Čínska centrálna banka sa teda snaží schladiť náznaky ďalšieho úverového boomu, čo je logické, keďže ten predošlý sa postaral o mnohé problémové úvery v knihách čínskych finančných inštitúcií. Podľa informácií z Číny by v tomto týždni nemuselo byť posledné uťahovanie zo strany centrálnej banky.
Pre akcie je klasicky nižšia likvidita zlou správou, a tak sa v úvode obchodovali obchodovali v červených číslach. Už klasicky ale po slabších číslach z USA akcie svoje straty vymazali. Conference Board index spotrebiteľskej dôvery klesol zo 79,4 bodov na 78,1 bodov (oč. 80,2b.) a richmondský index výrobnej dôvery sa prepadol z 12 bodov na sedemmesačné minimá -6b. (oč. +13b.).
Slabé dáta z USA u niektorých obchodníkov opäť podporili špekulácie, že FED zjemní tempo znižovania uvoľňovania na podporu ekonomiky, čo by bolo pre rizikové aktíva vrátane akcií pozitívne. Paneurópsky index EuroStoxx50 napokon včera rástol o minimálnych 0,01 percenta, širší americký index S&P 500 stratil 0,13 percenta.
Na devízových trhoch bol včera relatívny pokoj. Hoci niektoré meny získali a niektoré stratili, tak sa nejednalo o žiadne masívne pohyby. Negatívne správy z Číny už tradične poslali nadol austrálsky dolár. Ten je mimoriadne citlivé na zlé správy z Číny, ktorá je najväčším obchodným partnerom krajiny. Dnes v noci ešte jemne austrálsky dolár prehĺbil straty po medzikvartálnom poklese konštrukčných prác o 1,0 percento (oč. +0,4 %.). O 9:30 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,9013.
Naopak, včera sa darilo libre. A to aj napriek tomu, že McCafferty z Bank of England vyhlásil, že pokiaľ bude libra ďalej posilňovať, tak by britská centrálna banka mohla reagovať ďalším uvoľnením. Obchodníci ale na túto snahu o verbálnu intervenciu neskočili a libra naopak posilňovala.
Klasicky za tým stoja očakávania, že libra bude ako prvá zo štyroch najobchodovanejších mien vyššie úročená. Dnes ráno o 9:30 sa EURGBP obchoduje na úrovni 0,8237 a GBPUSD na úrovni 1,6670. Z nášho pohľadu je libra v súčasnosti vysoko a skôr ako pokračovanie rastu vidíme reálnejší pohyb v bočnom trende na určitý čas.
Spolu s akciami má tendenciu pohybovať sa menový pár USDJPY. Kým akcie klesali, tak sa darilo aj jenu, teda USDJPY bol pod tlakom. Následne však popoludní svoje straty vymazal. USDJPY včera opätovne potvrdil zvýšenú citlivosť na okrúhle hranice, keď sa jeho pokles zastavil na úrovni 102. Dnes ráno o 9:30 sa USDJPY obchoduje na úrovni 102,29.
Dnešné obchodovanie, ktoré otvorili európske akcie opäť len s minimálnymi zmenami, veľa noviniek neprinesie. Najviac sa budú sledovať januárové anualizované predaje nových domov v USA (16:00; oč. 406 tis.), ktoré majú potenciál po nepresvedčivých januárových číslach z ostatných segmentov trhu s bývaním sklamať. Okrem toho bude zverejnená aj revízia rastu britského HDP za štvrtý kvartál uplynulého roka (10:30; oč. +0,7 %), tá ale zvykne väčšinou potvrdiť prvý odhad.
Autor je analytik X-Trade Brokers.