KK2 archív Düsseldorf - Na archívnej snímke z 13. júna 2022 logo Uniperu v sídle spoločnosti v Düsseldorfe. Európska komisia schválila znárodnenie nemeckého dovozcu plynu Uniper. Komisia to oznámila v piatok 16. decembra 2022. Pripravila tak vláde v Berlíne pôdu na prevzatie firmy, ktorá takmer zbankrotovala po tom, čo jej Rusko prestalo dodávať plyn. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 13.06.2022, Nordrhein-Westfalen, Düsseldorf: Ein Logo steht im Foyer der Hauptverwaltung des Energieversorgungsunternehmens
Zdroj: TASR/DPA

Znárodnenie energií Nemci schválili

Európska komisia ešte v decembri 2022 schválila znárodnenie nemeckého dovozcu plynu Uniper. Pripravila tak vláde v Berlíne pôdu na prevzatie firmy, ktorá takmer zbankrotovala po tom, čo jej Rusko prestalo dodávať plyn, uvádza agentúra Reuters. Uniper musel výpadky v dovoze ruského plynu riešiť nákupom omnoho drahšej suroviny na spotovom trhu. Výsledkom bola strata 40 miliárd eur za prvých deväť mesiacov 2022, jedna z najväčších v rámci nemeckých firiem.

Vysoké ceny energií tak dohnali Uniper na pokraj bankrotu a zachraňovať ho musela vláda, ak chcela zabrániť kolapsu trhu. Téma znárodnenia sa valí celou Európu. Talianska vláda plánuje zoštátnenie jednej z najväčších domácich rafinérií, ktorá patrí ruskému ropnému koncernu Lukoil, Česko uvažuje nad zoštátnením spoločnosti ČEZ, Francúzsko energetickej spoločnosti EDF.

Slovenská vláda koncom vlaňajška schválila novelu zákona o energetike. Tá vzbudila mnoho negatívnych reakcií. Taký závažný zákon napríklad vôbec neprešiel štandardným pripomienkovým konaním a vláda nepovažovala za potrebné ani ho konzultovať s odborníkmi.

„Novela dáva štátu príliš veľkú kompetenciu a v nepovolaných rukách je veľmi riziková. V dopadovej štúdii je pritom prekvapivo napísané, že nemá žiadny vplyv na podnikateľské prostredie,“ informovala vtedy šéfka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová. Prípadná dočasná regulácia by mala mať jasne nastavené pravidlá a mechanizmy pre kompenzácie, tie však chýbajú.