Nervozita burziánov na akciových trhoch tlačí indexy nadol. Najstarší americký index Dow Jones Industrial Averge poslali predajné príkazy včera pod psychologickú hranicu 10-tisíc bodov. Od apríla, keď index pokoril métu 11-tisíc bodov, stráca viac ako desatinu. Benchmarkový indes S&P 500 sa od aprílových maxím vzdialil o 14 percent, ale zatiaľ sa drží nad psychologickou métou tisíc bodov. Hlavné indexy sa aj napriek odvážnym víziám akciových stratégov pre tento rok pohybujú od januára stále v červených číslach.
Pracovný trh za Atlantikom podobne ako trh s nehnuteľnosťami tápa a známky pokračujúceho oživenia neukazuje ani priemysel. Analytici na Wall Street očakávajú výrazné spomalenie tempa rastu americkej ekonomiky za druhý štvrťrok. Ich prognózy sú ešte pesimistickejšie ako pred mesiacom, medián odhadu klesol na 1,4 percenta. Najväčší pesimisti nevylučujú ani pokles rastu hrubého domáceho produktu (HDP) pod jedno percento. Známy skeptik Nouriel Roubini počíta pre druhý štvrťrok s posilnením americkej ekonomiky na úrovni 1,2 percenta, ale v treťom štvrťroku veští vysokú pravdepodobnosť zatlačenia rastu do intervalu 0 až 0,7 percenta, nakoľko kapitálové výdavky sa spomaľujú.
Dnes o popoludní oznámi americké ministerstvo obchodu spresnený odhad o tempe rastu HDP za druhý kvartál. Prvý odhad hovoril o posilnení na úrovni 2,4 percenta na anualizovanej báze, čo bol v porovnaní s prvými tromi mesiacmi roku výrazný pokles. Finálne číslo bude zverejnené až 30. septembra.
Slabnúci pracovný trh tlačí na spotrebiteľské výdavky domácností, ktoré sa na tvorme HDP v USA podieľajú 70 percentami.Podľa spoločnosti McKinsey Global Institute bude navyše americká ekonomika potrebovať roky na to, aby sa nezamestnanosť v krajine dostala na prijateľnú úroveň piatich percent. Každý mesiac v nasledujúcich siedmich rokoch by muselo byť vytvorených 200-tisíc nových pracovných miest. ,,Pôjde o maratón, nie o šprint,“ píše vo svoje štúdii.
Analytikov netešia ani aktuálne údaje z trhu práce. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v minulom týždni síce klesol o 31-tisíc na 473-tisíc, ale podľa štvortýždňového kĺzavého priemeru ich počet stále mierne rastie na viac ako 486-tisíc, čo je najvyššie číslo od novembra minulého roku. Padá aj trh s nehnuteľnosťami a dlhodobo. Predaje nových domov sa za posledných päť rokov prepadli o 80 percent a sú najnižšie od roku 1963.
Burziánov sklamal aj ostrosledovaný údaj o raste objednávok tovarov dlhodobej spotreby, ktorý v júli po očistení o údaje z volatilného sektora dopravy klesol o 3,8 percenta, teda najviac od januára 2009. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby sú dôležitým predstihovým ukazovateľom budúcej výroby.
Ružové okuliare si postupne skladajú aj akcioví stratégovia. Z 13 stratégov už štvorica mierne korigovala býčie vyhliadky pre index S&P 500 smerom nadol. K banke Goldman Sachs sa pridali aj UBS, Bank of Montreal a HSBC. Priemerný odhad indexu ale stále držia na úrovni 1 235 bodov, čo mu dáva približne šestinový potenciál pre rast. Negatívny pohľad si udržiavajú individuálni americkí investori, ktorí masívne prelievajú svoje peniaze z akciových do dlhopisových fondov, čo tlačí na predajnú vlnu akciových indexov.