Nemecko ide po prvýkrát predávať zelené 10-ročné dlhopisy. Ich objem môže byť podľa odhadov Commerzbank od šesť do sedem miliárd eur.
Vo štvrtom kvartáli sa ráta s ďalšou emisiou, takže celkovo tento rok môže Nemecko vydať dlhopisy v sume 11 miliárd eur, uvádza agentúra Bloomberg. Aj preto môže dominovať dlhovému trhu so zelenými cennými papiermi v tomto roku.
Vláda je proeurópska a zelená. Environmentálne ambície oznámkovali analytici dvojkou
Na podporu ekologických projektov
Emisia nemeckých 10-ročných bondov má byť zameraná na ekologické projekty ako napríklad na financovanie „zelenej“ energie, dopravy, budov, ochrany vody, energetickej účinnosti či odpadového hospodárstva. To sú oblasti, na ktoré sa už niekoľko rokov zameriavajú najmä veľkí investori ako investičné či penzijné fondy.
„Aj keď v súčasnej dobe platná legislatíva nezvýhodňuje zelené dlhopisy, napríklad daňovými úľavami, emitent môže zaujať tých investorov, ktorí sa o ekologické a udržateľné projekty zaujímajú,“ myslí si Martin Sklenář, analytik Saxo Bank.
Výnosy z týchto zelených dlhopisov Nemecka budú úplne alokované na už existujúce výdavky štátu s pozitívnym ekologickým udržateľným účinkom.
„Zelená emisia má byť v súlade s rozpočtovou politikou nemeckej kancelárky, čiže nové dlhopisy nevytvoria nový dlh, čo je fiškálny cieľ známy ako čierna nula,“ vysvetľuje M. Sklenář.
Navyše, EÚ nedávno odhalila plány na podporu zelenej ekonomiky aj z nového fondu obnovy, ktorý je vo výške 750 miliárd eur. To by mohlo záujemcov o zelené dlhopisy ešte viac povzbudiť.
Dopyt bude veľký
Odborníci si myslia, že táto emisia bola už do veľkej miery trhom očakávaná takže by nemala výraznejšie ovplyvniť dlhopisový trh.
„Emitovaná hodnota nie je pre trhy natoľko významná, aby to malo vplyv na dlhový trh v Európe. Napríklad Taliansko a Španielsko vydávajú bežne dlhopisy v porovnateľných hodnotách,“ vysvetľuje Daniel Bytčánek, riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).
Záujem o tieto dlhy však bude veľký. „Vysoká kreditná kvalita Nemecka zaručuje, že trh nebude mať problém s takýmto objemom,“ tvrdí Peter Herman, senior portfólio manažér Tatra Asset Managementu. Podobne sa vyjadril minulý týždeň aj nemecký viceminister financií Joerg Kukies, keď povedal, že týmto zeleným dlhom verí, lebo nemecké bondy majú stále kvalitný trojáčkový rating.
Bloomberg píše, že predaj tejto emisie bude zrejme spojený s bežnými štátnymi bondami, aby sa vybudovalo na trhu dostatok likvidity. Podľa odborníkov je to dobrá stratégia najmä na prilákanie investorov. „Tí budú presne vedieť, s akou prémiou kupujú tento nový zelený dlhopis v porovnaní s bežným bondom,“ vysvetľuje P.Herman.
Nemecko navonok komunikuje snahu o vytvorenie akejsi paralelnej výnosovej krivky a očakávania sú, že výnosy zo zelených dlhopisov by mali byť nižšie, ako výnosy z obyčajných nemeckých dlhopisov.
„Aby začali byť zelené emisie viac atraktívne pre štáty, je prirodzené očakávať výnosy z týchto dlhopisov pod úrovňou existujúcich porovnateľných bondov, pretože zelené dlhopisy prinášajú pre vládu výrazne väčšiu administratívnu záťaž pri príprave a pri ďalšej administrácii,“ vysvetľuje stratégiu Nemecka D.Bytčánek.
Nemecko si na emisiu týchto dlhopisov najalo najväčšie európske a americké banky sveta ako napríklad Barclays, UniCredit, Deutsche Bank či JP Morgan Chase. To svedčí tiež o tom, že mu záleží na ich plynulom predaji.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?