnu s dodávkou v decembri na burze v New Yorku doslova spadli. Cena klesla na 79,2 centov  za libru (0,4536 kg), čo je deväťmesačné minimum. Mesačný pokles bavlny už dosiahol 9,2 percenta. Export najrozšírenejšej odrody (horská) v USA dosiahol 44- tisíc vriec (vrece je 217,728 kg). Za týždeň ta ide o pokles 32 percent a 52 percent pod mesačný priemer. Ministerstvo poľnohospodárstva USA odhaduje, že  ponuka bavlny presiahne dopyt o 94,73 mil. vriec.

Kávy bude až-až

Aj v závere uplynulého týždňa káva typu Arabika pokračovala v  sérii prepadu ceny. Ide o sériu, akú obchodníci nepamätajú už 11 rokov. Dôvodom je zlepšujúca sa predpoveď úrody v Brazílii. Tá je najväčší svetový pestovateľ  Arabiky. Počasie v krajine je už dlhšie pre kávovníky ideálne a produkcie na budúci rok by mala dosiahnuť 10,175 až 11,1 mil. ton. Druhý najväčší pestovateľ Arabiky Kolumbia tiež pravdepodobne prekoná doterajšie odhady produkcie. Decembrová káva Arabika na burze ICE Futures U.S. zakončila týždeň na cene 109,10 centov za váhovú libru.

Drahšia bravčovina

Už niekoľko týždňov v  USA dražejú dodávky bravčového mäsa. Veľký podiel na tom majú aj obavy z  šírenia sa prasačieho moru,  ktorý sa už objavil v  18 amerických štátoch. Okrem toho chovatelia nechávajú ošípané na farmách dlhšie ako je obvyklé. Môžu si to dovoliť vďaka lacnejším kŕ1mnym zmesiam. Oplatí sa im to, lebo dosiahnu vyššiu jatočnú hmotnosť zvierat a  tak aj lepšie zhodnotenie. Spracovatelia však majú k  dispozícii menej zvierat – a  cena na trhu stúpa. Minulý týždeň bola priemerná hmotnosť na bitúnkoch o 3,1 percenta vyššia ako v júli. Decembrové bravčové polky (lean hogs) na CME minulý týždeň obchodovali za 90,425 centov za libru, pričom cena stále stúpa. 

Komodity na svetových burzách
(stav k 28. októbru 2013, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 109,61 0,16 -6,25
WTI (USD/b) 98,68 15,36 7,99
Zlato (USD/troy) 1 361 -20,27 -25,37
Striebro (USD/troy) 22,54 -29,16 -33,69
Meď (USD/t) 7 182,50 -6,71 -12,67
Hliník (USD/t) 1 849,50 -1,06 -7,38
Nikel (USD/t) 14 528 -8,66 -14,50
Olovo (USD/t) 2 193,50 9,08 2,10
Zinok (USD/t) 1 932,50 8,32 1,40
Cín (USD/t) 23 141 18,36 10,80
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco