Priemyselná výroba v Nemecku sa v auguste prepadla medzimesačne o štyri percentá, čo bolo najhoršie číslo od januára 2009, keď zúrila najväčšia kríza. Nejde pritom o korekciu silného rastu z predošlého mesiaca, ako to bolo v pondelok pri priemyselných objednávkach. Ukazuje to medziročná zmena, ktorá bola s poklesom o 2,8 percenta najnižšia od decembra 2009, teda ešte nižšia ako v čase poslednej recesie v roku 2012.

Je teda dosť pravdepodobné, že nemeckú ekonomiku, ktorá v druhom kvartáli klesla oproti prvým trom mesiacom roka o 0,2 percenta, čaká recesia. Najviac si toto zlé číslo odniesli akcie. Paneurópsky index EuroStoxx50 v utorok klesol o 1,80 percenta a širší americký index S&P 500 o 1,51 percenta. Oba indexy klesli najnižšie od polovice augusta.

Euro však prekvapivo nebolo najslabšou menou utorka. Ešte slabší je v tomto týždni americký dolár, ktorý pokračuje v korekcii silných ziskov z predošlých týždňov. EURUSD teda aj napriek veľmi zlým číslam udržalo nad úrovňou 1,26. Ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 1,2636.

Rušno je aj pri ďalších menách. Pri japonskom jene sa črtá zmena trendu. Politikom z vládnej liberálno-demokratickej strany sa prestáva páčiť slabší kurz jenu, ktorý zvyšuje ceny importov pre malé podniky a obyvateľstvo. Tieto segmenty na rozdiel od veľkých podnikov, ktorým sa zvyšuje konkurencieschopnosť, zo slabšieho kurzu nebenefitujú. Čiastočne sa k nim pridal aj premiér Abe, ktorý bol hlavným iniciátorom uvoľnenej politiky, keď vyhlásil, že veľké firmy majú predávať svoje benefity ďalej.

USDJPY klesol najnižšie od polovice októbra a o 9:30 sa obchoduje na úrovni 108,24. Po tomto obrate kurzu japonských politikov sme toho názoru, že slabnutie jenu nateraz skončilo, naopak korekcia môže pokračovať.

Silný bol v utorok aj austrálsky dolár. Ten po prudkom oslabení z predošlých týždňov reagoval pozitívne na zasadnutie austrálskej centrálnej banky, ktoré nič nové neprinieslo. A to aj napriek tomu, že v sprievodnom komentári odznelo, že kurz je po posledných prepadoch stále vysoký.

Dôvod ignorovania tohto komentára vidíme v tom, že austrálska centrálna banka je večne nespokojná s kurzom. Podobný komentár odznel aj v lete 2012, kedy bol AUDUSD ešte nižšie ako doteraz. Ráno o 9:30 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,8777.

Ráno pokračuje negatívna nálada na akciových trhoch. V Európe strácajú akcie krátko po otvorení trhov zhruba pol percenta.

Zo stredajšieho ekonomického kalendára stojí za zmienku len protokol z posledného zasadnutia FEDu (20:00). Sledovať sa bude najmä to, koľkí členovia Výboru pre monetárnu politiku boli za vypustenie frázy „značný čas“, kým pôjdu nahor úrokové sadzby. Mimo protokolu FEDu už zajtra nič významné nedorazí.

Autor je analytik X-Trade Brokers

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu