Dôležité vzdelanie
Mnoho mladých športových talentov zanevrelo na školu pre presvedčenie, že ich uživí šport. Nadšení momentálnymi úspechmi nechceli vidieť za horizont najbližších 10 či 20 rokov. V krajných prípadoch môže nútený koniec nastať dokonca oveľa skôr, napríklad z dôvodu vážneho zranenia.
Desať prekvapivých faktov o životospráve olympionikov
Dobrou správou je, že šport sa dá nielen skĺbiť so vzdelaním, ale dokonca pomáha k jeho získaniu. Typickým príkladom je akademický športový systém v USA. Aj mnoho Slovákov získalo športové štipendium na americkej univerzite. O športovcov majú záujem aj na najprestížnejších školách. Napríklad študenti Stanfordovej univerzity získali na olympiáde v Paríži až 39 medailí. Talentovaní športovci tak majú výborné podmienky na tréning a zároveň dostanú príležitosť získať cenné vzdelanie. Z pohľadu personalistov sa kvalitná škola a súťažná kariéra javí ako dobrá kombinácia.
Na dobré vzdelanie sa spolieha aj slovenský kladivár Marcel Lomnický. Dukla Banská Bystrica mu po zranení a horších výsledkoch zrušila profesionálnu zmluvu. Hoci plánuje v kariére pokračovať, v rozhovore pre Denník N uviedol, že sa nebojí ani inej budúcnosti: „Už v tomto čase mám rozrobených viac vecí, ktoré sa netýkajú športu. Mám kvalitné vzdelanie zo školy v USA,“ dodal. Študoval manažment a marketing na Virginia Polytechnic Institute and State University.
Zveľaďovanie úspor
Vo vrcholovom tenise či hokeji si môžu hráči zarobiť milióny eur, ktoré vedia po skončení aktívnej kariéry ďalej zhodnocovať investovaním či podnikaním. Hokejista Marián Hossa napríklad vlastní spoločnosť Hossa Family, ktorá sa venuje výrobe mrazených polotovarov. Tenista Dominik Hrbatý zhodnocuje svoje peniaze investovaním do nehnuteľností či na kapitálovom trhu. Angažuje sa v spoločnosti Finax, ktorú vedie jeho brat. Olympijský medailista v biatlone Pavol Hurajt zas prevádzkuje kolibu v Štrbe.
V mnohých športoch si ani úspešný reprezentant nemusí zarobiť toľko, aby ho po skončení kariéry uživili úspory. Aj v takých prípadoch však platí, že je dôležité mať vytvorený finančný vankúš. Aj pár stovák eur mesačne sa môže za 10 či 20 rokov premeniť vďaka kapitalizácii úrokov na zaujímavú sumu. Dôležité je odkladať si peniaze už od prvého športového honorára.
Vzdelanie a usporené peniaze nie sú jediné možnosti, ktoré dokáže športovec využiť. Pozrite si na ďalšej strane, ako dokáže predať vlastnú tvár.