Z nášho pohľadu najzaujímavejšie bolo zasadnutie ECB, ktoré podľa očakávaní pohyb v sadzbách neprinieslo a základná úroková sadzba tak zotrvala na úrovni 0,05 percenta. Následná tlačová konferencia sa ale niesla v skôr holubičom duchu, to je v zmysle pripravenosti ďalej uvoľňovať menovú politiku prostredníctvom menej štandardných operácií.
Prezident Mario Draghi okrem iného špecifikoval očakávaný rast bilancie ECB na úrovne z úvodu roka 2012, kedy bilančná suma centrálnej banky presahovala 3 bil. EUR. To znamená, že oproti súčasnému stavu by sa súvaha ECB mohla v dôsledku nákupov cenných papierov a pôžičiek pre banky nafúknuť o polovicu.
Trhy si šuškajú, že ECB je nejednotná
Top udalosťou štvrtkového obchodovania bolo teda zasadnutie ECB a tak aj deň na trhu vyzeral. Až do zasadnutia európskych centrálnych bankárov sa euro obšmietalo okolo hladiny 1,2500 EURUSD bez jasného trendu, nakoľko obchodníci vyčkávali so svojimi pozíciami na Draghiho tlačovú konferenciu.
Po údere gongu a Draghiho slovách o tom, že menový výbor ECB je jednotný v odhodlaní urobiť pre ekonomiku eurozóny viac, ak si to situácia bude vyžadovať, sa euro zrútilo nadol. V priebehu minúty sa euro voči doláru oslabilo z úrovne 1,2520 EURUSD na hladinu 1,2400 EURUSD. Tento týždeň sa totiž na trhu objavili šumy, že členovia menového výboru ECB sú rozdelení na dva tábory a pribúdajú kritici Draghiho krokov.
Podľa agentúry Reuters malo byť proti Draghiho uvoľnenej menovej politike až 10 členov menovej rady. Hoci Draghi sa snažil byť v ubezpečovaní o jednotnosti centrálnych bankárov presvedčivý, veľmi mu to nešlo. Prezident ECB vo štvrtok zjavne nebol vo svojej koži, počas tlačovej konferencie bol nesvoj, mýlil sa, bol roztržitý.
Aj bez certifikátu na čítanie neverbálnej komunikácie môžeme povedať, že Draghiho vystúpenie pôsobilo veľmi zvláštne, akoby prezident strácal sebadôveru a pevnú pôdu pod nohami. Vráťme sa ale k euru. To si do záveru štvrtkového obchodovania pripisovalo voči doláru ďalšie straty a zaknihovalo si nové minimum od augusta 2012, keď pričuchlo k úrovni 1,2365 EURUSD.
A čo znamená slabšie euro pre nás, spotrebiteľov? Nákupy v amerických dolároch nás dnes vyjdú drahšie ako v uplynulých mesiacoch. Slováci, ktorí preferujú nákupy v amerických internetových obchodoch, alebo sa do USA chystajú rovno vycestovať, si tak za svoju útratu v porovnaní s uplynulými mesiacmi priplatia.
Hlavu v smútku ale zo slabšieho eura určite nemajú tí, ktorí majú nejaké úspory v amerických dolároch. Platí totiž, že ak má Slovák časť úspor uložených v amerických dolároch, tak v prípade oslabenia sa eura sa jeho úspory v prepočte do eur zhodnocujú. Teda ak má človek napríklad v banke uložených 1 000 USD, tak pri kurze 1,40 EURUSD mal v prepočte na eurá 714 EUR, no pri kurze 1,25 EURUSD, teda pri súčasnom slabšom eure, zodpovedá tých istých tisíc dolárov sume 800 EUR. Tých istých tisíc dolárov tak človeku len vplyvom kurzového vývoja prinieslo v priebehu pol roka až približne 85 EUR. Teda v prípade, že sa odložené zelené bankovky rozhodne za eurá vymeniť.
Írsko sa už financuje lacnejšie
Mnoho otázok novinárov na Draghiho sa týkalo Írska. ECB totiž práve vo štvrtok zverejnila listy, ktoré si vymieňali írski predstavitelia s európskymi zástupcami ohľadom írskeho záchranného programu. Írsko sa ale tento týždeň dostalo na pretras aj z iného dôvodu.
Ešte v druhej polovici októbra sme písali, že Írsko poškuľuje po emisii 15-ročných štátnych dlhopisov, aby získalo financie na predčasné splatenie časti pôžičiek z Medzinárodného menového fondu. Očakávané sa stalo v stredu skutočnosťou a krajina prostredníctvom syndikovanej emisie umiestnila na trhu bondy v objeme 3,75 mld. EUR pri výnose len 2,49 percenta ročne. Pre porovnanie, keď papiere s rovnakou splatnosťou krajina predávala naposledy, a to v roku 2009, dosiahnutý výnos predstavoval 5,47 percenta ročne.
Írsko sa tak po opustení záchranného programu dokáže na trhu financovať naozaj za lacno. Dopyt po írskych pätnástkach dosiahol viac ako 8,4 mld. EUR. Vďaka tejto emisii sa Írsku nielen podarilo zlepšiť svoj dlhový profil a predĺžiť priemernú splatnosť svojho dlhu, ale aj zabezpečiť si dostatok prostriedkov na fungovanie na dva roky dopredu.
A pri dlhopisoch ešte zostaneme. Poľská spoločnosť Kompania Weglowa, ktorá je najväčšou európskou ťažobnou firmou zameranou na dolovanie uhlia, pripravuje svoju prvú emisiu eurobondov. Dlhopisy spoločnosti, ktorá je plne vlastnená poľskou vládou, budú mať splatnosť 5 rokov a ponesú atraktívny výnos na úrovni 9 percent ročne.
Snahou spoločnosti je zlepšiť svoju likvidnú pozíciu, ktorá utrpela následkom padajúcich cien nerastných surovín. Ceny uhlia sa v súčasnosti na trhu pohybujú na úrovni 7 ročných miním a viaceré ťažobné spoločnosti majú problém prežiť, nakoľko cena uhlia je nižšia ako ich náklady. Čo ale hrá pri tejto emisii spoločnosti do karát, sú vládne záruky.
Autorka je analytička Poštovej banky.
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu