Dôvodov, ktoré viedli ECB k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky je viacero, predovšetkým veľmi nízka inflácia v eurozóne a zväčšujúce sa riziko deflácie. Ďalším dôvodom je silné euro, ktoré znižuje konkurencieschopnosť exportných firiem vyvážajúcich mimo eurozónu a tiež snaha napomôcť ekonomickému rastu v jednotlivých ekonomikách eurozóny.

Euro sa obchoduje v úzkom pasme voči ostatným hlavným menám. V pondelok obchodníci pozorne sledovali dáta z eurozóny a to predovšetkým index investorskej dôvery Sentix za jún, kde sa dalo očakávať zlepšenie oproti májovým číslam.

V tomto týždni sa ešte očakávajú makro dáta o inflácii z viacerých ekonomík eurozóny, a to vo štvrtok bude ohlasovať index spotrebiteľských cien Francúzsko a v piatok Nemecko. Očakáva sa, že index spotrebiteľských cien vo Francúzsku by mal ukázať mierny nárast cien v máji oproti predchádzajúcemu mesiacu.

Európske akcie zaznamenali najdlhšiu týždňovú rely od augusta 2012, a dosahovali šesťročné maximá. Nemecký akciový index DAX dokonca prvýkrát prelomil psychologickú úroveň 10-tisíc bodov a obchodoval sa na historických maximách 1004,71 eura.

Americké akcie aj v minulom týždni uzatvárali v zelených číslach a index S&P 500 opäť dosiahol svojich rekordných hodnôt, keď uzatváral na úrovni 1949,44 dolára. Za posledné dva týždne index S&P 500 dosiahol historické maximá zhruba sedemkrát.

Okrem pozitívneho stimulu zo strany ECB, akciám pomohli aj lepšie čísla z amerického trhu prace. Americká ekonomika vytvorila 217-tisíc nových pracovných miest, čo bolo lepšie ako samotné očakávanie trhu.

Zatiaľ čo akciové trhy pokračovali v raste po stimuloch ECB ako aj lepších makrodátach z amerického trhu práce, komoditný trh zaznamenal na tieto udalosti veľmi slabú reakciu. Poľnohospodársky sektor sa sústredil na pozitívny výhľad produkcie pre viaceré poľnohospodárske komodity, priemyselne kovy sa sústredili na Čínu a drahé kovy dostali menšiu podporu v podobe zníženia úrokových sadzieb zo strany ECB.

V tomto týždni bude ešte na programe ohlasovanie indexu spotrebiteľských cien ako aj index cien výrobcov v Číne a dáta z trhu prace z Veľkej Británie, resp. finálne čísla Japonského hrubého domáceho produktu za 1. kvartál.

Autor je analytik Saxo Bank A/S

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu